TEŠKE ODLUKE: Šta sve Beograd rešava u narednih mesec dana?!
BEOGRAD - Pred Srbijom su dani izazova i teških odluka po različitim pitanjima izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić i pozvao građane na potpuno jedinstvo.
Žestok spoljnopolitički pritisak osetiće Srbija u narednih mesec dana, a naći će se pred opasnim izazovima od čijeg razrešenja zavisi politička stabilnost naše zemlje i čitavog regiona.
Pregovori o Kosovu i obeležavanje zločina u Srebrenici umešaće se u političke probleme, a rešenje će zavisiti od međunarodnih faktora, regionalnih partnera i Beograda. Pred premijerom Aleksandrom Vučićem, možda su i najkomplikovaniji pregovori sa predstavnicima kosovskih Albanaca u Briselu.
Konačni dogovori u vezi sa energetikom telekomunikacijama, uklanjanju „Parka mira“ na mostu preko Ibra – trebalo bi da se dogode 23. juna.
Priština bi morala da pristane da srpska zajednica sa KiM zadrži sadašnji način telefoniranja sa centralnom Srbijom, da se postigne dogovor za „Valač“ i „Gazivode“, da se uvaži dogovoreni status ZSO, a ne da to bude NVO, kako zamišljaju Albanci. U pregovore su aktivno uključene vodeće zemlje EU, mada i Amerikanci vrše pritisak na Prištinu na popuštanje oko ZSO.
Vučić: Sad nam je neophodno jedinstvo
Naglašavajući da će narednih mesec dana biti najteži period u svakom smislu, premijer je izjavio sledeće: „Pozivam sve ljude na potpuno jedinstvo. Moramo da sačuvamo punu političku stabilnost koja nam je potrebna zbog ekonomskog napretka. Mnogo teških odluka donosićemo u interesu građana Srbije, a ne zbog popularnosti. Uveren sam da možemo prevazići probleme, ali samo zajedno“.
Premijer je u vezi sa odlukom odlaska u Srebrnicu izjavio sledeće: „Šta god da uradim, kritikovaće me isti ljudi. Britansku rezoluciju nisam video ni u naznakama i zato ne mogu da imam stav o tome. Situacija nimalo nije lagodna. Taj krug koji se pravi je za nas veoma, veoma težak i nažalost, pomalo opasan“.
Od završetka briselskih pregovora zavisiće i dometi predstojeće posete kancelarke Angele Merkel, koja će 8. i 9. jula biti u Beogradu. Stav Berlina presudno će uticati na otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja sa EU.
Obeležavanje 20 godina od zločina u Srebrenici, kao veliki test
Krupna politička igra otvoriće se i oko jubileja u Srebrenici. Britanci spremaju rezoluciju o srebreničkom genocidu, a Rusija bi mogla da stavi veto na taj dokument pred SB UN.
Duel Zapada i Moskve opet će se prelamati preko Beograda. Naši zvaničnici naći će se pred rizikom opasne konfrontacije sa SAD i EU, ukoliko se otvoreno zahvale Rusiji i osude rezoluciju.
Uoči srebreničkog jubileja, zaoštravaju se odnosi Srba i Bošnjaka. Hapšenje Nasera Orića tempirano je baš sada, pošto on za Srbe predstavlja simbol zločinca, a za Bošnjake oslobodioca.
Sve su jači pritisci i da srpski premijer poseti Srebrenicu 11.jula, kada bi u Potočare trebalo da stignu i Bil Klinton i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Pored svega, u Beogradu će biti podignut i spomenik Gavrilu Principu, što bi moglo da zasmeta neke u regionu , ali i na Zapadu, pišu Večernje novosti. Regionalne probleme upotpuniće i turbulencije u Makedoniji, kao i stalni udari na Dodika i opstanak RS.
Pročitajte i:
- SNS preuzela vlast u Lapovu od Demokratske stranke i Grupe građana
- NIKOLIĆ SA PREDSEDNIKOM AZERBEJDŽANA: Zajedno možemo da ostvarimo značajne rezultate
- GENERALNI SEKRETAR NATO: Žao mi je zbog izgubljenih života u vreme bombardovanja
- VUČIĆ SA KIRBIJEM U BEOGRADU: SAD su pokazale poštovanje prema Srbiji