UZ PUNE VOJNE I DRŽAVNE POČASTI: Nikolić predvodi ceremoniju Dana sećanja na žrtve Holokausta
Spomenik žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu nalazi se u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu u Beogradu.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić predvodiće danas, kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu, centralnu državnu komemorativnu ceremoniju odavanja počasti povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.
Predsednik Republike Srbije će, uz pune vojne i državne počasti, položiti venac i obratiti se prisutnima, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa medijima.
SRĐAN JE UMRO BRANEĆI DRUGA MUSLIMANA: Zbog ove priče plakao je ceo Balkan (VIDEO)
U ime Narodne skupštine Republike Srbije venac će položiti predsednica parlamenta Maja Gojković, a u ime Vlade Srbije ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
Ceremoniji će prisustvovati preživeli i potomci žrtava
Centralnoj državnoj ceremoniji odavanja počasti prisustvovaće oni koji su preživeli Holokaust, potomci žrtava, nekadašnji zatočenici logora smrti u Drugom svetskom ratu, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, ministri Vlade Srbije, predstavnici Narodne skupštine Republike Srbije, gradonačelnik Beograda, članovi diplomatskog kora, udruženja i građani.
Spomenik žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu nalazi se u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu u Beogradu.
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Opredeljujući se za dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi, Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i verske mržnje zasnovane na predrasudama.
Drugi svetski rat odneo je, pored ostalog, preko šest miliona nedužnih žrtava - pripadnika jevrejskog naroda.
Aušvic, Treblinka, Mauthauzen, Dahau, Majdanek, Jasenovac, Staro sajmište, Jajinci, logor "Crveni krst" u Nišu, samo su neka od masovnih stratišta nevinih žrtava.
Potreba da se iznova podseća na strahote holokausta, kao i da se kao neistinite odbace tvrdnje koje negiraju njegov karakter i obim stradanja aktuelna je u svim demokratskim državama.
Antisemitizam je u određenoj meri prisutan i u našem vremenu, o čemu svedoče izolovani, ali i dalje prisutni incidenti.
GODIŠNJICA NAJVEĆIH STRADANJA: Ko nije okončao u gasnim komorama, čekalo ga je nešto mnogo gore
Nužnost saznavanja činjenica i promišljanja strahovitih posledica holokausta doprineće da se u Srbiji, kao i u drugim demokratskim državama, masovno stradanje Jevreja u Drugom svetskom ratu i u budućnosti sagledava kao ono što po svom karakteru i obimu jeste - jedan od najvećih zločina protiv čovečnosti u istoriji.