PLANETE
Naučnici otkrili da li je ikad bilo života na Veneri: Zaključak je veoma ZANIMLJIV!
Analizom atmosfere Venere otkriveno je da na toj planeti nikada nije bilo uslova za razvoj života, kakav postoji na Zemlji, zaključak je tima naučnika koji predvodi Tereza Konstantinu sa Univerziteta Kembridž.
U istraživanju koje je objavljeno u časopisu ''Nature Astronomy'', Konstantinu i njene kolege su naveli da su ispitivali hemiju atmosfere Venere da bi rasvetlili da li njena unutrašnjost sadrži vodu, preneo je Gardijan.
Analiza atmosfere planete otkrila je da je unutrašnjost Venere suva, što sugeriše da planeta nikada nije imala okeane za koje se tradicionalno smatra da su neophodni za početak života.
"Ovo ne isključuje u potpunosti bilo kakav život. Isključuje život sličan onom na Zemlji", rekla je Konstantinu.
Pitanje da li je Venera ikada bila naseljiva dugo je tema u naučnim krugovima, a među naučnicima ima onih koji su verovali da je planeta nekada mnogo više ličila na Zemlju, ali da je prošla kroz efekat staklene bašte, dok drugi veruju da je Venera oduvek bila negostoljubiva.
Konstantinu je navela da je ranom periodu, tokom formiranja, Venera bila prekrivena ogromnim morem magme koja bi, da se brzo ohladila, kondenzovala vodu i formirala vodene okeane.
Dodala je da bi taj proces takođe zarobio vodu u magmi dok se stvrdnjavala, što znači da bi unutrašnjost planete bila bogata vodom, a kao rezultat toga, voda bi bila izbačena tokom erupcija vulkana.
Ona je navela da bi, ako bi se magma polako hladila, voda završila kao para u atmosferi, a prema tom scenariju voda ne bi bila zarobljena u unutrašnjosti planete.
Tim naučnika koji je vršio istraživanja je zaključio da nepromenljiva priroda Venerine atmosfere znači da brzina kojom su supstance bile izgubljene mora biti jednaka brzini kojom su zamenjene, pri čemu je brzina kojom su zamenjivane bila vođena vulkanskom aktivnošću.
Međutim, kada je tim analizirao odnos supstanci koje se obnavljaju u atmosferi Venere, otkrili su da su vulkanske erupcije bile "suve".
"Nedostatak vode u vulkanskim emisijama odražava podjednako suvu unutrašnjost Venere", rekla je Konstantinu.
Tim naučnika je istakao da takvi nalazi nisu u skladu sa verovanjem da je Venera u prošlosti imala površinske okeane vode, a samim tim i klimu koja se tradicionalno smatra pogodnom za život.
Zaključak tima bi uskoro mogao biti testiran - kasnije ove decenije, NASA bi trebalo da pokrene DaVinči misiju koja bi izvršila prelet Venere i ispustila sondu na njenu površinu.
Konstantinu je rekla da bi rešavanje ovog pitanja moglo pomoći astronomima da suze svoju potragu za naseljivim planetama izvan našeg Sunčevog sistema.
"(Zemlja i Venera) obezbeđuju ovu prirodnu laboratoriju koja nam je zaista bliska za proučavanje, kako se nastanjivost, ili nedostatak iste, razvija“, rekla je Konstantinu.