ZAVRŠEN BEZBEDNOSNI FORUM: Srbija izvoznik stabilnosti
BEOGRAD - Američki ambasador u Beogradu Majkl Kirbi ocenio je da Srbija postaje izvoznik stabilnosti i da se na dobar način priključuje međunarodnoj zajednici. Ocene ostalih učesnika su bile takođe veoma pozitivne za Srbiju.
Kirbi je, na četvrtom Beogradskom bezbednosnom forumu, izrazio uverenje da će Srbija nastaviti da dobro napreduje ka članstvu u EU. "Srbija je sprovela važne reforme, 21. januara počela pristupne pregovore, u martu su održani izbori koji su omogućili sprovođenje nužnih reformi, a u julu je održana zajednička vojna vežba više zemalja, među kojima i SAD i Srbije", naveo je on.
Srbija je, prema njegovim rečima, dala veći doprinos nego ranije u mirovnim operacijama, čime sve više postaje izvoznik stabilnosti, umesto nestabilnosti. "Srbija se angažuje i nadam se da ću je videti u EU jednog dana. NATO je otvoreno pitanje, ali ako Srbija bude želela da uđe u NATO, NATO će biti spreman da to razmotri", kazao je Kirbi.
Navevši da je u nedelju učestvovao u Paradi ponosa, američki ambsador je primetio da je stekao utisak da je, uprkos velikom pristustvu policije, bilo manje netolerantnosti nego ranije.
On je upozorio na značaj borbe protiv korupcije, koja je, kako je primetio, nanela veliku štetu Ukrajini i dodao da je važno i da Srbija ne bude energetski zavisna od jedne opcije. Kirbi je pozdravio priključenje Srbije savezu protiv Islamske države, koji predvode SAD i ocenio da Srbija počinje da na više načina doprinosi međunarodnoj stabilnosti.
Govoreći o predstojećem predsedavanju Srbije OEBS-u, Kirbi je upozorio da neće biti lako, ali da to predstavlja ogromnu šansu i napomenuo je da pre samo desetak godina niko nije ni mogao da pomisli da bi Srbija mogla da predsedava OEBS-u.
Devenport: Sistematski napredak Srbije
Šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport ocenio je da Srbija sistematski napreduje ka EU i da će takvo opredeljenje biti potvrđeno 8. oktobra, kada će Evropska komisija predstaviti izveštaj o napretku.
"Važno je da je Srbija napravila izbor, strateški izbor, počela pristupne pregovore u januaru i da napreduje na sistematski način", rekao je Devenport na četvrtom Beogradskom bezbednosnom forumu. Ambasador EU je naglasio da nije izgubljen nijedan dan u pregovaračkom procesu, i pored toga što su u Srbiji u martu održani izbori, i dodao da nema sumnje da će proces biti nastavljen.
Ambasador Italije u Beogradu Ðuzepe Manco, čija zemlja trenutno predsedava EU, izjavio je da Unija treba da da konkretan signal Srbiji da pristupni pregovori napreduju kako bi je ohrabrila na njenom evropskom putu."Ohrabrujemo Srbiju da nastavi ka EU, ali joj moramo dati konkretne signale da pregovori napreduju. Zapadni Balkan mora biti deo EU", dodao je on.
Neutralnost
Kirbi je odgovarajući na pitanje o poziciji Srbije prema aktuelnim svetskim krizama na panelu u okviru četvrtog Beogradskog bezbednosnog foruma, naveo da je Srbija u istoriji ustajala protiv zla. On je kazao da su EU i NATO demokratske zajednice, koje se zalažu za poštovanje osnovnih ljudskih prava, i napomenuo da članstvo u jednoj od te dve organizacije ne podrazumeva automatski i članstvo u onoj drugoj.
Šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport ocenio je da mnoge zemlje članice EU ili NATO imaju važnu ulogu u međunarodnoj bezbednosti, a da i one članice EU koje nisu u Alijansi smatraju NATO bitnim za njihovu bezbednost. Devenport je dodao da će odnos sa Rusijom i za EU i za NATO biti verovatno najveći izazov.
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović primetio je da postoji shvatanje da neutralnosti znači ne biti ni sa kim, ali da će koncept narednih godina biti drugačiji. Svilanović je izrazio nadu da će Srbija pokušati da se u godinama koje dolaze angažuje sa svima.
Govoreći o dobrovoljcima u sukobima u inostranstvu, ambasador Kirbi je priznao da u terorističkim organizacijama ima dosta Amerikanaca.
Pročitajte i: Liht: Beogradski bezbednosni forum važan za Srbiju