Tri najpoznatija muzička plejera za Linuks OS
Predstavljamo vam perjanice Linuksa - "Clementine", "Rhytmbox" i "Audacious"!
Počnimo od najjednostavnijeg muzičkog plejera - ne nužno i najlošijeg. Sve zavisi šta vam je potrebno od medija plejera - obično puštanje muzike s hard diska i URL adresa, ili moderan izgled sa različitim načinima organizovanja.
Audacious - zamena za Winamp
Što je Nokia 3310 u svetu mobilnih telefona (i dan-danas), to je "Audacious" kada govorimo o muzičkim plejerima. To je lagani program i njegova funkcija da "pušta" muziku treba se razumeti bukvalno - nema tu mnogo filozofiranja, dodataka, igrarija.
"Demode" korisnici će se obradovati što ima "skin" koji podseća na stari-dobri Winamp (čak može i da se preuzme skin koji je identičan - evo linka za detaljna objašnjenja). Ne samo po izgledu, već i po funkcionisanju liči na Winamp. Imate plejlistu koju dopunjujete sa pojedinačnim fajlovima (add files) ili folderima (add folder), imate i čuveno dugme "J" i "Q" - prelazak na određenu pesmu i označavanje neke kao sledeće.
Sve vezi sa "Audaciousom" je odrađeno minimalistički: njegov izgled i funkcije. Nema opciju za podkast, onlajn prodavnice muzike, pregled tekstova pesana i biografija izvođača, rezanje diskova, rejtingovanje pesama... To mu je mana, ali "Audiacious" je svesno tako napravljen i zato veoma malo opterećuje memoriju, a ima i manje "bagova".
Rhythmbox
"Default" muzički plejer Ubuntu Linuksa i nimalo loš izbor. U prethodnim izdanjima je imao problema sa strimingom muzike, ali je to ubrzo popravljeno - ima osnovne striming servise (ali samo osnovne), podkast i sve što Audaciousu fali da bude savršen. Preglednost mu je dobra, komndni dugmići su vidljivi, a plejlista je podeljena na dva dela - jedan koji sami kreiramo i drugi na kom se nalazi baza pesama (sortirana po autorima i po albumima).
Osim malog broja striming servisa, nedostatak Rhythmboxa je nemogućnost detaljnijeg podešavanja korisničkog interfejsa.
Clementine
Klementina je inspirisana muzičkim plejerom "Amarok" koji je bio pokušaj da se napravi univerzalan i savršen program za puštanje muzike, ali je imao podosta bagova a bio je i prekomplikovan. Te nedostatke je prevazišla Klementina.
Pregršt striming servisa su ponuđeni. Tu su Dropbox, Google Drive, Sound Cloud, Spotify, Last.fm... Pristup servisima je veoma lak i jednostavan, kao i većina ostalih opcija zbog preglednosti komandi. Sitna podešavanja su brojna - od toga kako će se trake smenjivati, pa sve do toga da li želite da koristite vaš Android telefon kao daljinski upravljač. Veliki plus Klementine je upravo prilagođenost mobilnim telefonima, što naša prethodna dva plejera nemaju.
Puštanje muzike je odlično - interfejs je tako napravljen da možete izabrati bilo koji sekund pesme. Kontrolna dugmad su u donjem desnom uglu i dovoljno su velika i uočljiva.
Sitne mane nisu vredne pomena, tako da je trenutno najbolji i najkompletniji izbor za Ubuntu Linuks upravo Klementina. Rhytmbox je na pola puta da bude "gotovo savršen" muzički plejer, a upravo ta nesavršenost zna da nervira. A Audacious je "gotovo savršen" jednostavan, osnovni plejer.