SENZACIONALNO OTKRIĆE! Smatrana je FALSIFIKATOM ali OVA slika je delo poznatog UMETNIKA!
Naučnici i ljubitelji renesanse oduševljeni!
Slika „Bogorodica sa narom”, smatrana imitacijom, ipak je originalno delo italijanskog renesansnog umetnika Botičelija!
ZA NEVERICU! Metal bend ''Sepultura'' optužen za SATANIZAM! Dobili ZABRANU ULASKA u zemlju!
Slika, za koju se dugo verovalo da je falsifikat, u stvari je originalno umetničko delo. Ovo je zaključak britanskih eksperata nakon nedavne restauracije slike „Bogorodica sa narom” (Madonna of the Pomegranate) velikana renesansne umetnosti Sandra Botičelija.
MALI A NAJVEĆI NA SVETU: Bijenale minijaturne umetnosti iz Gornjeg Milanovca izlaže u Velikoj Plani
Kako prenosi ''Indipendent'', iako se prvobitno smatralo da je slika imitacija čuvenog dela firentinskog umetnika, i to lošeg kvaliteta, prevashodno zbog „taloga” laka starog stotinak godina, kao i doslikavanja, ispostavilo se suprotno. Zahvaljujući tehnologiji, tačnije infracrvenim zracima, rendgenskim snimcima i analizi pigmenta same boje, stručnjaci su zaključili da je slika načinjena u jednoj od Botičelijevih radionica u Firenci tokom 15. veka.
Nakon restauracije, sliku, gotovo ''šljaštećih” boja – crvene, plave i zlatne, dodatno su proučavali eksperti muzeja ''Viktorija i Albert” i londonske Nacionalne galerije definitivno presudivši da je u pitanju Botičelijeva ''Bogorodica sa narom”.
DELO ZA SVA VREMENA: Stiže nastavak "Paklene pomorandže"
Šansa da izbliza prouče, a potom i konzerviraju sliku, i to prvi put posle stotinu godina, omogućila je konzervatorima da maltene na prvi pogled uoče Botičelijev „rukopis”. Rejčel Tarnbul, jedna od konzervatorki je otkrila kako su uspeli da prepoznaju delo kao original:
- Slika je stilski bila isuviše slična Botičeliju da bi bila imitacija. Bilo nam je jasno da potiče iz perioda s kraja 15. veka, naročito zbog materijala na kojem je načinjena – topoli, koja se u to vreme često koristila. Posle otklanjanja žućkastog laka, rendgensko i infracrveno ispitivanje otkrili su podslikavanje, uključujući i sve promene do finalne kompozicije koja nije uobičajena kod imitacija.
Osnovci iz Gornjeg Milanovca biraju najbolji evropski film za mlade
Dugo se pretpostavljalo da je slika imitacija koju je načinio nepoznati umetnik, ne samo zbog debelog sloja žutog laka koji je, zapravo, skrivao sam kvalitet dela, već i zato što se nekoliko detalja razlikovalo od originala, podsećaju britanski mediji.
Delo iz 1487. godine, na kojoj slavni firentinski umetnik slika Bogorodicu koja u naručju drži Hrista i nar, okruženu anđelima, kupio je daleke 1897. godine tada uticajniji trgovac dijamantima Julijus Vernher i smestio je u jednu od svojih raskošnih vila u Engleskoj. Čitava kolekcija ovog magnata i ljubitelja umetnosti nemačkog porekla pre nekoliko decenija pozajmljena je organizaciji ''English Heritage” koja vodi brigu o spomenicima, delima, zgradama od istorijskog značaja na Ostrvu.
ČUDAN RAZLOG: Preimenovana kategorija Oskara "najbolji strani film"
Slika, koja je pripadala Vernheru jedna je od nekoliko verzija „Bogorodice sa narom” načinjenih u Botičelijevom studiju u Firenci. Pored Londona, nalazi se, između ostalog, i u muzejima u Berlinu i Lionu. Original, koji je većih razmera, deo je redovne postavke čuvene firentinske „Ufici” galerije.
Posle zaključka eksperata slika je vraćena u vilu iz džordžijskog perioda Rejndžers haus u londonskom Griniču, koja je pripadala Vernheru, i odnedavno je, uz ostatak njegove impresivne kolekcije, izložena za javnost.