Začeće deteta - zablude
7 mitova o plodnosti.
Parovi koji žele dete mogu da urade mnogo toga da povećaju svoje šanse za začeće. Međutim, postoji mnogo dezinformacija o plodnosti, pa doktori savetuju da parovi budu oprezni kojih saveta se pridržavaju.
Evo nekoliko dezinformacija u vezi začeća.
1. Nakon što prestanete da koristite pilule za kontracepciju, potrebno je mnogo vremena da ostanete u drugom stanju.
Većina žena misli da će, nakon što prestanu da piju kontraceptivne pilule, biti potrebno 6 do 12 meseci da im se reguliše menstrualni ciklus i da tokom tog perioda ne mogu da zatrudne. Studije pokazuju da to nije slučaj.
U studiji sprovedenoj na Mejo Klinici u Ročesteru (Minesota, SAD) od 200 žena koje su koristile pilulu barem godinu dana, 40% njih je dobilo menstruaciju ili ostalo u drugom stanju već tokom prvog meseca bez pilule, a nekon tri meseca 99% žena je imalo regularnu mesntruaciju ili je bilo u drugom stanju.
Lekari preporučuju da žene koje imaju probleme sa menstruacijom i tri meseca nakon što su prestale da uzimaju pilulu, treba da obave ginekološki pregled da bi se uverile da nemaju neki problem koju utiče na njihovu proizvodnju jajnih ćelija.
2. Pokušavajte godinu dana sa začećem pre nego uradite testove plodnosti.
U Americi doktori generalno neplodnost definišu kao nemogućnost da se začne nakon godinu dana pokušavanja bez zaštite ali ne treba svi parovi da čekaju godinu dana pre nego što odrade testove plodnosti.
Studije pokazuju da među parovima koji nemaju probleme sa plodnošću, 60% njih začne dete tokom prva tri meseca, a 75% njih u toku 6 meseci.
Doktori preporučuju da žene starije od 35 godina, urade test plodnosti nakon 6 meseci pokušavanja. Žene mlađe od 35 godina mogu da pokušavaju godinu dana, osim u slučaju da već imaju neko zdravstveno stanje koje bi im otežavalo žačeće.
3. Kontrolišite telesnu temperaturu i kada se poveća imajte seksualne odnose.
Praćenjem telesne temperature žena može da prati i plodnost tokom jednog meseca, ali žene ne treba da čekaju i da imaju seksualne odnose nakon što im se poveća temperatura jer se ovaj porast temperature od 0,6 stepeni dešava kada jajna ćelija ode, čime se šanse za začenje smanjuju za 50%.
Najbolji dan za seks jeste dan pre ovulacije jer sperma može da živi u ženskom reproduktivnom traktu nekoliko dana.
4. Ako muškarac već ima dete, onda nije problem u njemu.
Ako niste imali probleme sa začenjem u prošlosti, ne znači da to ne može da se promeni u budućnosti. Mnogo stvari je moglo da se promeni u godinama koje su protekle od kada ste postali otac prvi put. Možda ste ste ugojili ili razvili neko tiroidno oboljenje, a to utiče na plodnost.
5. Imajte seks svakog dana da bi povećali šanse za začeće.
U danima koji vode ovulaciji, žene imaju vremenski period u kome mogu da zatrudne, ali parovi ne moraju da imaju seks svakog dana tokom tog perioda. Za većinu žena taj vremenski period je period od desetog do dvadesetog dana ciklusa (kao prvi dan se računa dan početka menstruacije).
6. Određene seksualne poze povećavaju mogućnost za začeće.
Ideja da određene seksualne poze povećavaju šanse za začeće ili da određuju pol deteta su mit.
7. Skupi vitamini povećavaju plodnost.
Neki skupi vitamini se reklamiraju kao sredstvo za povećanje plodnosti ali dokazi koji podržavaju ovu tvrdnju su jako slabi.
(livescience.com)