Svilanović: Samit u Beču ove godine najvažniji za Balkan
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović smatra da je konferencija, koja će biti održana 27. avgusta u Beču, ovogodišnji najvažniji sastanak koji se odnosi na Zapadni Balkan.
Svilanović podseća da su se tokom prethodnih godinu dana u nekoliko navrata sastajali ministri saobraćaja, spoljnih poslova, a da su konačan dogovor postigli premijeri.
"Koliko je meni poznato, na osnovu dogovora o prioritetnim saobraćajnim koridorima, deset projekata će dobiti direktnu finansijsku podršku od Evropske unije", naveo je generalni sekretar Saveta.
Prema njegovim procenama, u ovom trenutku se očekuje da na Samitu u Beču Evropska unija omogući 600 miliona evra za te projekte.
Pitanje migranata
Dok će ministri ekonomije, pojašnjava, osim o strukturnim projektima razgovarati i o ekonomskim problemima koji se u najvećoj meri odnose na nezaposlenost, na ekonomsko upravljanje i problem zaduženosti, ministri spoljnih poslova razgovaraće o evropskim i balkanskim problemima vezanim za migrante, kao i za one koji ratuju na raznim stranim ratištima, a dolaze i s "naših prostora".
Svilanović objašnjava da se radi o direktnim sredstvima pomoći, tako da će neki od projekata biti započeti, možda, već pre kraja godine.
Navedena sredstva, kaže, odnose se i na projekte koje je predložila Bosna i Hercegovina, a radi se o železničkoj i putnoj infrastrukturi.
"Što se tiče BiH, predlozi koje su predstavnici Saveta ministara BiH sačinili prethodnih meseci, u najvećoj meri su podržani i prihvaćeni", naveo je Svilanović. Svilanović je istakao da će Samitu prisustvovati i predstavnici Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Svetske banke, s kojima će biti razgovora o sredstvima koja oni mogu da osiguraju, ali je dodao da se tu radi o kreditima.
Dodao je da će tema razgovora premijera država biti proces pridruživanja i ukupno političko stanje u regionu, uključujući i nerešena bilateralna pitanja koja prave dvostruku štetu - direktno utiču na reformski proces na nacionalnom nivou tako što ga guše i usporavaju, a posebno utiču i na proces pridruživanja odlaganjem i usporavanjem.
Jedan mali korak napred, naglasio je Svilanović, napraviće upravo BiH i Crna Gora tako što će potpisati sporazum o granici.