VESTI ZA KORISNIKE WHATSAPP-A: Nova promena na aplikaciji će vas ZAPANJITI
Da li je moguće?
Votsap aplikacija za iPhone sada podržava mogućnost da digitalna asistentkinja Siri pročita vaše pristigle poruke naglas.
Naime, Apple je sa iOS 10 verzijom omogućio svim developerima da iskoriste mogućnosti koje Siri pruža i unutar sopstvenih aplikacija.
Nova opcija na Votsapu je naročito korisna ukoliko, na primer,vozite automobil u trenutku kada vam stigne nova poruka.
Ukoliko koristite novije iPhone telefone kao što je 6S ili bolji, možete da uključite “Hey Siri” funkcionalnost kako biste bez dodirivanja telefona mogli da koristite ovog digitalnog asistenta.
Da se podsetimo osnova i istorijata Votsapa...
Votsap (engl. WhatsApp) je više-platformska mobilna aplikacija koja omogućava korisnicima da međusobno razmenjuju poruke. Vacap je dostupan na Ajfon, Blekberi, Android, Vindouz fon i Nokijauređajima i omogućava korisnicima slanje poruka bez obzira na tip uređaja koji poseduju. Osim slanja tekstualnih poruka korisnici aplikacije mogu kreirati grupe i međusobno slati neograničen broj slika, audio poruka, video zapisa i trenutne lokacije. U jednom od novijih ažuriranja aplikacija omogućava i govorne pozive. Votsap koristi internet vezu 3G/EDGE ili Vaj-faj kada je dostupan.
U januaru 2015, Votsap je bila najpopularnija aplikacija za razmenu poruka sa više od 700 miliona aktivnih korisnika. U aprilu 2015 Votsap dostiže 800 miliona aktivnih korisnika. Preduzeće (WhatsApp inc.), sa sedištem u Mauntin Vju (engl. Mountain View), Kalifornija, je kupio Fejsbuk (engl. Facebook) 19. februara 2014. godine, za približno 22 milijardi dolara.
Istorija
Jan Kum (engl. Jan Koum), jedan od glavnih suosnivača Votsapa je rođen u malom selu blizu Kijeva u Ukrajini. Vodio je težak život, on i njegova porodica živeli su u kući bez struje i jedva spajali kraj s krajem. Međutim, šesnaestogodišnji Kum se 1992. sa svojom majkom preselio u Mauntin Vju.
S 18 godina Kum se uz svoje samostečeno znanje uspeo upisati na državni univerzitet i zaposliti u firmi Ernst & Jang (engl. Ernst & Young). Nije se dugo zadržao ni na univerzitetu ni u firmi. Samo koju godinu kasnije dobio je posao u Jahuu(engl. Yahoo) i odustao od fakulteta. Nakon što je uštedeo nešto novca kroz 9 godina rada u firmi, Kum i njegov prijatelj, a kasnije drugi suosnivač firme, Brajan Ekton (engl. Brian Acton) odlučili su dati otkaz i putovati godinu dana. Kada su se vratili u SAD Kum se pokušao zaposliti u Fejsbuku ali nije dobio posao. To ga je samo potaknulo na razmišljanje i traženje novih inovativnih ideja.
Nakon što je kupio svoj prvi Ajfon 2007. godine Kum je shvatio da će mobilne aplikacije uskoro postati jako profitabilno tržište. Ubrzo je dobio ideju o aplikaciji koja će brzo i jednostavno povezivati korisnike cielog sveta preko Interneta. Kum se čim je dobio ideju za aplikaciju odlučio za ime „WhatsApp“. Ubrzo su započeli razvijati aplikaciju te nakon mnogo meseci teškog rada, čak i razmišljanja o odustajanju, uspeli su lansirati prvu verziju Vacapa. Broj korisnika je rastao velikom brzinom, izlaskom druge verzije aplikacija je prešla broj od 250.000 korisnika. Druga verzija je od prijašnje bila puno uspešnija zbog jedne nove mogućnosti Eplovih (engl. Apple) uređaja. Epl je nečim što se zvalo „Push Notification“ omogućio aplikacijama da korisnike obaveštava o pristiglim porukama čak i kad korisnik ne koristi aplikaciju.
Početkom 2011. godine Vacap je uvršten među top 20 aplikacija u SAD. Do 2013. aplikacija je skupila 200 miliona aktivnih korisnika i broj je konstantno rastao. Vacap trenutno ima 500 miliona aktivnih korisnika. Iako je broj korisnika veći od pola milijarde, u kompaniji radi samo 55 ljudi, od čega je čak 84% inženjera. Još jedna važna odluka Kuma i Ektona je da njihova aplikacija neće sadržavati reklame jer su svedočili tome kako firma u kojoj su pre radili sve više zaostaje za svojim konkurentom Guglom (engl. Google) zbog mnogobrojnih reklama i dodataka.
Fejsbuk i Votsap
Pet godina nakon osnivanja firme, 19. februara 2014. Fejsbuk je objavio da kupuje Vacap za 19 milijardi američkih dolara, od čega je 4 milijarde platio u gotovini, 12 milijardi u dionicama Fejsbuka i 3 milijarde u ograničenim dioničkim jedinicama.
Osnivač Fejsbuka, Mark Zakerberg (engl. Mark Zuckerberg) našao se na putu mnogih kritičara koji su smatrali da je doneo lošu odluku, dok on sam smatra da Vacap kao jednostavna, brza i pouzdana aplikacija s 500 miliona korisnika i rastom od skoro milion novih korisnika dnevno vredi i više od 19 milijardi dolara.
Nakon prodaje Vacapa Jan Kum je dobio posao u Fejsbuku i nastaviće raditi na daljem razvijanju Vacapa, ali i Fejsbuka.
Ideja i razvoj aplikacije Votsap
Način rada aplikacije
Nakon što korisnik instalira Vacap aplikaciju na svoj mobilni uređaj, aplikacija skenira imenik uređaja i usporedi telefonske brojeve s brojevima u svojoj bazi podataka. Svi kontakti koji imaju na svom uređaju instaliranu aplikaciju se automatski dodaju u Vacap kontakte. Unutar aplikacije nije moguće dodavati ili brisati kontakte, već korisnik to mora napraviti u imeniku mobilnog uređaja.
Dok vaš uređaj za slanje SMS poruka koristi iste vazdušne talase kojima se obavljaju razgovori, Vacap za to ne koristi klasičnu mobilnu mrežu već Internet mrežu. Da bi aplikacija radila korisnik mora imati pristup valjanoj internet mreži na uređaju. Unutar aplikacije korisnik može pristupiti svojoj galeriji slika i videa pa i kameri mobilnog uređaja.
Vacap se skoro u potpunosti integriše s uređajem na koji je instaliran, ne samo da ima pristup imeniku i galeriji slika već je aplikacija konstantno aktivna u pozadini. Pokreće se s pokretanjem telefona i nije se potrebno na nju prijavljivati.
Personalizacija
Vacap svojim korisnicima omogućava delimičnu personalizaciju aplikacije. Svaki korisnik može po svom izboru postaviti profilnu sliku, svoj nadimak i pozadinu. Osim svog nadimka i profilne slike korisnik sa svojim prijateljima može deliti i statuse. Iako je deljenje statusa bila primarna ideja Vacapa, sada je postala samo sporedna mogućnost aplikacije.
Konkurencija
Skajp
Skajp (engl. Skype) je program za brzo internet dopisivanje. Preko njega moguće je komunicirati pisanim porukama, internet pozivima i telefonskim pozivima. Takođe je moguće uspostaviti i video pozive između dve ili više osoba. Moguća je i razmena podataka (datoteka), slanje kontakata, slanje novca na račun i personalizacija profila.
Vajber
Vajber (engl. Viber) je aplikacija za pametne telefone koja korisnicima omogućava pozive i slanje besplatnih SMS poruka. Za razliku od ostalih VoIP (engl. Voice over Internet Protocol) pružatelja usluga, kao što je Skajp, Vajber ne zahteva korisnički račun, te omogućuje izravan poziv prema svim mobilnim i fiksnim mrežama, gde je softver instaliran na uređaj.
Fejsbuk mesindžer
Fejsbuk mesindžer (engl. Facebook Messenger) aplikacija je stvorena da bi korisnici Fejsbuka lakše komunicirali na svojim mobilnim uređajima. Iako nije popularna kao ostale konkurentne aplikacije, koriste je mnogi korisnici Fejsbuka.
U pojedinim državama kao što su Australija, Indija, Indonezija i neke druge, aplikaciju su pokušali prilagoditi na način da korisnik više ne mora posedovati Fejsbuk korisnički profil, nego bi se aplikacija integrisala s uređajem baš poput Vacapa ili Vajbera.
Sigurnost i privatnost
S porastom popularnosti aplikacije problem sigurnosti i čuvanja privatnosti postao je sve veći. Ozbiljni sigurnosni propusti kao što su lako čitanje tuđih poruka, menjanje statusa pa čak i slanja poruka s profila bilo kojeg Vacap korisnika počeli su se javljati 2011. godine. Tek u maju 2012. Vacap je poruke svojih korisnika prestao slati kao čisti tekst te su poruke počeli šifrovati. Jedan od problema koji se javio 2014. godine je mogućnost pristupa ostalih aplikacija privatnim razgovorima Vacap korisnika. Aplikacija razgovore sprema na SD (engl. Secure Digital) karticu, preko koje Android dopušta razmenu informacija među aplikacijama. To ne bi bio veliki problem da korisnici ne dopuštaju aplikacijama slobodan pristup SD kartici. Vacap se brani od optužbi tvrdeći da su korisnikovi razgovori sigurni dokle god korisnik na svoj uređaj ne preuzme zloćudni softver (engl. Malware).
Jedan od problema privatnosti je svojstvo aplikacije da prilikom instaliranja kopira celi korisnikov imenik na Vacapov server i tako proveri i automatski doda sve kontakte koji na svojim uređajima imaju instaliranu Vacap aplikaciju. Iako su podatci koje šaljete i koji prolaze kroz Vacapov server šifrovani, Vacap savetuje da korisnici paze na sadržaj njihovih razgovora zbog mogućnosti da druga osoba fizički pristupi njihovom uređaju.
Prednosti aplikacija za komunikaciju
Jedna od prednosti aplikacija za komunikaciju je njihova dostupnost. Svaki vlasnik pametnog telefona može na svoj uređaj instalirati razne takve aplikacije i koristiti ih istovremeno ako ima pristup Internetu. Nekim aplikacijama se može pristupiti i s više različitih uređaja. Iako korisnici Vacapa nemaju tu mogućnost, na aplikacijama kao Skajp to je moguće, prijavljivanjem na svoj profil. Slanje klasičnih SMS-ova sve je manje popularno. Krajem 2012. godine u SAD i Nizozemskoj prvi put je zabelžen pad broja poslanih SMS poruka. Razlozi tome su upravo ovakve aplikacije te njihova brzina i cena. Korisnik može poslati poruku bilo gde u svet uz samo malo vremensko kašnjenje i uz puno puno nižu cenu, pogotovo ako je spojen na Vaj-Faj mrežu.
U konkurenciji između Fejsbuk mesindžera, Skajpa i Vajbera, Vacap se uz veliki trud svojih osnivača i ljudi zaduženih za njegov razvoj uspeo probiti na vrh. Jan Kum je primer kako osoba može iz ničega, uz dobru ideju, trud i nešto sreće postići velike stvari. Osnivači Vacapa, kao i novi vlasnik Mark Zakerberg i mnogi drugi teže stalnom razvitku društvenih mreža i aplikacija.