ZAPAD PREŽALIO DEBALJCEVO? "Nove sankcije Rusiji samo ako primirje bude ekstremno narušeno"
Pretnje koje su prema Rusiji odašiljane iz zapadnih diplomatskih i političkih krugova, da će biti novih sankcija, stavljene su na stranu. Zaoštrenje odnosa nikome nije potrebno, pa sada stižu pomirljiviji tonovi.
Sila inercije koju su Evropska unija i SAD izazvale višemesečnim pretnjama Rusiji ne dozvoljava im da olako prekinu sa sličnim pristupom, kako ne bi ispalo da su oni popustili i "uplašili se Moskve", što može da naruši sliku "snažne i odlučne politike prema Ukrajini".
Ipak, javljaju se naznake da može doći, ako ne do otopljavanja, a ono barem do očuvanja postojećeg nivoa (ne)poverenje među dvema stranama. Diplomate iz Sjedinjenih država i zapadne Evrope otkrivaju da novih sankcija Rusiji neće biti ako primirje dogovoreno u Minsku opstane.
U odnosu na situaciju od pre par dana, kada je pad Debaljceva zaista bio događaj koji je mogao da prouzrukuje nastavak rata i kada je Zapad pretio Rusiji, sada izgleda da je Debaljcevo bio slučaj koji se mogao zaboraviti i prežaliti.
Američki ministar spoljnih poslova Džon Keri je pre dva dana, pričajući o Ukrajini, rekao da do povećanog pritiska na Moskvu može doći ako se desi neki žestok slučaj kršenja primirja sa proruske strane. Napad na Marijupolj mogao bi da bude takav slučaj.
Držanje zapadnih zemalja dovodi kijevske vlasti u nezgodnu poziciju da ostaju bez željene potpore protiv Kremlja. Zato ne čude jarosne izjave zvaničnika iz redova vlasti Ukrajine. Premijer Jacenjuk je juče rekao da očekuje da rat potraje godinama