VRAĆAJU SE DEVEDESETE? Cveta šverc, na samo 2 km od Srbije ušteda 30 EUR
Sve više pojedinaca se uključuje u šverc od koga debelo profitiraju.
Recimo, cena litra dizel goriva na pojedinim pumpama u Bijeljini može da se nađe i za 1,35 KM, dok je samo dva do tri kilometra dalje, na srbijanskoj strani ta cena gotovo 2,10 KM (oko 130 dinara), a slično je i sa cenama lož-ulja i bezolovnog bezolovnog benzina.
Kako tvrde dobro upućeni, kao i pre dvadesetak godina skela na reci Drini sa kanisterima i buradima punim goriva sve češći je prizor, mada se danas koriste i sofisticiranije tehnike kao što je punjenje rezervoara kombija i automobila u BiH, njihovo pražnjenje u Srbiji i tako u krug po nekoliko puta dnevno.
Računica je jasna
Rezervoar nafte od 70 litara u BiH košta 94,5 KM (oko 6.000 dinara), dok je njegova cena u Srbiji 147 KM (oko 9.200 dinara), tako da je razlika samo na jednom punjenju 52 KM (oko 3.200 dinara).
Ništa manja razlika nije ni kada je u pitanju šverc između BiH i Hrvatske jer pored točenja goriva za lične potrebe, pojedinci uglavnom na potezu Hercegovine ozbiljno rade na švercu nafte i naftnih derivata.
- Pojedinci se bave tim kao poslom i 100 kilometara od granice sa BiH se prodaje gorivo iz BiH - rekao je Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
On kaže da je opšte poznato da građani u blizini granica odlaze u Bosnu da toče gorivo za svoje potrebe, ali pošto je razlika u cenama znatno veća nego inače, onda to nije više samo za lične potrebe, već za nešto drugo.
Zbog svega ovoga i zbog činjenice da ovim isključivo ispašta Srbija i njen budžet, Mićović kaže da su državni organi ove zemlje pooštrili kontrole na granicama, ali istovremeno kaže da to mora da se intenzivnije radi.
- Sada je sve na proceni carinika koji treba da proceni da li je to za lične potrebe pojedinca ili za prodaju. Gorivo po pravilu kad pređe u Srbiju ne završava na benzinskim stanicama, nego direktno kod krajnjih kupaca, tako da inspekcijske kontrole ne mogu dati rezultate - kaže Mićović.
Prema nezvaničnim informacijama preko Drine se švercuju velike količine goriva koje uglavnom kupuju poljoprivrednici iz pograničnih sela u Srbiji, pišu Nezavisne novine.
- Čuo sam za to, ali pretpostavljam da se radi o manjim količinama i sve su to priče u vazduhu i rekla - kazala - rekao je Ljubo Stević, predsednik Skupštine Udruženja vlasnika benzinskih pumpi, dodajući da u svakom slučaju "tu nešto ima" i da ljudi prebacuju naftu iz BiH u Srbiju.