Tajland: Neuspeh demokratije (FOTO)
Iskustvo mnogih istočnoazijskih zemalja u razvoju pokazuje da početni nagoveštaji demokratskih reformi mogu, nažalost, biti samo privid, a da rušenje diktatora zaista ne garantuje nesmetan put ka konsolidovanoj demokratiji.
Tokom osamdesetih i devedesetih godina XX veka, narodi od Indonezije i Filipina do Mongolije započeli su svoje demokratske tranzicije, često nakon masovnih uličnih demonstracija kao onih na Bliskom istoku. Među novim demokratskim zemalja pojavio se i Tajland, gde je na stotine hiljade Tajlanđana izašlo na ulice Bangkoka 1992. godine da obori vojnu vladu.
Danas, međutim, Tajland izgleda manje kao uspešna priča i više kao primer kako lako demokratija može da propadne. Od vojnog puča 2006. godine, Tajland se vratio nekoj vrsti mekog autoritarizma. Vojska ima ogromnu ulogu u određivanju politike. Tajlandska srednja klasa postala je sve više antidemokratska a snage bezbednosti sve češće koriste pretnje, hapšenja i ubistva da zaplaše protivnike vlade.
Gde je došlo do greške?
U osvit azijske finansijske krize, mnogi pripadnici idealističke srednje klase Tajlanda iznenada su se našli nezaposleni, zaključuje CFR. Tada se pojavio jedan od najmoćnijih biznismena u zemlji, telekomunikacijski tajkun Taksin Šinavatra, koji koristi svoje bogatstvo da osnuje političku stranku i 2001. se kandiduje za premijera. Iskoristio je slabost institucija i uz veliku podršku siromašnih izabran je iste godine. Međutim, Taksin je ubrzo pokazao da mu jačanje demokratije Tajlanda nije bilo u planu. Taksin je postao izabrani autokrata! Poput drugih izabranih autokrata, Taksin je takođe nagrađivao političke saveznike, a kažnjavao političke neprijatelje. Do 2005. godine, kada je ponovo izabran, on dominira političkim pejzažom zemlje.
Tako je umesto demokratskog puta, srednja klasa izabrala ulične proteste 2006. godine dizajnirane da se sruši izabrana vlada, rizikući vojni puč ako je potrebno. To su i dobili. Vojska je izvela puč u septembru, a Taksin je pobegao iz zemlje. Tajlandski puč je, nažalost, samo izazvao totalni kolaps. Taksin je možda imao štetan uticaj na slabu demokratiju u zemlji, ali vojska ju je upropastila. Odbačen je reformistički ustav i scena je postavljena za sledeću tajlandske vladu koji ja koristila silu protiv demonstranata koji su se okupili na ulicama Bangkoka u proleće 2010. godine. Izbori 2011. nisu doneli klučne promene.
Danas, vojna vlast je ponovo na Tajlandu, uveden je policijski čas, zabranjena su okupljanja a Vlada i mediji su suspendovani.