Stižu novi standardi WiFi bežične komunikacije
Novine...
Nova rešenja u bežičnoj Wi‑Fi komunikaciji povećavaju brzinu i efikasnost ovog dve decenije starog interfejsa. Problemi preopterećenja frekvencija rešavaju se uvođenjem dodatnih, a efikasnost protoka uz pomoć MU‑MIMO i OFDMA tehnologija. Kako sve to funkcioniše u praksi?
O tehnologijama koje su poboljšale Wi‑Fi pisali smo nekoliko puta na ovim stranicama, a uspeh novih verzija interfejsa zavisi pre svega od prihvatanja na širokom tržištu. Mada se Wi‑Fi 5 (a u zadnje vreme i Wi‑Fi 6) čipovi ugrađuju u najnovije modele mobilnih telefona i laptop računara, broj pristupnih tački s podrškom za te verzije je, barem u našem okruženju, vrlo mali.
Koliko gigaherca
Skeniranje etra u delimično urbanoj sredini pokazuje znatno češću upotrebu Wi‑Fi 4 (802.11n) rutera i frekvencija u opsegu na 2,4 GHz. Za razliku od računara ili mobilnih telefona koji s novim nadogradnjama softvera postaju spori pa je zamena novim uređajima s vremenom neizbežna, Wi‑Fi komunikacija nije bezuslovno zahtevna. Korisnici prihvate da je bežična komunikacija sporija od žičane, pri čemu je cena i dalje najveći adut zastarelih bežičnih rutera koji se još uvek proizvode i prodaju.
PRAVA SITNICA: Nećete verovati kolika je "plata" Elona Maska
Prodavali štit od 5G mreže, a slali USB drive od 128 MB
Epic gejm stor poklanja još jednu odličnu video igru
Nabavka Wi‑Fi opreme koja podržava noviji standard obezbeđuje brže konekcije koja će prenositi video ili veću količinu fajlova. Pametni televizor, set‑top boks, IP kamera, laptop ili desktop računar koji se nalaze ne većoj udaljenosti od kućnog bežičnog rutera mogu inicirati potragu za bržom Wi‑Fi opremom. Iskustvo korisnika koji su isprobali komunikaciju na frekvencijama u opsegu na 5 GHz je najbolja preporuka za nabavku nove opreme.
S druge strane, vlasnici i menadžeri većih objekata, koji imaju korist od Wi‑Fi mreže, pozitivno gledaju na rešenja koja unapređuju tu komunikaciju. Brojni su primeri kada vlasnici smeštajnih objekata reaguju na zamerke gostiju koji na društvenim mrežama i turističkim blogovima uz postavljanje ocene komentarišu „nema Interneta“ ili „Wi‑Fi konekcija radi samo kod recepcije“.
U smeštajnim objektima je bežični Internet postao obavezna stavka, dok ga mnogi objekti uvode kao sredstvo promovisanja usluga. Kafeterija koja u svojoj ponudi ima desetak različitih vrsta kafa ponudiće svojim gostima besplatni Internet ukoliko prilikom prijave zaprate stranicu na poznatoj društvenoj mreži. To se isto može desiti i u restoranu, dok će Wi‑Fi sistem u nekim trgovinskim centrima zatražiti e‑mail adresu na koju će kasnije slati promocije.
Što više klijenata
U takvim slučajevima koristi se jedna ili više pristupnih tački koje se mogu preopteretiti većim brojem konektovanih klijenata, što za posledicu ima zagušenje protoka. Zastareli Wi‑Fi 4 standard zaostaje pred takvim zadacima dok će Wi‑Fi 5, a naročito Wi‑Fi 6, opslužiti veći broj klijenata. Pored hotela i kafića, u nabrajanju velikih objekata u kojima se koristi Wi‑Fi najčešće se spominju hale, aerodromi, kampovi i stadioni.Značaj bežične komunikacije i doprinos u zaradi tokom velikih sportskih događaja ilustruju primeri stadiona u Kolambusu (Ohajo), Normanu (Oklahoma), Indijanapolisu (Indijana), Hjustonu i Kanjonu (Teksas). Ti stadioni su tokom prošle godine primenili nova Wi‑Fi 6 rešenja koja su u praksi pokazala efikasnost. Memorijalni stadion porodice Gailord u Normanu, koji ima kapacitet 80.126 mesta, proširio je 2019. Wi‑Fi mrežu koju je činilo „samo“ 245 pristupnih tačaka.