VEĆE OSCILACIJE DINARA SU PROŠLOST I VELIKA GREŠKA: Zbog čijeg interesa da se pusti dinar da pada?
NBS će raditi tako da će i dalje održavati stabilnost kursa, uz najmanje troškove i najviše rezultata, izjavila je guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.
Tabaković je za RTS, na pitanje o preporuci MMF da NBS dozvoli veće dnevne promene kursa, rekla da će NBS kao i do sada činiti sve da te fluktuacije budu procenjene po svojoj prirodi i da uz najmanji trošak postigne najveću stabilnost.
"Ja pitam sa kojim ciljem, zbog čijeg interesa i sa kojim rezultatom treba dozvoliti veće dnevne oscilacije. Greška da treba zbog dugoročne stabilnosti dozvoliti veće dnevne oscilacije koje su mnoge zemlje koje imaju visoku evroizovanu ekonomiju posegle za tim teorijskim konceptom čistog targetiranja inflacije, sa bukvalno neintervenisanjem na deviznom tržištu, je prošlost i greška koja je plaćena trošenjem deviznih rezervi i bukvalno otvorenošću za šokove", rekla je Tabaković.
Tabaković je rekla da je od početka godine na odbranu dinara potrošeno 390 miliona evra, a da je napuštanje investitora koji ulažu u hartije od vrednosti u čitavom reigonu, koji izlaze sa tržišta kupujući devize, stvorilo pritisak na kurs.
KAKO SU PROŠLI IZBORI SROZALI DINAR: Zbog DS smo za pet meseci plaćali 11 dinara više
Dinar je za dve godine oslabio nepunih četiri odsto
Podsetila je da je od 2010. godine do 2012. godine i momenta kada je ona postala guverner potrošeno 3,7 milijardi evra za odbranu dinara, a da je on oslabio 19 odsto, dok je za poslednje nepune četiri godine potrošeno 1,3 milijarde, pri čemu je dinar oslabio nepunih četiri odsto.
Tabaković je istakla da građani treba da imaju poverenje, jer je NBS ostvarila kredibilitet.
OTKRIVAMO: Dobili ste mejl od banke o promenama? EVO O ČEMU SE RADI
Upitana da li će predstojeći izbori uticati na kurs, Tabaković je podsetila da je NBS u njenom mandatu već imala jedne izbore i da je i tu godinu završila sa jedan odsto slabljenja valute.
Pad dinara će biti manji nego u drugim ekonomijama
Kaže da građani mogu da budu sigurni da će kao i do sada u Srbiji pad valute i slabljenje biti manje u odnosu na druge ekonomije.
Tabaković je navela i da u razgovoru sa MMF tema poskupljenja struje nije bila na dnevnom redu i da će se o tome pričati kada se ta misija vrati.
BUDITE OPREZNI: Ovo su najviše falsifikovane novčanice u Srbiji
"Mi svoju projekciju baziramo da će rast BDP iduće godine biti 1,8, MMF kaže da će biti 1,75, mi projektujemo da će biti poskupljenje struje, ali nije je bilo u 2013. uopšte, u 2014. je bilo samo sedam odsto, iako se pričalo da će biti dvostruko više, tako da ostavimo Vladi da ona o tome odluči u skladu sa cenom struje u okruženju, potrebama i mogućnostima ove države", navela je Tabaković.