PKS
Međunarodna konferencija "Otpad-resurs za razvoj cirkularne ekonomije" sutra u Beogradu
Privredna komora Federacije BiH, u partnerstvu s Privrednom komorom Srbije (PKS), organizovaće 5. decembra u Beogradu međunarodnu konferenciju "Otpad-resurs za razvoj cirkularne ekonomije", objavila je PKS.
Kako je navedeno, konferencija će se fokusirati na promovisanje cirkularne ekonomije kao modela koji omogućava održivo korišćenje resursa, uz očuvanje zdravog i čistog ekosistema, a okupiće lidere u zelenoj tranziciji, donosioce odluka, institute, stručnjake, preduzetnike, finansijere, javna komunalna preduzeća i predstavnike nevladinog sektora.
U saopštenju se podseća da je EU od 2015. godine uvela novine u pravni okvir, opredelila ogromna sredstva i stvorila nove radne mogućnosti s ciljem modernizacije privrede i otvaranja novih radnih mesta.
Trenutni linearni model ekonomije, koji se oslanja na nekontrolisanu eksploataciju prirodnih resursa, treba da bude transformisan.
Istaknuto je da cirkularna ekonomija utiče na promenu poslovnih modela, navika i načina razmišljanja, kako proizvođača, tako i potrošača, te da se kroz eko dizajn proizvoda produžava njihov životni vek i smanjuje otpad.
Prema novom Akcionom planu cirkularne ekonomije (CEAP) Evropske komisije, postavljeni su ambiciozni ciljevi koji se odnose na to da se održivi proizvodi učine normom u EU, kao i fokusiranje na sektore s visokim potencijalom za cirkularnost, uključujući elektroniku, ambalažu, plastiku, tekstil i građevinarstvo.
Ciljevi uključuju i smanjenje ukupne proizvodnje otpada, kao i to da se prepolovi količina rezidualnog komunalnog otpada do 2030. godine, osnaže potrošači i kupci u javnim nabavkama.
Direktor hrvatske kompanije Consultare Marko List kazao je da se u Hrvatskoj godišnje generiše oko 400.000 tona biootpada pogodnog za kompostiranje, a potencijal u celom regionu dostiže 2,7 miliona tona.
On je naglasio da se korišćenjem ovog resursa može značajno smanjiti količinu otpada na odlagalištima i proizvoditi visokokvalitetni kompost, koji se može koristiti kao organsko đubrivo u poljoprivredi, piše u saopštenju.
"Primeri dobre prakse iz Hrvatske, kao što su gradovi Daruvar, Osijek, Koprivnica, Prelog i ostrvo Krk, pokazuju kako se biootpad uspešno prikuplja i obrađuje. Ovi projekt doprinose smanjenju otpada i donose značajne ekološke i ekonomske koristi", kazao je on.
List smatra da je konferencija u Beogradu ključna prilika za predstavljanje potencijala kompostiranja te za uspostavljanje novih partnerstava koja će doprinijeti razvoju cirkularne ekonomije u region.