U Zvorniku napeto, nadležni ocenjuju da napad preti da destabilizuje državu
Dan nakon terorističkog napada na policijsku stanicu u Zvorniku, kada je jedan policajac ubijen, zasedaće državni vrh BiH - Predsedništvo i Savet ministara, a po nalogu Tužilaštva formiran je istražni tim s ciljem potpunog rasvetljavanja tog nemilog događaja koji, prema oceni nadležnih, preti da destabilizuje situaciju u toj državi.
Motivi napada još nisu poznati a, prema svim izveštajima, u Zvorniku je jutros mirno, mada napeto, i uz pojačano prisustvo policije.
Novo hapšenje
Jedna osoba, koja se dovodi u vezu sa napadom, je uhapšena. Osumnjičeni A. F. H je priveden u službene prostorije Regionalne kancelarije SIPA u Tuzli zbog kriminalističke obrade, nakon čega će biti predat Tužilaštvu BiH na dalje postupanje.
Inače, napad na policijsku stanicu u Zvorniku je treći teroristički akt u BiH u poslednjih nekoliko godina. U napadu na policijsku stanicu automobilom-bombom u Bugojnu 2010. godine poginuo je policajac Tarik Ljubuškić, a godinu dana kasnije vehabija Mevlid Jašarevic je kalašnjikovom pucao na Ambasadu SAD u Sarajevu i pri tom ranio jednog policajca.
Osudi napada priključio se i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko istakavši da je Obaveštajno-bezbednosna agencija (OSA) upozorila policijske agencije još prošlog petka da će se desiti napad na jednu policijsku stanicu. On je ocenio da poslednji događaj predstavlja "crveni karton za policijske agencije u BiH zbog njihove nesaradnje".
O tome je sinoć govorio i predsednik Srpske Milorad Dodik istakavši da je sinoćnji napad dokaz da Srpska ne može da računa na obaveštajne izvore iz BiH.
Dodik je istakao da je ovo napad na institucije sistema i da sigurno nije individualan čin, mada će, kaže, svi pokušati da to na taj način prezentuju.
Savet ministara BiH nedavno je usvojio Strategiju borbe protiv terorizma od 2015. do 2020. godine.
U centru medijske pažnje
Sinoćni napad na policijsku stanicu u Zvorniku s pažnjom prate mediji u regionu, ali i svetu.
Vlada Republike Srpske osudila je na noćašnjoj sednici u Banjaluci ovaj teroristički akt, a premijerka Željka Cvijanović pozvala je sve građane i institucije na mir i toleraciju, kao i uzdržavanje od jezika mržnje, posebno na društvenim mrežama.
Predstavnici Vlade RS poručili su da je bezbednosna situacija u RS pod kontrolom i da će narednih dana sagledati kapacitete policije u globalnoj borbi protiv terorizma u državi.
Šef bosansko hercegovačke diplomatije Igor Crnadak upozorava da se radi o "kritičnoj situaciji u kojoj svi treba da pokažu odlučnost".
Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić je rekao da ovakve stvari ne mogu biti tolerisane i najavio da će u saradnji s Tužilaštvom BiH otpočeti oštru i represivnu akciju, a direktor SIPA Goran Zubac takođe je najavio suzbijanje terorizma.
Prema njegovim rečima, napad na policijsku stanicu u Zvorniku je dokaz da u BiH postoji terorizam, te da je ovo izražen teroristički napad.
Zvorničani ne žele mnogo da govore o terorističkom napadu, a prema najavama direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsada Vilića povećani stepen bezbednosnih mera ostaće na snazi zbog straha od novih napada.
Kako sanaje portal "Klix", specijalne jedinice biće pojačano raspoređene ispred ambasada Italije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, odnosno ispred diplomatsko-konzularnih predstavništava zemalja koje prednjače u borbi protiv međunarodnog terorizma.