SLATKE TAJNE: Znate li šta mališani poveravaju svom dnevniku?
Da li ste se ikada zapitali koje sve tajne krije dnevnik? Korice svojih dnevnika, makar samo na konkursu Dečije biblioteke grada Beograda „Čika Jova Zmaj“ otvorilo je hiljade osnovaca iz Srbije i dijaspore. Najbolji od njih su 2. aprila, na Svetski dan dečije knjige nagrađeni na svečanosti u prostorijama dečije biblioteke.
Na čelu sa pesnikinjom Violetom Jović, bilo je izuzetno teško da u moru odličnih radova izdvoje najuspešnije. Ipak, priča o pidžama žurki osvojila je njihova srca pa je prva nagrada pripala Milici Davidović, učenici trećeg razreda OŠ „Vlada Obradović Kameni“ iz Novog Beograda.
Milica je po danima opisala svoje pripreme za pidžama žurku koja je trebalo da se održi tokom vikenda. Zabavno i duhovito zapisala je svoja razmišljanja, dileme i događaje pred ovu zabavu.
„Pišem dnevnik i kada sam čula za konkurs nisam bila sigurna šta da napišem. Pročitala sam knjigu o piđžama žurki, koja mi se mnogo dopala i tako se rodila ideja za priču koju sam zapisala u dnevnik i poslala na konkurs“, priča Milena.
Iako žurka, čiju je pripremu tako lepo opisala, nije održana, Milica je otkrila da je sa drugaricom sama napravila „pidžama parti“.
Iva Tonšić, četvrtakinja OŠ „Vlada Obradović Kameni“, dobitnica je treće nagrade na konkursu „Ne čitajte moj dnevnik“, a tema njenog rada su – dečaci. Iva i Milica su rekle da iako su zauzete žurkama i dečacima nađu vremena i za učenje. „Naročito pred kontrolni“, rekle su u glas devojčice koje su odlični učenici.
Drugu nagradu na tradicionalnom konkursu dečije biblioteke osvojio je Marko Pešut, osmak iz Inđije koji pohađa Osnovnu školi „Jovan Popović“. U Konkurenciji mališana iz dijaspore, najuspešniji su bili lazar Sarajlić, osmak iz Italije, Evgenija Panevska, takođe učenici iz osmog razreda iz Makedonije i Helena Hemi, četvrtakinja iz Švajcarske.
Žiri je takođe dodelio i 11 pohvala talentovanim malim piscima.
„Pobedili su svi oni koji su učestvovali na konkursu, mališani su pokazali koliko su maštoviti, ali i koliko imaju bogat rečnik, što su mogli da steknu samo čitanjem knjiga“, poručila je Violeta Jović.
Među pohvaljenima je Ognjen Stojanović, učenik trećeg razreda OŠ „Drinka Pavlović“ iz Beograda. „Pisao sam dnevniku kako sam se pobio sa drugom. Prvo smo se malo posvađali, a onda pokoškali i sve je prešlo u tuču, naravno posle smo se pomirili“, priča Ognjen.
Deca vole da čitaju
„Čitanje nije prestalo u Srbiji, kako se često tvrdi u medijima. Deca vole da čitaju i u tome ih treba bodriti. Važno je da od najmanjeg uzrasta počnu da se druže sa knjigom. Da čitaju, pokazuje i naš konkurs, koji svake godine ima sve više učesnika“, kaže Jasmina Ninkov, direktorka Biblioteke grada Beograda.
Među pohvaljenima su i Dijana Milojević, učenica drugog razreda OŠ „Ivo Lola Ribar“ iz Skoblja, kao i njena vršnjakinja Nina Milenković iz knjaževačke OŠ „Dubrava“. Obe pišu dnevnik i vole da čitaju, piše Politika.
Sofija Radulović, učenica šestog razreda OŠ „Vuk Karadžić“ takođe je pohvaljena za svoju priču.
„Pisala sam o događajima iz stvarnog života, a vodim dnevnik od drugog razreda. Volim da čitam, pre svega avanturističke romane“, priča Sofija.
Irena Jepuranović, pohvaljena sedmakinja iz beogradske osmoletke „Vuk Karadžić“, pisala je o istinitom događaju i kako kaže „blamatnom“ događaju u svom dnevniku.
„Volim da pišem dnevnik, vodim ga od kada sam naučila da pišem i ima ih već trista u kući. Moje dve sestre ponekad hoće da pročitaju nešto, ali ne mogu pošto imam nečitak rukopis“, priča Irena.
Počela je da čita čim je naučila sva slova i prošlog leta je pola raspusta provela u biblioteci. Svojim drugarima kad god može savetuje da čitaju.
Među pohvaljenima su i Andrej Puzić iz beogradske osmoletke „Nikola Tesla“, Jovana Vrljanovski osmakinja iz Jasenova koja pohađa OŠ „Đorđe Maletić“, Dušan Veljković, trećak iz borske OŠ „3.oktobar“, Ilija Mijalković, sedmak iz inđijske škole „Jovan Popović“, Milica Janjić. Četvrtakinja iz Zmajeva koja uči u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, kao i Ioanna Maria Batsiou, trinaestogodišnjakinja iz solunske Dopunske srpske škole.
Pogledajte i: