ZA SLADOKUSCE: Statistika dosadašnjeg toka Mundijala
Ovaj Svetski kup davno je "obećao" da će biti interesantniji nego mnogi prethodni. Koliko su se akteri potrudili da tako i bude govore brojke.
Posle druge faze Svetskog prvenstva u Brazilu poznato je osam najboljih selekcija koje će nastupiti u samoj završnici. Osim toga, statistika je u mečevima osmine finale zabeležila nekoliko novih trendova u odnosu na prvu fazu, mahom očekivanih, ali i iznedrila neke nove heroje koje, paradoksalno, nećemo gledati među "osam veličanstvenih".
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) na svom sajtu je prenela zvaničnu statistiku dosadašnjeg toka takmičenja. Uz već poznate činjenice da je sa pet pogodaka najbolji strelac turnira kolumbijski mladi veznjak Hames Rodrigez, te da ga prate Miler, Mesi i Nejmar sa po četiri, posebno su se istakli golmani. U meču Belgija - SAD posebno se istakao veteran Tim Hauard sa neverovatnih 16 intervencija.
Američki golman je ukupno, na četiri meča na turniru, zabeležio 28 uspešnih intervencija. Vredni pomena su i njegove kolege Alžirac M'Boli (23), Švajcarac Benaljo (22), odnosno Nigerijac Enjeama (21). Zanimljivo je da uprkos njihovom velikom doprinosu, nijedna od četiri selekcije za koje nastupaju nije uspela da prođe u četvrtfinale.
Kada je reč o timskom učinkom, najbolji napadački učinak ostvarila je reprezentacija Holandije koja je postigla 12 pogodaka na četiri susreta, u stopu ih prate Kolumbijci sa golom manje, dok je treća selekcija Nemačke koja je devet puta tresla mrežu protivnika. Četiri selekcije primile su samo po dva pogotka na Mundijalu u Brazilu i sve četiri obezbedile su plasman među osam najboljih. Odbrane Kolumbije, Francuske, Belgije i Kostarike su dozvoljavale pogotke tek na svakih 180, odnosno 210 minuta u slučaju poslednje dve selekcije (igrale produžetke u osmini finala).
Uprkos dobrim odbranama pomenutih selekcija, vredi pomenuti da je učinak napadača na ovom Mundijalu značajno bolji od prethodnog u Južnoafričkoj Republici, iako je njihova efikasnost u osmini finala (očekivano) opala. Trend rasta u odnosu na 2010. godinu prisutan je od starta turnira, pa je sa 2,75 golova po meču ovaj šampionat efikasniji za 0,5 pogodaka po meču u odnosu na prethodni.
Kada je reč o pojedinačnim statističkim kategorijama, treba reći i da je najviše kompletiranih pasova u dosadašnjem toku Svetskog kupa ima veznjak Argentine Havijer Maskerano sa 364 uspešna dodavanja, odnosno 91 po meču, a sledi ga trojac "pancera" Toni Kros (354), Filip Lam (342) i Per Mertezaker (299).
Vredan pomena je i "najvredniji" fudbaler Mundijala Amerikanac Majkl Bredli, koji je "pokrio" čak 54,7 kilometara travnatog terena brazilskih stadiona, odnosno pretrčao je 13,7 kilometara po meču.
Za kraj, podatak za ljubitelje društvenih mreža. Ime četvorostrukog osvajača "zlatne lopte", Argentinca Lionela Mesi, je na socijalnim mrežama tokom trajanja Svetskog prvenstva pomenuto čak 14 miliona puta, oko 800 hiljada od vedete "karioka" Nejmara. Ako su ovi podaci očekivani, onda je informacija da je najčešće pominjano ime tokom jednog časa Mundijala bilo ime američkog golmana Tima Hauarda koji je u meču protiv Belgije u jednom satu mogao "da zaštuca" čak 25.415 puta.