Dudu Ivkovića su zarazili golubovi pred smrt? Srpski gradovi su "pod opsadom" ovih ptica, evo u kakvoj su opasnosti žitelji
Situacija je ozbiljnija nego što bi se pomislilo.
Odlazak legendarnog košarkaškog trenera Dušana Dude Ivkovića rastužio je pre dve godine ljubitelje sporta u Srbiji. Ivković je preminuo zbog posledica vode u plućima i herpesa.
SLUKAS JE SAMO POČETAK: PAO zadaje još teži udarac Olimpijakosu
KO ĆE ZAMENITI LESORA? Ova tri dominantna centra bi bila PUN POGODAK za Partizan
SENZACIJA: Slukas potpisao, klub potvrdio! Zarada je VAN SVAKE PAMETI
Međutim, ono što je izazvalo dodatni šok je izjava trenera Duška Vujoševića, koji je medijima kasnije ispričao da je Duda Ivković dobio infekciju od golubova. Naime, on je bio veliki golubar.
- Znao sam da ima nekih određenih problema, da je dobio infekciju od golubova, koji su bili njegova velika strast, znam i da je imao nekih problema sa herpesom - rekao je Vujošević svojevremeno za TV Prva.
Golubova u gradovima poput Beograda, Novog Sada, Subotice i Niša je sve više iz godine u godinu, a njihovo prisustvo je samim tim sve veća opasnost za građane.
Koje bolesti prenose?
Mnogi ih nazivaju i "leteći pacovi" s obzirom na to da su prenosioci mnogih bolesti.
Uznemmirujuća je da, osim što stvaraju buku, ove ptice proizvode i do 12 kilograma izmeta godišnje koji u sebi sadrži razne bakterije i gljivice.
Ova činjenica dokazuje da pored toga što urušavaju izgled samog grada, golubovi predstavalju i pretnju po čovekov organizam jer preko vazduha mogu da oštete kako pluća, tako i nervni sistem i kod nekih ljudi mogu čak da dovedu i do stomačnih tegoba.
– Najčešća oboljenja izazvana prenosom infekcije sa goluba na čoveka su ornitoza ili psitakoza, koja najčešće daje sliku infekcije disajnih puteva poput bronhitisa, gripoznog sindroma i upale pluća, a dominantni simptom je suv kašalj. Salmonelozu izaziva bakterija salmonela. Bolest se najčešće prezentuje prolivom, bolom u trbuhu i povišenom temperaturom – rekla je infektolog dr Popović Dragonjić za medije.
Koji je uzrok sve većem broju?
Jedni govore da je fenomen povećanja golubova u gradovima uzrok klimatskih promena.
Usled sve toplijeg vremena koji pogoduje za razmnožavanje ovih ptica, dolazi i do njihovog rasta u brojevima.
Drugi govore da je uzrok sve većeg broja "letećih pacova" mikro klima, tj. da je u gradovima čak i zimi mnogo toplije nego u ruralnim delovima, te da su metropole pogodno mesto za njihovo razmnožavanje.
Još neki faktori koji utiču na veliku prisutnost golubova su:
- pretek hrane i vode,
- koriste zgrade kao zaklon,
- otporni su na buku i gradske vrućine,
- odsustvo predatora kao što su soko i jastreb,
- gradovi nisu lovišta te je zabranjeno njihovo ubijanje.
Kako se izboriti sa njima?
U nekim evropskim gradovima, poput Brisela, uvedena je takozvana hrana za golubove koja u sebi sadrži kontraceptive.
Na ovaj način je metropola uspela da se izbori sa porastom broja "letećih pacove" u mnogim delovima, i čak smanjila njihovu populaciju za 50 posto.
Kod nas se do sada drugačije borilo sa ovim pticama.
U Smederevu se na primer može dobiti kazna od čak 10 hiljada dinara za hranjenje golubova na ulici.