Vučić: Građani će osetiti korist od samita; Li: Spremni za veće investicije
BEOGRAD – Premijer Srbije Aleksandar Vučic poručio je da će građani Srbije osetiti značajne koristi od dogovora koji su postignuti na Samitu Kine I 16 zemalja CEE. Premijer Kine Li Kećijang istakao je da je Kina spremna da poveća investicije u zemlje Centralne i istočne Evrope.
"Pronašli smo zajednički jezik za rešavanje nagomilanih ekonomskih problema, pre svega u oblasti infrastrukture, saobraćaja, energetike i turizma", rekao je Vučić na konferenciji za novinare sa kineskim premijerom Li Kećijangom.
Vučić je rekao da je dogovorena izgradnja pruge Budimpešta-Beograd, koja bi kasnije trebalo da se proširi i do Makedonije i Grčke, što su odlične vesti za Srbiju.
"Razgovarali smo i o drugim projektima, ne samo o Trermoelektrani Kostolac, već i o izgradnji industrijske zone, luka, saobraćajnih čvorišta, dovođenju kineskih kompanija”, rekao je Vučić i istakao da je zadovoljan rezultatima razgovora, koji će se nastaviti i sutra.
Srpski premijer je rekao da je imao i bilateralne razgovore sa premijerima drugih država učesnica Samita i da su i one pronašle interes u današnjem skupu. Istakao je da će i sa tim državama biti potpisani određeni sporazumi, među njima i sa Albanijom, sa kojom će biti potpisan sporazum o prihvatanju vozačkih dozvola.
Vučić je istakao da je veoma ponosan što se Srbija pokazala kao dobar i uspešan organizator Samita.
On je zahvalio kineskom premijeru Liju što je Srbiji učinio čast da bude koorganizator skupa, istakavši da je uveren da da će saradnja sa Kinom i kroz mehanizam 1+16 doneti mnogo toga dobrog zemljama u regionu i građanima. Premijer je zahvalio i drugim učesnima samita zbog dolaska u Beograd.
“Što se Srbije tiče, mi smo veoma zadovoljni. Siguran sam da će građani Srbije osetiti značajne koristi od dogovora koji su danas postignuti”, rekao je Vučić.
Li Kećijang je rekao da su prisutni lideri podvukli da saradnja sa Kinom ima veliki potencijal. Saradnja Kine sa regionom Centralne i Istočne Evrope je u saglasnosti sa procesom evropske integracije i pravnim okvirima EU, istakao je Li.
"Kina može da pruži opremu i finansijsku podršku u izgradnji infrastukture i to može da pomogne Evropi u uspostavljanju jedinstvenog tržišta i olakšati proširenje EU", poručio je Li. On je napomeniu da su na Samit pozvani i posmatrači iz EU, što pokazuje da je saradnja Kine sa ovim regionom, deo saradnje Pekinga sa Unijom.
Li je izrazio nadu da će saradnja Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope doprineti miru i stabilnosti u celom svetu. Prema njegovim rečima zemlje CEE imaju velike potrebe za razvojem infrastrukture, što je oblast koja donosi i velike investicije, a ujedno i poboljšanje okruženja.
Kina, kako je naglasio, ima dovoljno kapaciteta upravo za takve poslove, i spremna je da otvara proizvodne pogone u regionu Centralne i Istočne Evrope. Saradnja Kine i rgeiona je od obostrane koristi, podvukao je Li. On je ukazao da je na Samitu u Beogradu razgovarano i o obrazovnoj, kulturnoj i turističkoj saradnji.
Iduće godine, kako je naglasio, biće godina promocije turističke saradnje, istakavši da svake godine 100 miliona turista iz Kine boravi u inostranstvu, pri čemu se nada da će jedan broj posetiti i zemlje Centralne i Istočne Evrope.
Takođe je Kina spremna da dodeli više stipendija studentima iz Centralne i Istočne Evrope, kako bi ramena između država bila i u oblasti znanja jezika. Li je kazao da je poželeo da nauči srpski tokom posete Beogradu.
Na kraju on je najavio da će Kina biti domaćin Četvrtog Samita šefova vlada Kine i Centralne i Istočne Evrope.