VUČIĆ ZA HRT: Imamo nerešene probleme, hajde da probamo da ih rešimo
Premijer Vučić u intervuju za hrvatsku televiziju povodom predstojećeg sastanka sa hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović.
Premijer Srbije je izjavio da želi da Srbija i Hrvatska imaju dugoročni mir, stabilnost i ekonomsku sradnju. U tom kontekstu, pomenuo je tačku 6 sporazuma, koji će biti potpisan u ponedeljak, a koji govori u zajedničkom pristup rešavanja problema terorizma, migrantske krize "što je prvi takav pisani sporazum dve zemlje".
Intervju hrvatske predsednice za domaće medije pročitajte na ovom linku: KOLINDA: Razgovori koje ću imati s Vučićem neće biti puki protokol
Srpski premijer je izjavio da potpisivanje Deklaracije o unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja s hrvatskom predsednicom predstavlja "prvi korak u otopljavanju odnosa Hrvatske i Srbije".
- Mislim da smo postigli odličan rezultat. Sporazum se bavi suštinskim, ozbiljnim, strateškim pitanjima za Srbiju i Hrvatsku. Treba da pokušamo više da razgovaramo jedni sa drugima, pokažemo veće poštovanje jedni prema drugima - rekao je Vučić.
PORUČILI IZ EVROPSKE KOMISIJE: Očekujemo premijera Srbije kad se formira vlada
On je rekao da dve zemlje imaju zajednički interes za dugoročnim mirom i stabilnošću i da bi Srbi i Hrvati trebalo više da razgovaraju i da pokažu veće poštovanje.
- Trebalo bi da cešće uđemo Hrvati u srpske cipele, a Srbi u hrvatske cipele. Čini mi se da bismo se bolje razumeli - izjavio je Vučić.
- Imamo nerešene probleme, hajde da probamo da ih rešimo. Ako ne možemo da ih rešimo, uvek ostaje arbitraža - rekao je premijer Vučić.
On je rekao da Srbija i Hrvatska imaju jedan zajednički ključni interes, a to je da dugoročni mir, dugoročnu stabilnost i neuporedivo bolja ekonomska saradnja.
PUNA PODRŠKA REFORMAMA VLADE: Održan sastanak Vučića, Devenporta i Skota
- Mislim da će ovo biti jedan od najznačajnijih sporazuma koji su Srbija i Hrvatska ikada potpisale. Mislim da je mnogo dobro volje pokazano i mislim da će to da bude jedan dobar, odličan temelj za sve buduće sporazume i da ce ostati u istoriji upisan ovaj sporazum - rekao je Vučić.
Kako ističe premijer, u dokumentu će se posebno istaći obostrana zaštita prava manjina, želja da se reše granični sporovi i pitanje nestalih.
VUČIĆ UOČI SASTANKA SA KOLINDOM: Ovo je prvi korak u otopljavanju odnosa Srbije i Hrvatske
- Kada su u pitanju manjine u Srbiji, Hrvati nisu jedna od najbrojnijih koju mi imamo, ali smo spremni da otvorimo to pitanje i da učinimo sve da njima u našoj državi bude bolje - rekao je Vučić.
Na potpitanje hrvatskog novinara "Jesu li Bunjevci u Vojvodini Srbi ili Hrvati?", premijer je odgovorio:
"Svako se u našoj zemlji i po Ustavu izjašnjava onako kako želi. Mi imamo značajnu hrvatsku manjinu baš u okolini Subotice i bićemo sutra u Tavankotu i Subotici. Ali imate i bunjevačku manjinu i neke druge. Svako se izjasni onako kako želi. Kod nas možete da se izjašnjavate i kao Srbin i kao Vlah i kao Rumun, kako god hoćete."
Na pitanje "Kako ste zadovoljni procesom povratka Srba u Hrvatsku?" Aleksandar Vučić je izjavio da uvek može biti bolje.
PROFESOR VISKOVIĆ: Vučić postupio promišljeno, pokazao je da štiti Srbiju!
- Mi nismo zadovoljni i nikad ne možete da budete zadovoljni kada toliki broj ljudi napusti svoja ognjišta, ali mi o tome razgovaramo otovoreno kao što razgovaramo i o nekim drugim pitanjima koja su bolna za Hrvate. I nemam nikakav problem da ta pitanja otvorimo, jer ja znam da kada dođemo do tog emocionalnog nivoa, da se tu nikada nećemo saglasiti. I da mi sad pričamo o "Oluji"... 99 odsto Hrvata tretiraće to kao herojski poduhvat i slaviće, a 99 odsto Srba su najtužniji tog dana zbog progona i napuštanja ognjišta - istakao je Vučić.
Vučić je rekao i da je vreme da se pitanje nestalih konačno završi što je obaveza i jedne i druge strane, navodeći i da je Srbija spremna da radi ozbiljno i odgovorno po pitanju otvaranja arhiva.
Poglavlje 23
Kad je reč o uslovima Hrvatske za otvaranje Poglavlja 23 u pregovorima sa EU i međunarodnoj jurisdikciji Srbije za ratne zločine, Vučić je rekao da takav zakon ima 11 ili 12 zemalja Evropske unije i da to ne može da bude uslov EU u procesu proširenja.
Dodao je i da je važno da se poglavlja u pregovorima otvore.
- Ako se otvore, otvore, ako se ne otvore, mi ćemo i dalje da gledamo da gradimo što je moguće bolje odnose sa Hrvatskom bilateralno. To zavisi od Evropske unije, nama su ruke tu vezane - rekao je Vučić.
Ekonomska saradnja
Govoreći o ekonomskoj saradnji, Vučić je rekao da je činjenica da Hrvati iz različitih razloga teže podnose srpsko prisustvo nego što Srbi podnose hrvatsko prisustvo.
On je rekao da je zadovoljan činjenicom da Srbija ima dosta investitora iz Hrvatske i da su najveći trgovinski lanci iz te zemlje, dodajući da je Hrvatska jedan od najznačajnijih spoljno-trgovinskih partnera.
- Tu saradnju, mislim da možemo da uvećavamo u budućnosti i po pitanju turizma i usluga i mnogih drugih stvari, ali za to je potrebna drugačija politika i drugačije emocije - rekao je Vučić i dodao da je bolja ekonomska saradnja jedan od ciljeva sutrašnje deklaracije.
VUČIĆ: Povećaćemo plate i penzije ako budemo imali dobre rezultate
Na konstataciju novinara da ima dobre odnose sa Rusijom i da je nedavno bio u Moskvi kod predsednika Putina, Vučić je rekao da Srbija ima dobre odnose sa Rusijom, odlične odnose sa Kinom, odlične odnose sa svim evropskim zemljama.
- Verujem da će i sa Hrvatskom da bude mnogo bolje - dodao je Vučić.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Hrvatske Klinda Grabar Kitarović će se najpre sresti u Hrvatskoj i obići rodnu kuću Milutina Milankovića u Dalju. Nakon toga oni će preći u Srbiju, gde će obići Dom kulture "Matija Gubec" u mestu Donji Tavankut.
STRUČNJAK ZA BALKAN: Zapad ima poverenje u Vučića!
Popodne u Gradskoj kući u Subotici predviđeno je da dvoje zvaničnika potpišu Deklaraciju o unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske.
Biće to prva poseta hrvatske predsednice Srbiji i ona nije zvanična, već je radnog karaktera i treći susret premijera Srbije sa predsednicom Grabar Kitarović, od njenog stupanja na tu dužnost, februara 2015.