ZAŠTO MAJKE UBIJAJU SVOJU DECU? Slučaj iz Sokobanje pokrenuo niz pitanja
Ubistvo deteta je najteže krivično delo, međutim iza toga može da se skriva niz razloga.
Srbiju je potresao slučaj iz Sokobanje gde je majka Ivana Pantelić Majstorović (36) usmrtila ćerkicu Nataliju (8), a potom izvršila samoubistvo. Sumnja se da je razlog ovog monstruoznog dela osveta Ivaninom mužu, a ocu male Natalije.
Razlozi zbog kojih dolazi do ubistva deteta su različiti, a najčeće su psihološke prirode.
Kriminolog Zlatko Nikolić za SrbijuDanas.com kaže da se u ovom konkretnom slučaju radi o smišljenom aktu, pošto je majka deteta napisala i oproštajna pisma.
Najpoznatiji slučajevi
Poznat je slučaj iz Niša kada je majka gurnula svoje dvoje dece sa terase, a zatim skočila za njima. Srećom jedno dete je preživelo, dok majci i drugom detetu, nažalost, nije bilo spasa.
Muž i žena su 2011. godine sa trogodišnjim sinom skočili kroz prozor samačkog hotela u Beogradu.
- Ovde se radi o altruističkom vidu samoubistva. Formalni povod je ono što je ona subjektivno verovala: osveta mužu, odnosno da zaštiti dete od tog kockara, tog oca, a za kim je ona zapravo i čeznula kako se vidi iz pisama.
REČI OCA UBIJENE DEVOJČICE IZ SOKOBANJE: Supruga pretila da će ubiti sebe i dete, nisam joj verovao!
Ne vide krivicu u sebi
Kod tih majki, koje se odluče na takav potez, uvek se radi o subjektivnom doživljavanju nekih smetnji u kojima one ne vide u sebi krivicu.
- Prema tome, kažnjavati oca je jedno, a kažnjavati sebe i ćerku je drugo. Psihijatri će uvek potražiti, i to s pravom, deo duševnih poremećaja, ali da ovakvo postupanje nije normalno to vidimo i mi koji nismo psihijatri.
On dodaje da je ovo samo kora, površina onoga što se zapravo u glavi te žene dešavalo i naglašava da je potrebno da se pogleda ako postoji neki karton ili dokumentacija o njenom lečenju ili ponašanju među bliskima kako bi se proverilo da li ima tu elemenata duševnog poremećaja.
Zločin i kazna
Srećom statistika pokazuje da je retkost da majka ubije svoje dete, osim ukoliko se radi o nekom poremećaju. Međutim, kazne nema.
- Ukoliko se utvrdi da se radi o neuračunljivosti pri izvršenju dela, onda se izriču mere bezbednosti, obavezno čuvanje i lečenje, tako da tu kazna ne dešava problem niti ona može da spreči potencijalne ubice i samoubice. Što se tiče samoubica, one su se same kaznile – objašnjava Nikolić.
"Nije samo osveta"
Sa Nikolićem se slaže psiholog Aleksandra Janković koja takođe tvrdi da ono što se dogodilo sa detetom iz Sokobanje može da bude posledica dubokih psiholoških promena kod majke.
- Veliko je pitanje kako je ostatak porodice video tu ženu. U svemu tome postoji ozbiljan faktor patologije, to nije samo osveta. Teško je da bi normalna osoba osvetu izvela na taj način. To je patološki sistem u okviru koga je „jedina efikasna osveta“ uraditi tako nešto - kaže Jankovićeva.
Ideju ubijanja svog deteta prati jedan sumanuti sistem u kome je ideja vodilja da majka to dete spašava. Žena koja je psihički izmenjena ima ideju da je ovaj svet opasno mesto, da će dete biti ugroženo, da će mu ko zna šta uraditi, na neki patološki način pokušava da dete spase od sveta, i obično u toj situaciji i sama majka vrši suicid, kaže Janković.
Naša sagovornica tvrdi da je gotovo sigurno da se u ovom slučaju radi o izmenjenom stanju svesti majke devojčice. Sada, da li je to nešto što je trajalo pa se nije lečila, da li se povremeno lečila, da li je to uopšte na bilo koji način bilo primetno za okolinu, to je drugo pitanje.
Međutim, treba pustiti istražne organe da obave svoj posao kako bi stručnjaci dali odgovore.
Ivana iz Sokobanje ostavila je dva oproštajna pisma, ali šta je u njima, i dalje je samo predmet spekulisanja.