Svetski, evropski, a naš - Dejan Bodiroga, predsednik Evrolige!
Mnogi se danas nazivaju legendama, a on to zaista jeste.
Legendarni srpski košarkaš Dejan Bodiroga, dugogodišnji kapiten, lider, ikona našeg sporta, zvanično je danas postao predsednik Evrolige. On će ujedno biti i direktor takmičenja.
ZVANIČNO: Bodiroga predsednik Evrolige, proslavljeni as dobio još jednu važnu funkciju
ITUDIS POSLE BOLNOG PORAZA: Prvi preuzimam odgovornost
VELIKA POBEDA PARTIZANA: Lesor i Naneli srušili Barselonu
Reklo bi se da je ovim potezom sve došlo na svoje, jer ko bolji nego "Bodi Bond", nezvanično najbolji košarkaš koji nikada nije nastupao u NBA ligi, baš on da bude na čelu evropske košarke.
- Ulazimo u novu eru Evrolige. Proteklih 20 godina smo videli da se najelitnije košarkaško takmičenje etabliralo kao moćno telo u globalnom sportu. Želeo bih da se zahvalim svom prethodniku na viziji i napornom radu i radujem se nastavku izgradnje i širenja uticaja Evrolige i Evrokupa - poručio je Bodiroga.
Nadaleko čuven po sportskoj inteligenciji i umećem da bude najbolji kad je najteže, Bodiroga je jedan od najvoljenijih asova srpskog sporta sveukupno, osvajač između ostalog srebra na Olimpijskim igrama 1996, dva Svetska prvenstva i tri Evropska prvenstva sa reprezentacijom.
Dejan Bodiroga je rođen 2. 3. 1973. u Zrenjaninu u porodici Vase i Milke Bodiroge. Poreklom Hercegovac čime se uvek dičio, Bodiroga je u početku trenirao fudbal, a košarkom je počeo da se bavi sa 13 godina u košarkaškom klubu Mašinac (Servo Mihalj) pod nadzorom trenera Radeta Prvulova. U prvi tim Mašinca ga je sa 15 godina uveo Miodrag Nikolić, bivši košarkaš OKK Beograda i jugoslovenski reprezentativac.
Počeci i klupska karijera
Bodirogina profesionalna karijera je započela kada ga je, sa 17 godina, primetio Krešimir Ćosić na kampu u Puli. Ćosić je ubedio Bodiroginu porodicu da dozvole njihovom sinu da 1989. pređe u KK Zadar. Za Zadar nije mogao da igra prve sezone zbog nerešenog statusa sa Vojvodinom, sa kojom je navodno potpisao ugovor. U Zadru je trenirao dva puta dnevno pod palicom Josipa Grdovića, trenera juniorskog tima. Režim treninga se sastojao od jutarnjeg tročasovnog (od 7 do 10) i četvoročasovnog večernjeg treninga (od 8 uveče do ponoći).
U to vreme se prvi put pojavio u mlađim selekcijama Jugoslavije. Bio je najmlađi igrač juniorske reprezetnacije koja je osvojila peto mesto na Evropskom prvenstvu u Gronigemu. Ovde je zbog godina malo igrao, ali je Svetskom juniorskom prvenstvu 1991. u Edmontonu bio najkorisniji igrač prvenstva. Jugoslavija je u utakmici za treće mesto poražena od Argentine. 4. jula iste godine je debitovao u porazu seniorske reprezentacije od Španije na Mediteranskim igrama u Atini.
U narednih više od 15 godina Bodiroga je bio megazvezda evropske košarke, član Stefanela, Olimpije iz Milana, Real Madrida, Panatinaikosa, Barselone i Lotomatike, miljenik publike i neko čije su ime klicali ne samo u gradovima iz kojih su navedeni klubovi, već i u svim ostalim mestima gde je nastupao. Osvojio je tri puta Evroligu, u dva navrata sa PAO-m i jednom sa Barselonom, uz brojne domaće trofeje.
Reprezentacija
Važniji od klupskih uspeha su njegovi reprezentativni podvizi. U leto 1995. Bodiroga sa reprezentacijom osvaja Evropsko prvenstvo u košarci 1995. u Atini u jednom od najuzbudljivijih finala u istoriji evropskih prvenstava protiv Litvanije, za koju su igrali Šarunas Marčuljonis, Arvidas Sabonis i Rimas Kurtinaitis.
Na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti Bodiroga je osvojio srebrnu medalju nakon što je Jugoslavija 30 minuta mučila Tim snova za koji su igrali Šakil O'Nil, Čarls Barkli, Skoti Pipen, Hakim Olajdžuon, Dejvid Robinson i drugi.
Sa reprezentacijom je odbranio zlato na Evropskom prvenstvu 1997. u Barseloni, a naredne godine na Svetskom prvenstvu u Atini je zajedno sa drugovima osvojio zlatnu medalju. U polufinalnoj utakmici protiv Grčke Bodiroga je igrao pod inekcijama i postigao je 30 poena. U finalu je poražena Rusija 64:62, Bodiroga je proglašen za najkorisnijeg igrača prvenstva, a krajem godine za najboljeg sportistu Jugoslavije i najboljeg košarkaša Evrope za 1998.
Uoči Evropskog prvenstva 2001. u Istanbulu Dejan Bodiroga je izabran za kapitena reprezentacije Jugoslavije. Na ovom prvenstvu je odigrao svoj 100. meč za nacionalni tim protiv Estonije (86:73). Reprezentacija predvođena selektorom Svetislavom Pešićem je ponovo postala prvak Evrope, savladavši u finalu domaćina Tursku sa 78:69.
Najveći uspeh u Bodiroginoj karijeri je zlatna medalja na Svetskog prvenstva 2002. u Indijanapolisu. U finalu je Argentina vodila sa 74:66, dva minuta i 17 sekundi pre kraja, a Bodiroga je sam doneo produžetak, postigavši svih devet poena za Jugoslaviju poslednja dva minuta.
Ikona pop kulture
"Bodi Bond", "Mister MVP" ili "Beli Medžik", nadimci koje je dobijao zbog svoje čarolije na parketu, a tokom devedesetih je nastao i čuveni slogan "Mi imamo svoga boga, ime mu je Bodiroga" u Srbiji, kao i pesma Prljavog inspektora Blaže pod nazivom "Seks, droga, Bodiroga". Numera koja naravno slavi lik i delo velikog majstora.
Strašan košarkaš, a u isto vreme i poliglota. Bodiroga pored maternjeg srpskog govori i engleski, španski, italijanski i grčki jezik. Čovek poznat po svojim principima, uspesima i nepokolebljivosti. Svetski, evropski, a naš - Dejan Bodiroga, predsednik Evrolige.
BONUS VIDEO - ANKETA: Ko je kriv za debakl Srbije na Evrobasketu?