VANJA GRBIĆ: Odbojka me je naučila da se borim i NIKADA NE ODUSTAJEM!
"Pomogla mi je da shvatim ko sam i izgradim jasne i čvrste principe"
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal Srbija Danas pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Teško je zamisliti boljeg sagovornika na temu zdravog načina života od Vladimira Vanje Grbića. Proslavljeni odbojkaški as, osvajač brojnih evropskih, svetskih i olimpijskih medalja i ambasador Specijalne Olimpijade, posle uspešne sportske karijere posvetio se radu sa najmlađima i promovisanju zdravih navika.
Poznati odbojkaš kroz medije često opominje na loše zdravstveno stanje današnje dece koja imaju sve manje mogućnosti, ali i želje, da se bave sportom. Iako su se mnogi dotakli ove teme, koja se tiče ne samo dece i roditelja, već čitavog društva, Vanja je jedan od retkih koji su preduzeli konkretne akcije za rešavanje problema. Pre šest godina pokrenuo je, potpuno besplatno, projekat školice odbojke na pesku za mališane širom Srbije, a bio je i promoter zdravstveno-sportskog programa "Ispravi se i vežbaj" sa ciljem da se javnost upozna sa prevencijom i lečenjem deformiteta kičmenog stuba.
REŠITE TEST I SAZNAJTE: Da li vaše dete ono što ga muči rešava hranom
Sa Vanjom smo govorili na temu prednosti bavljenja sportom, naročito odbojkom, kod dece.
Problem posturalnog statusa ogleda se u povećanom procentu deformiteta kičme i stopala, a može se rešiti samo sistemski, kroz organizovano vežbanje. Podaci sistematskih pregleda postoje, ali su u fiokama, a akcije koja je preko potrebna nema. Jedino vežbanjem u cilju poboljšanja statusa i fizičkom aktivnošću možemo poboljšati perspektivu.
Odbojka je beskontaktni, multiaspektni sport za dečake i za devojčice. Ovladavanje veštinom, tehnikom ovog sporta je način sporazumevanja i važan deo socijalne integracije dece. Tolerancija, strpljenje, prevencija nasilja, sve su to pozitivni aspekti bavljenja odbojkom i vode pravilnom sazrevanju dece.
OSTANITE ZDRAVI: Mladima do kraja maja na raspolaganju čak 38 BESPLATNIH programa
Tačan podatak ne postoji. Pretpostavljeni uzrast je 9 godina. On se smatra adekvatnim za početak učenja tehnike prstiju i čekića.
Deci je poslednjih godina na raspolaganju više materijala i tehnologija koje im mogu olakšati početak bavljenja ovim sportom. Tako je, uz korišćenje lakših lopti, sa treninzima moguće početi i na ranijem uzrastu.
MLADI SU SVE GOJAZNIJI: Deci ne nedostaju vežbe za trening da bi bila zdrava!
Socijalizacija, komunikacija, tolerancija, razumevanje, strpljenje, sve su to pozitivni aspekti treniranja odbojke i podstiču pravilno sazrevanje deteta. Preduslov za stvaranje zdrave ličnosti jeste da dete spozna svoje sposobnosti i svoje mesto u timu. To će mu i kasnije u životu pomoći da pruži svoj doprinos u poslu kojim će se baviti. Naučiće da se bori za svoj tim.
Meni je sport dao sve. Jasne i čvrste principe. Pomogao mi je da shvatim ko sam, šta očekujem od drugih ljudi, ali i šta oni očekuju od mene. . Naučio me je da se borim i ne odustajem, ali i da budem ponosan na tim za koji igram i svoju zemlju.