Twitter šampion slobodnog govora (ili ne?)
Društvena mreža Twitter je često jedino mesto gde određene grupacije ljudi mogu da izraze svoje neslaganje ili protivljenje i da zbog svojih stavova ne snose posledice, bar u cyber svetu
Twitter maksimalno podržava slobodu govora i zbog toga je često bio na udaru raznih totalitarnih režima kojima nije odgovaralo da se negde čuje i drugačije, često kritičko mišljenje. Najpoznatiji slučaj je svakako zabrana Twittera i YouTube u Turskoj, tokom ovogodišnje predizborne kampanje.
Twitter je i poznat po tome što sklanja sadržaje sa ove platforme tek nakon sudskih presuda ili ako narušavaju neke od osnovnih normi ljudskog ponašanja. Upravo zato odluka da skinu sve linkove ili fotografije i video klipove koji prikazuju pogubljenje američkog novinara Džejmsa Folija primljena sa nevericom i čuđenjem. CEO Twittera, Dick Kostelo, je dan ranije u svojoj poruci rekao da će aktivno tražiti i suspendovati sve korisnike koji budu postavljali ovaj sadržaj što se na kraju dana i obistinilo.
We have been and are actively suspending accounts as we discover them related to this graphic imagery. Thank you https://t.co/jaYQBKVbBF
— dick costolo (@dickc) August 20, 2014
Iako se može naći moralno opravdanje za ovu akciju, postavlja se pitanje zašto je prizor klanja američkog novinara toliko neprikladan da je Twitter rešio da suspenduje sve korisnike koji ga postavljaju i dele, i zašto Twitter nije reagovao ranije na neke druge situacije koje su takođe mogle biti uvredljive za javnosti ili korisnike. Posebno treba reći da se slike mogu naći na nalozima nekih medija (NewYork Post) pa se postavlja pitanje otkud tako agresivna reakcija.
The Guardian navodi da je recimo aktivista za ženska prava Caroline Criado-Perez tokom kampanje da Jane Austin bude na novoj novčanici od 10 funti, bila izložena organizovanim napadima koji su uključivali govor mržnje, uvrede, pretnje smrću (dve osobe su osuđene na zatvorske kazne) ali tada je Twitter odbio da interveniše tvrdeći da postoje mehanizmi kojim korisnici mogu da prijave uvredljiv sadržaj administraciji.
Društvene mreže, iako toga korisnici nisu svesni, imaju neverovatnu kontrolu nad materijalima koje mi vidimo. S obzirom da su Twitter, YouTube, Facebook samo platforme, one imaju i etičku odgovornost da što manje manipulišu sadržajima koje nam prikazuju. Da li je ova akcija Twittera usamljeni incident ili početak šire akcije, ostaje nam da vidimo.