Sve po spisku - (ne)kultura psovanja
Prema nekim procenama srpski jezik raspolaže sa 4000 psovki (ilustracije radi, mirni i tihi Englezi u svom rečniku imaju oko 7000 reči ovog tipa). Zašto psujemo, odakle nam psovke i na koji način nam olakšavaju život?
Jezik nam olakšava
Jezik je kao sredstvo komunikacije odavno prevazišao puko prenošenje poruke drugom licu i postao tvorevina koja ljudskom rodu služi na više različitih načina.
Koliko je jezik moćan fenomen, govori nam i činjenica da kao bitnu karakteristiku ova ljudska konstrukcija ima i olakšavajuću funkciju, odnosno činjenica da jezik čoveku ostavlja prostor da izgovaranjem određenih sadržaja oseti olakšanje i umanji psihičku napetost. U ovaj segment jezičkog sistema spadaju uzvici i psovke.
Odakle nam psovke?
Da se psovanje smatra nepristojnim i društveno neprihvatljivim, poznata je činjenica, jednako koliko je poznata da su psovke duboko ukorenjene u srpkom jeziku.
Međutim, nije reč o Srbima kao manje prosvećenom i kulturnom narodu. Naprotiv, psovke su utemeljene u svakom jeziku, varijacije se odnose samo na broj psovki koje vokabular određenog jezika sadrži.
Na psovke se moglo naići i na zidovima piramida drevnog Egipta, a o tome koliko su bile rasprostranjene u Starom Rimu, govori činjenica da su sistem psovanja ove stare evropske civilizacije preuzeli mnogi svetski narodi. Naime, Rimljani su kao osnovu za svoj psovački rečnik koristili seksualnu sferu, što je ostao temelj psovačkog rečnika širom planete. Pesma XVI rimskog pesnika Katula počinje stihom koji se danas često naziva najprljavijom rečenicom napisanom na latinskom jeziku.
Kada je reč o srpskom jeziku, Vuk Stefanović Karadžić je još davne 1818. godine u ''Srpski riječnik'' uneo određene reči koje pripadaju sferi psovanja. Jedna od njih je k*r*c, a druga p*č*a. Prva od ove dve reči praslovenskog je porekla, odnosno nastala je od reči kur koja je bila verbalna oznaka za pojam petao. Treba napomenuti i Vukovu zbirku erotskih pesama opšte poznatu pod nazivom ''Crven ban'', u kojoj se može naići na masu reči za kojima ne bismo posegnuli u trenucima kada nam je stalo da ostavimo lep utisak. Kao ilustraciju prisutnosti lascivnog potencijala kod Srba, navešćemo i jednu od njih:
''Oj ti seko segediš,
Kaži braci 'di ležiš*
U brace je micalo,
Što probija picalo.''
Šta kažu stručnjaci?
Možda nije po bontonu, ali psovanje ima i više nego dobre strane. Neka istraživanja pokazuju da psovanje umanjuje napetost, negativne emocije u stresnim situacija i slično. Britanski naučnik Ričard Stivens je u eksperimentu sa dve grupe ljudi koji su držali ledenu čašu, pri čemu je jednoj grupi bilo dozvoljeno psovanje, a drugoj ne, došao do zaključka da je ona kojoj je psovanje bilo dozvoljeno mnogo duže izdržala ovu neprijatnu radnju.
Stivens u tom smislu ističe dobru stranu psovki, ali naglašava da je delotvornost ove grupe reči manja ukoliko se često koriste. Naime, psiha čoveka postaje u određenom smislu imuna na psovanje, pa se gubi olakšavajuća moć i efekat pražnjenja negativnih emocija postaje slabiji, što znači da što više psujemo postajemo zapravo sve napetiji.
Takođe, istraživanja pokazuju da psovanje olakšava bol, i psihički i fizički. Psovanje je, međutim, u ovakvim situacijama instinktivno, odnosno odvija se po automatizmu, što znači da i ne treba baš zameriti nekome ko je lupio mali prst na nozi, pa se setio svih predaka. Po spisku, naravno.
Istraživanja pokazuju i da nas psovanje zbližava. Odnosno, češće psujemo pred nekim sa kim imamo bližu i dublju vezu. U tom smislu, neki naučnici tvrde da nije loše psovanje na radnom mestu. Na taj način se kolektiv povezuje i stvaraju se prijateljske veze. Naravno, to ne znači da posle čitanja ovog teksta treba da pominjete polni organ supruge vašeg kolege. U svemu treba imati meru.
Kao posebni fenomen, treba navesti psovanje za volanom. Ako ste se ikad zapitali, odakle potiče često navođena rečenica ''psuje kao kočijaš'', sve što treba da uradite jeste da umesto kočije zamislite automobile i gužve na semaforu.
Da je psovanje nekad zaista hleb naš nasušni, možemo videti i na primeru Nemačke u kojoj postoje specijalizovane linije koje funkcionišu tako što pozovete operatera, kažete mu sve psovke koje vam padnu na pamet, poklopite slušalicu i uživate u rasterećenju i manjku negativne energije. Posebno je zanimljivo to što operateri, kada ih pozove malo stidljiviji klijent, namerno izgovaraju raznorazne provokacije kako bi seansa bila što delotvornija i uspešnija.
Za kraj, da vas podsetimo - ako se nađete u Rusiji, dobro pazite gde ćete i šta da govorite, jer je Vladimir Putin prošle godine uveo zakon koji zabranjuje psovanje na kulturno-prosvetnim događajima i u sredstvima javnog informisanja.