Voda i dalje ugrožava sistem "Elektroprivrede Srbije"
BEOGRAD - Proizvodni kapaciteti "Elektroprivrede Srbije" i dalje su ugroženi, situacija se prati danonoćno i preduzimaju se sve mere za stabilizaciju stanja i što brži povratak u redovan režim rada, zavisno od stepena oštećenja objekata.
Na površinskom kopu Polje "D" u Rudarskom basenu "Kolubara" danas je u proizvodni proces uključen još jedan BTO (bager-traka-odlagač) sistem, kao i još dva BTO sistema na Polju "B". To znači da sada rade ukupno četiri BTO sistema na dva površinska kopa. Uporedo sa radovima na pripremi uključivanja opreme na ova dva kopa, u tamnavskom delu kolubarskog basena, koji je pretrpreo najveći udarac
od poplava, radi se na ojačavanju nasipa na reci Kolubari dugog oko 100 metara.
Nivo Save kod TENT A se prati i za sada nema porasta, a nastavljeno je i sa ojačavanjem bedema. Ova termoelektrana se sprema da za vikend pokrene proizvodnju u bloku A1 snage 210 megavata. Radi se na osposobljavanju pruge kojom bi trebalo da počne da se dovozi ugalj iz RB "Kolubara" u TENT A, a već je spreman deo pruge koji služi za dovoz uglja u TENT B.
Kostolac i Dunav
Stanje u Kostolcu je stabilno, ali je potreban oprez kako bi se zaštitili površinski kop i termoelektrana. Voda se crpnim stanicama preusmerava u Mlavu, a operativne ekipe su na terenu i reagovaće blagovremeno. Za izbacivanje vode u Mlavu, u ponedeljak je, pored naših pumpi, uključena u rad jedna češka i osam manjih francuskih pumpi, a juče su uključene u rad i pumpe koje su stigle iz Nemačke. Ukupno se ispumpava oko 16.000 kubika vode na sat.
Dotok Dunava na hidroelektrani "Đerdap" 1 danas je oko 12.600 kubnih metara u sekundi. Od 17. maja HE "Đerdap 1" je u prirodnom režimu rada na koti 63 metra nadmorske visine i to znači da sistem "Đerdap 1" u istom trenutku ispušta onu količinu vode koja u tom trenutku dolazi. Već od prvog nailaska većih količina vode ispražnjene su akumulacije do Golupca i između dve elektrane i Đerdapsko jezero spremno dočekuje nailazak Dunava. HE "Đerdap" 1 i 2 veću duže vreme imaju smanjenu proizvodnju zbog prelivanja i ispuštanja vode iz akumulacionih jezera.