SVI GA KORISTIMO! Znate li koje su posledice korišćenja nelegalnog softvera? (FOTO)
Sigurno ste ga instalirali!
Poznato je da se svi delovi računara dele na softver i hardver, odnosno na programski i mehanički deo. Softver je laički rečeno uputstvo mehaničkom delu računara, koje procese da aktivira i u kom trenutku. Firmver je softver koji fabrički ubačen u hardver odnosno mehanički deo.
OPREZ! Otkriven virus u "Google Play" prodavnici - NE SKIDAJTE aplikacije OVOG korisnika! (FOTO)
Što se tiče programskog dela, nema razlike između legalnog i nelegalnog softvera, razlika je u kršenju pravila korišćenja i ne plaćanju pravo korišćenja tuđeg proizvoda. Legalan softver je original, i plaćanjem se kupuje pravo korišćenja uz poštovanje pravila korišćenja softvera. Nelegalan softver je isti kao i original samo što da bi se ponašao kao original (i time omogućio korišćenje) koristi se krek, serijal ili keygen. Krekovanje je razbijanje na sastavne delove, u kompjuterskom rečniku to su prepravke softverskog koda čime se omogućava nelegalna distribucija i prodaja.
Proizvođači softvera se štite tako što uz svaku kupovinu dobijate serijski broj, a vi birate ime na koje ćete registrovati program. Međutim, ovi serijski brojevi su često predmet zloupotrebe.
Predmet zloupotrebe su svi programi (u zavisnosti od interesovanja i potrebe), to su najčešće:
operativni sistem, antivirus, Microsoft Office (Wor, Excel, Power Point, Outlook…), plejeri za muziku i filmove, programi za obradu i pregled slika, Igrice i programi za narezivanje.
Problem neleganlog softvera spada pod nadležnost Ministarstva finansije i privrede odnosno Poreske uprave.
A zakonu kojim je obuhvaćena zaštita autorskih prava vlasnika softvera kod nas podležu samo pravna lica i to na sledeći način od 100.000 do 3.000.000 dinara i 50.000 do 200.000 dinara za odgovorna lica u pravnom licu i kazna za prekršaj preduzetnika od 50.000 do 500.000 dinara.
NOVO NA FEJSU: Stiže aplikacija koja će sigurno SVAKOGA ODUŠEVITI!
Sto se istraživanja na temu nelegalnog softvera tiče, rezultati su sledeći:
Stopa piraterije u EU je 2009. iznosila 35 odsto, prema podacima Biznis softver alijanse BSA, dok je u Bugarskoj bila 67 odsto, najviša u EU. Stopa korišćenja nelegalog softvera, koja je u prehtodne tri godine iznosila 74 odsto, smanjena za dva do tri procenta u 2011. godine. Na osnovu istraživanja Zavoda za intelektualnu svojinu, stopa korišćenja nelegalnog softvera u Srbiji do 2011. godine iznosila 74 odsto, da bi 2011. god po prvi put nakon 3 godine bila smanjena za 2 do 3 odsto.
INSTAGRAM SE PROMENIO! Ono na šta ste navikli, više NEĆETE viđati - korisnici su BESNI! (VIDEO)
Kao glavni razlog korišćenja nelegalnog softvera navodi se novac.
- Osnovni razlog izbegavanja legalnog softvera je cena (izbegavanje plaćanja) i dostupnost - kaže dr Dragana Pavllović, stručnjak za informatiku i telekomunikacije.
Pored novca, i cene za korišćenje, kao glavna prednost legalnog softvera izdvaja se sigurnost.
- Kvalitet, sigurnost, legalni update to je odlika legalnog softvera. Za publikovanje radova u inostranstvu se često traži i broj licence, što znači da nelegalni softver ne može da se koristi za to. Ako želite da kupite neki softver i želite da bude legalan, kupujte ga isključivo preko zvaničnih sajtova i distributera. Prilikom instalacije morate imati jedinstveni serijski broj. Ako želite da proverite da li je neki softver koji je već instaliran na računaru legalan, ne postoji jedan način da se to utvrdi – zavisi od načina na koji je krekovan softver, da li je korišćen keygenerator. - navodi dr Dragana Pavlović.