SVE JE NAJVIŠE ZANIMAO BELI GOLF 3: Kolege optuženih svedočile na suđenju za ubistvo Ćuruvije
Suđenje četvorici pripadnika Državne bezbednosti optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine, nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu svedočenjem nekadašnjih kolega optuženih Aleksandra Nikitovića i Žarka Mihailovića.
Obojica su rekla da ostaju pri ranije datim iskazima u tužilaštvu a potom, kao i nekoliko prethodno saslušanih svedoka na ranijim suđenjima, na pitanja suda, tužilaštva i odbrane mahom navodili da se ne sećaju detalja zbog proteka vremena.
Sve je najviše zanimao beli golf 3, koji se u optužnici pominje kao vozilo koje je viđeno u blizini Ćuruvijine kuće odnosno mesta gde je ubijen.
Nikitović koji je radio u garaži DB-a i bio zadužen za prijem, popravku i registraciju vozila naveo je da nema šta novo da kaže u vezi belog golfa 3, dok je Mihajlović naveo da to vozilo nije nikada zadužio.
On je, međutim, ostavio mogućnost da ga je možda nekoliko puta vozio zbog potrebe posla napominjući da je tokom svog radnog veka koristio više od 40-50 vozila.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, kao i pripadnik tog centra Ratko Romić, dok je Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva u bekstvu i sudi mu se u odsustvu.
Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica. Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.
Prema optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Ključni svedok u tom procesu je nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija nakon čijeg svedočenja je pokrenuta zvanična istraga protiv optuženih.
Ulemek takođe služi jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli zbog ubistva premijera Zorana Ðinđića, Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali i nedela "zemunskog klana".