Vrtići moraju biti bezbedniji
Ograđeno dvorište, video-nadzor i interfon u vrtićima nedovoljni su za potpunu dečju bezbednost, mišljenje je većine roditelja.
Pre četiri dana u Nišu je jednoipogodišnja devojčica išetala iz dvorišta vrtića. Kako "Politika" saznaje, u ruke vaspitača vraćena je od strane kolege koji je zatekao na ulici.
Nikome nije jasno kako je tako malo dete uspelo da izađe iz sobe, iz zgrade vrtića, iz zgrade dvorišta potpuno neprimećeno. Rukovodstvo niške Predškolske ustanove “Pčelica” najavilo je da će protiv odgovorne vaspitačice koja je suspendovana, biti pokrenut disciplinski postupak.
Ipak, Dragana Soćanin, predstavnik udruženja Roditelj ističe da za ovakve propuste nikako ne bi smela da bude optužena samo jedna osoba već je problem u sistemu.
"Grupe u vrtićima su ogromne. Leto je, vaspitači su na odmorima, spajaju se grupe i vaspitač može da bude zaduženo za dete koje ne poznaje i naravno da je moguće da ga izgubi iz vidokruga. Problem je kako je to dete uspelo da neprimećeno išeta iz dvorišta i zašto kapija nije zaključana. Apelujem na lokalne vlasti da povedu više računa o bezbednosti vrtia", ističe Soćanin.
Snežana Đurić, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu grada Beograda, ističe da bezbednost prestoničkih vrtića nije sporna.
"Ulazna vrata vrtića se zaključavaju i svaki objekat ima interfon koji mogu da koriste nenajavljeni posetioci. Kapije u dvorištu su zaključane ukoliko su povezane sa interfonom, a svako dvorište je obezbeđeno ogradom. Noću vrtiće čuva obezbeđenje koje se finansira iz sopstvenih sredstava predškolske ustanove i svi vrtići ga imaju".
Ipak, u stvarnosti mnogi roditelji ulaze u vrtić nenajavljeno. Dovode decu ili ih uzimaju iz vrtića kad god im odgovara. Roditelji plaćaju obezbeđenje vrtića, tj noćnog čuvara, pa se mnogi pitaju ko preko dana brine o dečjoj bezbednosti.