Zašto se žene pale na džihadiste?
Slučajevi zabeleženi nedavno u medijima nestale učenice Jusre Husein, studentkinje Akse Mahmud i bliznakinja Salme i Zahre Halane pokrenuli su u Velikoj Britaniji zabrinutost zbog radikalizacije muslimanki. Prema procenama, njih 50 do 60 iz Britanije otišlo je u Siriju preko Turske, i pridružilo se ekstremističkom pokretu Islamska država. Tamo su naišle na žene iz puno drugih država poput SAD, Austrije, Francuske. Holandije, Kanade, Norveške i Švedske. Zašto žene iz zapadnih zemalja odlaze tamo?
Ketrin Braun je doktorka nauka koja predaje na Katedri za studije odbrane na Kraljevskom koledžu u Londonu i za Bi-Bi-Si je napravila analizu u kojoj se pozabavila ovom temom.
"U slučaju Jusre Husein, nejasno je da li je ona postala radikalna ili da je uopšte putovala za Siriju (iako policija veruje da verovatno jeste). Što se tiče mnogih drugih, njihove priče su dostupne na društvenim medijima kao što su Tviter, tumblr, LinkedIn i ask.fm. Iz tih priča jasno je da je uticaj društvenih mreža značajan. One ženama nude savet, podršku, pomoć prilikom puta i izvor su propagande Islamske države, predstavljajući idealizovane slike islamskog života i džihada", piše Braunova.
Ona primećuje da je na početku veliki broj žena koje su odlazile u Siriju tamo išao da bi se pridružio muževima koji su se već borili na strani Islamske države. Takav je primer Kadidže Dare, 22-godišnjakinje iz južnog dela Londona koja je tvitovala da želi da bude prva džihadistkinja koja je pogubila zapadnog taoca. Ona je u Siriju otišla da bi se tamo pridružila Abu Bakru, borcu rođenom u Švedskoj.
Fabrike beba
"Priče o "džihad nevestama" koje putuju u Siriju da bi se udale za borce Islamske države pojačale su se u zapadnim medijima. Porodice u Francuskoj čije ćerke su otišle u Siriju zvali su Sirijci koji su ih pitali za ruku ćerki da bi ih oženili, a onlajn nalozi muških boraca bombardovani su zahtevima žena koje žele da im postanu supruge" navodi Braunova.
Mia Blum iz Centra za terorizam i studije bezbednosti Univerziteta Masačusets Louel provokativno tvrdi da ove žene džihadisti ne posmatraju drugačije do "fabrika beba" u želji da povećaju broj onih koji žive u novoj "čistoj" Islamskoj državi. U toj novoj "državi" žene imaju razne vrste poslova i uloga. Na primer, u sirijskom gradu Raka one mogu da pristupe takozvanoj Al- Hansa brigadi, moralizatorskoj "policiji" koju čine isključivo žene i koju je navodno osnovala žena iz Britanije, objašnjava Braunova.
Po njoj je neuspeh zapadnih država da mladim muslimankama pruže osećaj pripadnosti, svrhe i vrednosti kao muslimanki i građanki izuzetno vidljiv u svedočanstvima džihadistkinja na internetu.
Pročitajte i:
DRAMATIČNA ISPOVEST: Od učiteljice do džihadistkinje IS!
Zaustavljene devojke na putu u džihad