Veliko pitanje: Šta je bolje, WhatsApp ili Telegram?
Koju vi aplikaciju koristite?
Bilo da je reč o pojedinačnom ili grupnom četovanju, dve mobilne aplikacije su danas istaknute po popularnosti i mogućnostima. To su, naravno, WhatsApp i Telegram. Prvi je poznat po činjenici da ga koristi više od 1,2 milijarde korisnika, dok drugi ima više mogućnosti i privatnost. Šta onda koristiti?
Valja krenuti s onim očitim - Telegram možda proteklih meseci dobija na popularnosti ali i dalje ima desetak puta manju korisničku bazu nego WhatsApp. Zapravo, može se reći da malo koji vlasnik smartfona nije barem čuo za WhatsApp ako ga već nema instaliranog.
Vau! Američka kompanija najavila proizvodnju mobilnog telefona sa hologramskim displejom (VIDEO)
S druge strane, ko god je pokušao koristiti Telegram i nagovorio svoje prijatelje na isti potez, ne želi se vratiti na WhatsApp. Iza WhatsAppa sad stoji IT div Facebook, ali po pitanju integrisanja opcija i sigurnosti/privatnosti komunikacijskog servisa, Telegram je moćnije rešenje i neće preterano čuditi ako za koju godinu dobije milijardu korisnika.
Kvaliteta aplikacija
Po pitanju iskustva korišćenja obe aplikacije su više nego solidne, nezavisno o tom je li posredi iOS ili Android. Obe koriste nativni dizajn platforme iOS, kao što na Androidu obe prate dizajnerske smernice Googlea nazvane Material Design. Tu je niz zgodnih animacija i eye candy materijala koji korišćenje aplikacija čini ugodnim oku, međutim WhatsApp gubi bitku u jednom drugom aspektu.
Pored činjenice da su instalacijske datoteke (variraju s korišćenim uređajem) Telegrama manje barem dva puta, stvari se po instalaciji još drastičnije razlikuju. To definitivno ima ulogu i u brzini izvođenja operacija i uopteno ugodnosti rada unutar aplikacija, a Telegramova marketinška izjava da su najbrže komunikacijsko rešenje na tržištu dobija na važnosti.
Samsung obara rekord - ovaj podatak je frapirao svet
Nezavisno o tom je li reč o otvaranju prozora za čavrljanje, ili otvaranju drugih opcijai, app Telegram je mnogo brži i fluidniji od WhatsAppa. Veliki deo toga Telegram može zahvaliti podršci za geste i cloud sinhronizaciji. Iako iza razvoja WhatsAppa stoje golemi resursi, sama osnova iz koje je krenuo Telegram je lakša za uređaje i brža za izvedbu. A tu je naravno i otvorenost koda developerima...
Ako se neko želi prebacivati među različitim uređajima, nalete će na zid u slučaju WhatsAppa. Istovremeno, Telegram bez problema radi na više uređaja odjednom.
Potrošnja interneta
Mobilni internet je nažalost i dan-danas prilično skup. Stoga valja imati na umu kako aplikacije ne troše previše resursa u pozadini ili za vreme čavrljanja i slanja multimedijalnog materijala.
Telegram se u nezavisnim testovima pokazao kao servis koji troši najmanje internet prometa. Pri laganom korišćenju po satu on troši svega 0,42MB, dok pri intenzivnom korišćenju troši svega 3,75MB/h. Najbliži konkurent je ispao WhatsApp, ali već pri srednjem korišćenju razlike postaju drastične u korist Telegrama. Pri intenzivnom korišćenju WhatsApp tako troši ~66% više internet prometa.