VAZDUŠNA SUPERIORNOST: Ruska avijacija ''trenira'' živce NATO pakta
Napetost u odnosima nekadašnjih hladnoratovskih neprijatelja, Rusije i NATO, započeta krizom u Ukrajini, nastavlja se u evropskom vazdušnom prostoru. Trening ruskih bombardera iznad Atlantika i Severnog mora, Crnog mora i Baltika koje su poslednjih dana presretali avioni NATO, ''trenira'' živce Alijanse.
NATO je prijavio "neuobičajen" rast preleta ruskih vojnih letelica u proteklih dva dana iznad Crnog, Baltičkog i Severnog mora i Atlantskog okeana. ''Izvode trening kao u borbama'' primećuje za britanski BBC Igor Sutjagin sa Kraljevskog vojnog instituta "RUSI" i komentariše da Kremlj igra ''poker'' sa Zapadom, pokušavajući da ''blefovima'' podgreje strahove.
Osam ruskih aviona, 4 strateška bombardera Tu-95 i tankera Il-78, otkriveni su kako preleću Severno more 29. oktobra u 02:00. Dva bombardera su nastavila jugozapadno sve do portugalske obale pre nego što su se okrenuli nazad. Barem sedam ruskih aviona presreli su NATO avioni iznad Baltika, dok je četiri ruska aviona presrelo tursko ratno vazduhoplovstvo iznad Crnog mora.
Letovi ruskih strateških bombardera u blizini teritorije članice NATO nisu ništa novo, ali njihov intenzitet, kao i nedostatak komunikacije, Alijansa doživljava kao izraz ''konfrontacije, a ne kooperacije'', pišu ''Večernje Novosti''. Iako su ruski avioni leteli u međunarodnom vazdušnom prostoru, NATO ih je, kaže, pratio ''kako bi identifikovao letelice i zaštitio vazdušni prostor saveznika''. NATO tvrdi da u mnogim slučajevima avioni nisu dali plan letenja, niti su održavali komunikaciju sa civilnom kontrolom leta. Iz Alijansa tvrde da ovakvo ponašanje predstavlja i rizik za civilnu avijaciju.
Ruski trening podstakao je i NATO da poveća vazdušne patrole iznad baltičkih država Estonije, Letonije i Litvanije, zemalja čije je pridruživanje Alijansi Moskva doživela kao neprijateljski čin. NATO tvrdi da je ove godine presreo 100 puta ruske letelice, triput više nego lane. Rusija je koristila i stare i nove avione za poslednje nalete. Leteli su bombarderi koji su se viđali nad Severnim morem i u eri Hladnog rata kao što je Tu-96, ali i Mig-31.
Zapadni stručnjaci, istovremeno, podsećaju da je ruski predsednik Vladimir Putin najavio nove vojne kapacitete i u oblasti Artika, gde razvija polja nafte i gasa. Na Novosibirskim ostrvima Moskva otvara i novu pomorsku bazu. Upravo ovaj region privlači međunarodnu pažnju, pišu ''Večernje Novosti'', jer će otapanje artičkog leda načiniti plovnijim puteve Severnog mora. A time se skraćuje put prema Kini i drugim privlačnim azijskim tržištima.
Međutim, treba istaći da otkako je kriza u Ukrajini dobila na intezitetu, NATO je takođe značajno preusmerio svoj fokus na svog starog hladnoratovskog neprijatelja. Optužujući Rusiju i Putina za ''ozbiljnu destabilizaciju regiona'' pa čak i za ''kopnenu invaziju na istoku Ukrajine'', mnoge NATO članice, a ponajviše one koje dele granicu sa Rusijom, su od samog početka izrazile ozbiljnu zabrinutost za svoju bezbednost. Odgovor je bio niz vojnih vežbi, kako bi se ''testirala borbena gotovost istočnih granica NATO'' koje predstavljaju prvu liniju odbrane od ''invazije sa Istoka''.
Od tada, izveden je niz kopnenih, pomorskih, ali i vazduhoplovnih vojnih vežbi NATO saveza, upravo na teritorijama Baltika, Severnog i Crnog mora. Uz to, imajući u obzir koplikovanu situacija u Ukrajini i nužnost odmerenih akcija kada je reč o ovom sukobu, dve NATO vežbe u Ukrajini nisu naročito pomogle deeskalaciji u odnosima Rusije i NATO pakta.
Još tokom samita NATO u Velsu bilo jasno da će doći do sporazumnog primirja dve strane u ukrajinskom sukobu. NATO je ipak najavio kreiranje novih Snage za odgovor (NATO response force) koje planira da razmesti u Letoniji, Estoniji i Litvaniji, a možda i u Poljskoj. To bi značilo drastično povećanje NATO snaga u istočnoj Evropi još od Hladnog rata.
Jasno je da će se ova borba za sveobuhvatnu ''vojnu superiornost'' u regionu nastaviti, ukoliko ne dođe do poboljšanja odnosa dve strane. Ali kako kriza u odnosima ne jenjava, iako je situacija u Ukrajini danas relativno mirna, uveliko pristižu novi geopolitički problemi, poput predstojeće ''bitka za Artik''. U tom slučaju, ''treniranje živaca'' jedne ili druge strane obimnim vazdušni manevrima samo će dobiti na intenzitetu.
Pogledajte još:
- NAPETO: Lovci NATO presreli ruski špijunski avion!
- NATO uvežbava rat sa Rusijom
- BUDUĆI RAT: Bitka za Artik