ČUVAJTE SE TELEFONSKE PREVARE: Ćerka vam je u životnoj opasnosti, hitno uplatite novac!
U Hrvatskoj su prevaranti našli novi način da izmame novac od ljudi. Naime, oni pozivaju telefonom građane koji imaju nekoga od porodice u inostranstvu, kažu im da zovu iz ambasade, jer su im najmiliji u životnoj opasnosti i da moraju hitno da im uplate novac.
Domišljata prevatantkinja nazvala je ženu iz Šibenika i prestrašila je govreći joj kako je njena ćerka na skijanju doživela tešku nesreću i kako joj je život u opasnosti.
"Vaša ćerka je pred operacijom , ali nije uplatila osiguranje za ovakve udese. Gospođo, što hitnije uplatite hiljadu i trista evra na račun bolnice kako bi vam ćerku mogli operisati... Ako nemate toliko novca, pozajmite od rodbine ili prijatelja jer su u pitanju minute... Molim vas, smirite se i zapišite broj računa..."
Šibenčanka, inače starija žena, izbezumljena je odmah odjurila u banku da uplati novac, i tako postala žrtva ove prevare.
"Molim vas, pomozite mi... Oprostite, hitno mi je, ne mogu čekati red. Ćerka mi umire..."
Na sličan je način bez ušteđevine ostao i vremešni Brodaričanin, kako prenosi Slobodna Dalmacija.
Policija, doduše, ne navodi detalje prevare, ali naglašava kako je ''nepoznata počiniteljka, sa ciljem pribavljanja protivpravne imovinske koristi, lažnim prikazivanjem činjenica vezanih za finansijsko stanje članova obitelji u inostranstvu dovela u zabludu 82-godišnjaka i time ga navela da uplati pozamašnu svotu novca''.
Hrvatski mediji pišu da je Brodaričaninu prevarantkinja rekla da mu je rodbina trenutno u hrvatskoj ambasadi, jer im je pokraden prtljag, novac i pasoši, pa nemaju novaca za izradu novih dokumenata i putne troškove. Bilo bi im dovoljno desetak hiljada evra.
Gotovo identičan slučaj, policija je zabeležila i u Rogoznici 28. februara, stoga upozoravaju građane koji imaju porodicu u inostranstvu, da pre bilo kakve uplate novca, nakon poziva iz nekog iz ambasade ili konzulata, obvezno prethodno kontaktiraju svoje članove porodice za koje se traži uplata novca”, ističu u Policijskoj upravi šibensko-kninskoj.
Prevarenim starijim ljudima, naime, nije palo na pamet da proveravaju istinitost reči lukave kriminalke. Svaki njen scenario upravo je i smišljen kako bi žrtvama ukazao da su takve provere besmislene i znače tek gubitak dragocenog vremena koje njihovi najmiliji nemaju, jer su nemoćni ili u nekoj životnoj opasnosti.