ZAISTA KORISNO: One će vam pokazati kako se PRAVILNO RADI REANIMACIJA! (VIDEO 18+)
Ovako nikada nećete zaboraviti jednu veoma korisnu stvar.
Prestanak disanja i srčanog rada ne mora značiti definitivnu smrt. Takve osobe možemo u nekim slučajevima povratiti u život. Samo unutar kratkog vremena ima smisla pokušati oživljavanje, odnosno reanimaciju. Stoga treba zaista da znate kako to da izvedete.
Proverite stanje svesti
Ako naiđete na osobu koja nepomično leži ili se u vašem prisustvu iznenada sruši na tlo najpre proverite da li je pri svesti. Uhvatite je za ramena i lagano protresite. Uputite joj nekoliko pitanja. Ako nema odgovora, zaključujemo da je osoba bez svesti. Svi dalji postupci moraju se sprovoditi brzo i bez odlaganja.
Pozovite pomoć na broj 194 i pređite na ABC – postupak sa licem bez svesti. "ABC" je skraćenica napravljena radi lakšeg pamćenja redosleda mera koje sprovodimo kod onesvešćene osobe:
A – airway – disajni put
• Okrenite onesvešćenog na leđa i zabacite mu glavu podižući bradu prstima jedne ruke dok drugom rukom pritiskate čelo. Usta moraju biti očišćena. Ovim postupkom koren jezika se pomera od zadnjeg zida ždrela čime se osigurava prohodnost disajnog puta. Ponekad ćete morati odstraniti iz usta zubnu protezu ili povraćeni sadržaj. To ćete najlakše učiniti prstom umotanim u maramicu ili gazu.
B – breathing – disanje
• Da biste proverili da li postoji normalno disanje približite svoj obraz ustima i nosu onesvešćenog držeći mu glavu u zabačenom položaju kao što je opisano.
• Pokušajte osetiti na svom licu strujanje vazduha (dah). Istovremeno osluškujte zvukove disanja i posmatrajte disajne pokrete na grudima i stomaku onesvešćenog.
• Provera disanja sme trajati do deset sekundi. Povremeni kratkotrajni udasi ne smatraju se normalnim disanjem i tada treba postupiti kao da disanja nema.
• Ako onesvešćeni normalno diše, okrenite ga u bočni položaj i pozovite Hitnu medicinsku pomoć. Povremeno kontrolišite disanje.
C – circulation – Cirkulacija krvi
• Ako onesvešćeni ne diše, zamolite nekog da pozove hitnu medicinsku pomoć i započnite postupak oživljavanja (tačka C). Ako ste sami, pozovite hitnu pomoć (194) pre nego što započnete oživljavanje. Ako ste sami, a unesrećena osoba je dete, najpre započnite oživljavanje pa nakon jedne minute napravite što kraću pauzu da bi pozvali hitnu medicinsku pomoć na broj 194.
Masaža srca
• Oživljavanje započinjemo masažom srca.
• Bolesnik mora ležati na tvrdoj podlozi. Ako leži na krevetu spustite ga na pod. Odeću nije potrebno skidati. Stavite koren dlana na sredinu grudnog koša. Drugi dlan položite preko prvog. Prsti mogu biti isprepleteni ili ispruženi, ali ne smeju dodirivati zid grudnog koša.
• Laktovi spasioca moraju biti ispruženi, a ramena iznad mesta pritiska. Pritisak treba biti brz i kratkotrajan, jačine prilagođene uzrastu i konstituciji bolesnika, piše Zavod za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad.
• Kod odrasle osobe grudna kost se mora potisnuti za 5-6 cm. Sledi popuštanje pritiska kako bi se grudni koš svojom elastičnošću vratio u prvobitni oblik. Pri tome ne smemo odvajati dlanove od površine grudnog koša.
Tokom čitavog ciklusa pritiskanja i popuštanja laktovi spasioca trebaju biti ispruženi, a dlanovi u kontaktu sa grudnim košem. Masaža se izvodi brzinom od oko 100-120 pritisaka u minuti (pet pritisaka u tri sekunde). Nakon trideset pritisaka pređite na veštačko disanje i primenite 2 uduvavanja vazduha, svaki u trajanju od jedne sekunde.
Ovo jeste izuzetno ozbiljna tema, ali kada je objašnjena na slikoviti i seksi način nećete nikada zaboraviti postupak koji je opisan u tekstu, ovim snimkom ćete ga shvatiti za samo jedan minut.
Super Sexy CPR from SUPER SEXY CPR on Vimeo.
Ukoliko vam je ovo bilo interesantno, saznajte da li žene više vole kad je obrezan ili ne (više o tome na OVOM linku)