ONI SU MUČILI VEČITE RIVALE PRETHODNIH GODINA: Pogledajte gde su danas OVI slavni autsajderi! (VIDEO+FOTO)
Neki su nestali sa fudbalske mape.
Kroz fudbalsku istoriju, Crvena zvezda i Partizan imali su nekoliko neočekivanih „klizanja“, što ih je koštalo osvajanja trofeja. Tome su zaslužni „mali“ klubovi, koji su kroz prethodne godine nestajali sa srpske scene ili „preživljavali“ u nižim rangovima.
Pročitajte i:
Najsvežiji primer je od pre dve godine. Iako su crno-beli osvojili titulu u sezoni 2015/2016 niko nije očekivao da će Crvena zvezda tri kola pre kraja izgubiti od „prežaljenog“ Radničkog 1923.
Kragujevčani se posle tog ispadanja nisu više kročili u elitu, čak i spustili do Srpske lige „Zapad“, ali su se ekspresno vratili i trenutno su vodeći tim na tabeli Prve lige Srbije.
U sledećoj sezoni, Zvezda je doživela i jedan od najvećih udaraca u istoriji, pod vođstvom Miodraga Božovića, pošto je čačanski Borac slavio u osmini finala na stadionu „Rajko Mitić“ ubediljvim rezultatom 5:1.
Delijama je u negativnom sećanju i poraz u finalu Kupa SCG na stadionu Partizana. Tog 24. maja 2005. golom Dejana Rađenovića „lavovi“ su postali senzacionalan osvajač Kupa, a danas se takmiče u Trećoj ligi grupa „Beograd“.
Zvezdi je za utehu ostalo da je te sezone u polufinalu eliminisala večitog rivala sa 2:0, golovima Nikole Žigića i Radovana Krivokapića. Za tim iz beogradskog predgrađa tada je igrao Dušan Đokić, koji se kasnije proslavio na Marakani.
Nije izbledelo sećanje ni na poraz crveno-belih od BSK-a 30.maja 2003. Borčani su slavili na Marakani 3:1, u meču koji nije imao rezultatsku važnost, pošto je Partizan obezbedio titulu i postao prvi klub posle 1995. godine, koji je osvojio tri vezana prvenstva. Samo je generacija iz Barija i Tokija prethodno to učinila. BSK iz Borče danas se takmiči u Srpskoj ligi „Beograd“.
Prvi senzacionalni osvajač Kupa Srbije i Crne Gore za 2002. godinu bio je Sartid 1913. Smederevci predvođeni, neposredno posle toga, kapitenom Crvene zvezde Markom Pantićem pokorili su Humsku i načinili jedno od najvećih iznenađenja u srpskom fudbalu.
Gol „Pantele“ u 110. minutu rastužio je Delije, koji su kasnije u njemu dobili novog ljubimca severne tribine, u dresu Zvezde Marko je kao kapiten u 44 meča postigao 26 golova. Sa druge strane, Oklopnici su otišli nizbrdo, a trenutno se bore u Srpskoj ligi „Zapad“, pod nazivom Smederevo 1924.
Ne tako davno maleno mesto Pećinci, dalo je „čudo“ zvano Donji Srem. I već u prvoj sezoni tim sa „Suvače“ načinio je iznenađenje u Novom Sadu, savladavši Partizan (2:1), 17.avgusta 2012. koga je sa klupe predvodio Vladimir Vermezović. Pećinčani su ispadanjem pre dve godine proglasili bankrot i otišli u najniži rang – Drugu sremsku ligu „Istok“.
Nije to jedina blamaža srpskog šampiona, a najviše ih je doživljavao u nacionalnom Kupu. U istoj sezoni, posle odlaska „Vermeza“ posle ubedljivog poraza od Makabija Petah Tikve (2:5), palicu je preuzeo Jirgen Reber. Nemački stručnjak nije ni sanjao da će ostati upamćen po porazu u Kupu 24. decembra, i to u Humskoj!
Maleni Timok iz Zaječara slavio je posle penala i prošao u četvrtfinale. Junak je bio golman Robert Mitrović, odbranivši penal Radonjiću, a zatim pogodivši sa bele tačke u odlučujućoj seriji. Beli Labudovi se i dalje takmiče u Srpskoj ligi "Istok", kao i pre pet leta...
Drugi, zapravo, prvi debakl u masovnom takmičenju, Partizan je doživeo 31. jula 1996. godine. Niko nije slutio da će tada generacija crno-belih, koja je kasnije vladala Srbijom, sastavljena od imena poput: Ćirića, Ćurčića, Miloševića kojom je sa klupe dirigovao Ljubiša Tumbaković, ispasti u beogradskoj varošici – Batajnici! Predvođeni iskusnim trenerom Vladom Perovićem, igrači BSK-a izbacili su Parni valjak u šesnaestini finala Kupa Jugoslavije sa 2:1.
BURA U NAJAVI: Zbog velike ljubavi prema Zvezdi neće da pređe u Dinamo (FOTO)
Jedan od klubova koji je često zadavao probleme Večitima, više ne postoji! Prva asocijacija na džombu je kliker iz detinjstva, a druga na Nikolu Džombu, dugogodišnjeg finansijera ugašenog Hajduka iz Kule.
Hajduci su pod njegovim vođstvom stigli i do izlaska na evro-scenu, ali su 2013.godine zbog finansijskih problema ostali bez kompletnog rukovodstva, koji je podneo ostavke. Opština je preuzela brigu o kolektivu, međutim, ubrzo se ugasio. Sada Kuljani imaju samo mlađe kategorije.
Ostalo je upamćeno da su 10. decembra 2008. igrači Hajduka pobedili Zvezdu na Marakani (2:1), a u Kuli ostali neporaženi pred Partizanom (1:1). Iz ovog kluba izašlo je nekoliko fudbalera, koji su se kasnije afirmisali: Ljubomir Fejsa (Partizan, Benfika), Niša Saveljić, Nikola Malbaša, Dragan Stojisavljević (Partizan), Savo Pavićević, Filip Kasalica (Crvena zvezda)...
Zastao je Parni valjak i pred Mladim radnikom u Požarevcu (1:1). Bilo je to u sezoni 2008/2009. na Vašarištu, a jedan od igrača koji se kasnije oprobao u Humskoj jeste Predrag Luka. Požarevljani se trenutno bore za opstanak na srpskoligaškom „Zapadu“.
Budućnost iz Banatskog Dvora stigla je do finala Kupa SCG 2004. godine, ali ju je tamo zaustavio Zvezdaš Nikola Žigić. Klub je nestao sa elitne scene fuzijom sa nekad slavnim Proleterom, nastao je Radnički iz Zrenjanina, koji se takmiči u Srpskoj ligi „Vojvodina“, dok je Budućnost nastavila da igra u Opštinskoj ligi Žitište-Nova Crnja (šesti stepen takmičenja).
Karađorđev park iznedrio je veliki broj asova. U Proleteru su ime stekli: Nenad Bjeković, Zlatko Zahović, Darko Kovačević, Zvonimir Vukić, Dejan Govedarica, Marko Baša, Milan Stojanovski i najčuvenija braća Ilija i Vladimir Ivić. Crveno-beli iz Zrenjanina takmiče se u Srednjobanatskoj Okružnoj ligi.
ZVEZDA NAPADA RAD: Milojević napravio dve važne izmene (SASTAVI)
Zvezdara – simbol Beograda. Dočekao je da se oproba u Superligi 2001. godine. Ali je iste sezone ostao bez ubijenog predsednika Branislava Trojanovića „Trojketa“, dok je šest leta kasnije i na tadašnjeg vođu kluba Miodraga Mišu Nikšića izvršen atentat. I pored toga, Bulke su se vinule u društvo Večitih rivala, ali su tu ostale samo šest meseci.
Istupanje iz elite je bilo neizbežno, pa danas igraju u Beogradskoj zoni. Ostalo je upamćeno da je za ovaj klub svojevremeno igrao ukrajinski reprezentativac Marko Dević.
I na kraju - Obilić. Kolektiv koji je definitivno obeležio prethodnu epohu i prekinuo dominaciju Crvene zvezde i Partizana.
Šampion Jugoslavije u sezoni 1997/98 nema više predstavnika ni u jednoj muškoj konkurenciji, od seniora do petlića. Jedini reprezent tima sa Vračara ostala je ženska ekipa.
A, pre 19 godina, srpski fudbal klanjao se pred kolektivom koji su oformili Željko Ražnatović Arkan i tadašnji trener Dragan Okuka. Vitezove prvog reda, činili su: Živojin Juškić, reprezentativac Nenad Grozdić, Kuzman Babeu, Nikola Lazetić, Nenad Đorđević, Darko Vargec, Saša Zorić, Marjan Živković, Saša Mrkić, Aco Vasiljević, Saša Kovačević, Darko Nović, Goran Serafimović, Boban Savić, Igor Dimitrijević, Saša Viciknez, preminuli golman Nenad Lukić...
I TO PRED MEČ SA PARTIZANOM: Jang Bojs odradio odličan posao (FOTO)
Tog 16. maja 1998. remi protiv Proletera u Zrenjaninu (1:1), označio je krunisanje Obilića. Te sezone u ligi je učestvovalo 12 klubova i igrao se trokružni sistem, Vitezovi su trku završili sa 86 bodova, Zvezda predvođena Dejanom Stankovićem i Pericom Ognjenovićem 84 poena, dok je Partizan bio trećeplasiran sa 70 bodova.
Sve najnovije sportske vesti možete da pročitate OVDE.