SVE ŠTO NISTE ZNALI O EMODŽIJIMA: Kako su nastali i koja im je bila prvobitna namena
Novi jezik.
U današnje vreme digitalne komunikacije "emodžiji" su postali obavezan alat kojim se svi služe kako bi izrazili svoje trenutno emotivno stanje.
Za razliku od emotikona, tipografski prikazanih izraza lica koje dobijemo kombinovanjem tačaka, zapeta i crtica na tastaturi, emodžiji su piktografski prikazi lica i raznih objekata.
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA VOZAČE: Ako imate iPhone nečete moći da saljete poruke iz auta, evo i zašto
Preko šest milijardi emodžija se dnevno šalje i više od 90 odsto onlajn zajednica ih redovno koristi. Izmislio ih je jedan Japanac i smatraju se jednim od najvećih japanskih izvoznih poizvoda, piše CNN.
Nastali su krajem 90-ih godina prošlog veka zahvaljujući softverskom inženjeru Šigetaki Kuriti. On je dizajnirao prvih 176 emodžija. Njegovi originalni emodžiji su klasifikovani kao umetnost i nalaze se u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku. Naziv emodži potiče od japanske reči za "sliku karakter".
Da li je emodži jezik?
Ono što srpski, engleski ili japanski jezik čini jezikom jesu reči i gramatička pravila. Trenutno ima osmišljenih oko 2000 emodžija, što je mnogo manje nego broj reči u mnogim jezicima. Iako broj emodžija raste, mnoge apstraktne ideje i dalje je nemoguće iskazati emodžijima. Kakva sličica bi mogla da znači - "šovinizam", a kakva "feminizam"? Kako emodžijima reći da je nešto "moralno" a nešto "ikonoklastično"?
FEJS PONOVO DOMINIRA: Da li ste videli ŠTA sada možete da radite sa KOMENTARIMA? (VIDEO)
Čak i ako se osmisle i emodžiji sa takvim značenjem, problem nepostojanja gramatičkih pravila ostaje. Ipak, emodžiji su dosta olakšali komunikaciju u digitalnom dobu. Oni menjaju izraz lica u razgovoru uživo i daju emocionalnu crtu našim razgovorima.