IZDVAJAMO SA BELDOCSA: 5 FILMOVA O UMETNOSTI KOJE NE SMETE PROPUSTITI
Na predstojećem 14. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs, koji će se održati od 9. do 16. septembra na nekoliko lokacija u Beogradu i online, publici će biti predstavljeno više od 100 filmova u ustaljenim festivalskim programima:
Međunarodni takmičarski program, Srpski takmičarski program, Vatromet, Meteori, Povetarac, Naslovna strana i drugim. Iz bogatog filmskog programa preporučujemo 5 filmova o umetnosti koje ne smete propustiti:
Autoportret
Norveška, 80’
Režija: Margreth Olin, Katja Høgset, Espen Wallin
Selekcija: eleMental
Ovo je film o umetnosti i moći. Publika ima priliku da u grubom i poetičnom filmu upozna jednu neobičnu devojku. Lene od svoje desete godine boluje od teškog oblika anoreksije. Godinama se krila od norveškog zdravstvenog sistema. A onda je sama naučila da slika umetničke fotografije. Film je portret umetnika i portret smrtonosne bolesti. Cilj njenog projekta je da prikaže stid i suoči se sa svojom bolešću. Njene fotografije su gole i iskrene.
Dejvid Birn: Američka utopija
SAD, 2020, 105’
Režija: Spike Lee
Selekcija: Udarni termin
Neponovljiv, dinamičan film i jedinstvena muzička proslava koja inspiriše publiku iz različitih krajeva da se poveže između sebe i sa globalnom zajednicom.
U svojoj veoma popularnoj brodvejskoj predstavi Američka utopija, Dejvid Birn razmišlja o ljudskim odnosima i životu i načinu na koji sve to nekako preživljavamo. Povezujući tačke svojom muzikom, sve počinje da dobija smisao. Spajk Li preobražava produkciju u dinamični film u koji uranjamo, iz koga zrače zadivljujući nastupi, inventivan savremeni ples i politička urgentnost. Američka utopija teče kao san u duginim bojama.
Gde leži Vaš skriveni osmeh?
Portugalija, Francuska, 2001, 104’
Režija: Pedro Costa
Selekcija: Retrospektiva Pedro Costa
Dva reditelja bore se da opstanu u filmskoj industriji. Nepokolebljiv da snimi film o svojim mentorima i estetskim uzorima, filmskom dvojcu Žan-Mari Strobu i Danijeli Uje, Pedro Košta sa velikom senzibilnošću i dubinom beleži zahtevan proces u kome njih dvoje ponovo montiraju film „Sicilija“.
Maks Rihter: San
Velika Britanija, 2019, 99‘
Režija: Natalie Johns
Selekcija: Profil
Film prati kompozitora Maksa Rihtera i postavku njegovog čuvenog osmočasovnog dela San. Ova priča je redak izraz jedinstva globalne zajednice. Meditativni predah od žurbe i haosa savremenog sveta i studija čovekovog univerzalnog iskustva – sna. Fokusirajući se na čiveni koncert na otvorenom u Los Anđelesu, kao i na snimke iz Berlina, Njujorka i Pariza, film nam otkriva Rihterov legat uranjajući nas u umetnikov život i njegov stvaralački proces.
Muzika stvari
Grčka, 2020, 90’
Režija: Menios Carayannis
Selekcija: Thessaloniki u Beogradu
Priča o muzičaru, stolaru i fotografu zaokupljenima onim što rade.
Tri čoveka su potpuno fokusirana i posvećena onome što rade. Muzičar, stolar i fotograf, pozivaju nas u svoj svet otkrivajući najosetljivije detalje svog posla. U nedostatku reči, slike i zvukovi dobijaju drugačije značenje, dok muzika postaje spona zajedništva. Film nas vodi na putovanje bez odredišta, do utočišta u kome se objedinjuje univerzum.