VIRTUELNI RAT: SAD zbog politike prema Kini prete milijardski gubici u IT sekoru
Do sada je Obama gradio vojnom odbranu protiv Kine, jačajući i šireći vojne ugovore s Japanom, Filipinima i Australijom. Sada je započeo veliku akciju cajber-špijunaže kineske industrije i vlade preko glavnih američkih IT kompanija, kao što je dokazano u NSA dokumentima koje je izdao u javnost Edvard Snouden.
Predsednik Si Đinping je u svojoj prvoj poseti Sjedinjenim Državama kao kineski vođa. Učestvovao je i na Godišnjoj skupštini UN, no pravi razlog službene poseta jeste proširenje ekonomskih veza između kineskih i američkih kompanija, a posebno s visokim IT korporacijama u Sietlu i Silikonskoj dolini.
Istovremeno, dok pokreće svoju, Obamina administracija preti nizom kaznenih sankcija protiv kineskih korporacija i pojedinaca za sajber špijunažu, što je posebno obeležilo posetu kineskog predsednika Americi.
Kineze je američki predsednik nazvao "sajber lopovima" i uoči Sijevog dolaska pokrenuo je sankcije protiv kineskih preduzeća, što se u Kini shvatilo kao namerno ponižavanje i provokacija, kao i pokazivanje snage.
Očekuje se i zvanična reakcija kineske vlade koja neće biti ništa manje od odmazde, a predsednik Si je u potpunosti sposoban da postavi sankcije multimilijarderskim korporacijama iz SAD-a koje cvetaju na jeftinoj radnoj snazi u Kini.
Obamina odluka da provocira Kinu na niz frontova zapravo govori da raste militarizam na Pacifiku, te da Pentagon i NSA pokreću niz agresivnijih politika prema Kini.
Vol Strit se ipak nada da će Vašington smanjiti retoriku, jer bi ona u suprotnom prouzrokovala odgovor Kine i zatvorila unosne mogućnosti na najvećem svetskom finansijskom tržištu. Naime, većina američkih IT kompanija ostvaruju ogromne profite u svojim prodajama i poslovnim aranžmanima s kineskom državom i kineskim preduzećima, piše "Advance".
"Apple" npr. ima izvanredan uspeh, a prodaja "iPhonea" je tokom 2014. u Kini narasla za 75 odsto. Većina tih kompanija je voljna da se prilagodi kineskim zahtevima u načinu poslovanja, uključujući transfer tehnologije, upravo zato jer vide ogromne prilike za zaradu u Kini.
Zato je najmanje što Silikonska dolina želi je da Vašington izazove odmazdu iz Kine, ako bi Bela kuća naredila sankcije. To bi značilo gubitke od više stotina milijardi dolara za američku IT industriju.
Provokativna kampanja kriminalizacije kineskih industrija se nastavlja i na finansijskim stranicama vodećih angloameričkih financijskih novine: "Wall Street Journal" i "Financial Times". Tako su ovi listovi postali pobornici politike konfrontacija sa Kinom umesto da ukažu na tržišne interese i izraze uticaj mogućih sankcija na američke visokotehnološke korporacije.
Čini se da, za sada, američka politika ne prati mišljenja korporacija i finansijskih mogula.