EKSPERIMENTISAO NA ĆERKAMA: Uspeh nije IZOSTAO, ali CENA je bila previsoka
Isplivalo.
Kada se pomene ženski šah jasno je da je većini prva asocijacija sestre iz mađarske Judit, Sofija i Žuža Polgar. Ipak, one su bile samo projekat njihovog preambcioznog oca Lasla. Po obrazovanju bio je psiholog, zagovarao je primenu teorije ekspertize. Javno je izjavio da će njegova deca koja tek treba da se rode, postati svetski šampioni. I dokazao je to u praksi.
Polgar je sredinom 1960-tih radio u školi kao nastavnik matematike. Napisao je nekoliko radova o teoriji ekspertize i nudio vlastima da počne sa primenom u praksi, gde akcenat treba da se stavi na rad, a ne na talenat. Ipak, Polgar je uz podsmehe odbijen, pa je odlučio da teoriju dokaže na sopstvenoj deci.
Laslo je u tu svrhu počeo da se dopisuje sa više devojaka, tražeći u njima idealnu suprugu. Među njima je bila i Ukrajinka Klara. Venčali su se 1967. godine, a nije im dugo trebalo da otpočnu sa svojim eksperimentom. Prvo dete, ćerku Žužanu, dobili dve godine kasnije.
- Trebalo mi je da Žužin uspeh bude dramatičan, da niko ne dovodi u pitanje autentičnost. To je bio jedini način da uverim ljude da su njihove ideje o izuzetnosti bile pogrešne. A onda mi je sinulo: šah! Zašto šah? Jer je objektivan -govorio je kasnije Polgar.
Žužu je školovao kod kuće, a šahu je posvetio mnogo sati dnevno čak i pre njenog četvrtog rođendana. Ona je do petog rođendana već provela stotine sati vežbajući i posvećujući se šahu. Nekoliko meseci kasnije, prijavio je Žužu na lokalno takmičenje. Njen konačan rezultat je bio deset pobeda iz deset mečeva. Već tada se znalo da je šampionka stvorena. Kada je imala 12 godina, postala svetska prvakinja za devojčice do 16 godina. Samo tri godine kasnije, jula 1984. godine, postala je najbolja šahistkinja na svetu. Januara 1991, postala je prva šahistkinja koja je dosegla status velemajstora. Do kraja karijere osvojila je svetski šampionat za žene četiri puta i pet šahovskih olimpijada i ostala jedina osoba u istoriji, bilo muška, bilo ženska, koja je osvojila Trostruku krunu (brzi, blic i klasični svetski šampionat).
Bračni par Polgar je drugo dete, ćerku Sofiju, dobio 1974. godine. Treća ćerka Judit, na svet je došla 1976. godine. Kada je svaka od njih napunila pet godina, krenuo je sa njihovom obukom.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/01/24/krv.jpg?itok=O5f6Sp7Q)
OTKRIVENO: Evo ZAŠTO su Kinezi lako POBEDILI KORONU
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/31/novak-djokovic-foto-profimedia-0293434559.jpg?itok=YfiKlnCt)
HRVATI OPLELI PO ĐOKOVIĆU: Napad na NOLETA "iz svih oružja"
Najbolja od sestara kada je u pitanju šah bila je najmlađa. Judit je 1988. godine osvojila svetsko prvenstvo i u muškoj i u ženskoj konkurenciji za mlađe od 12 godina, što je bilo prvi put u istoriji. Tri godine kasnije, 1991, kada je imala petnaest godina i četiri meseca, postala je najmlađi velemajstor, i u muškoj i u ženskoj kategorij, u istoriji šaha. Više godina je bila najbolja svetska šahistkinja, a pobeđivala je skoro svakog vrhunskog igrača na svetu, uključujući Garija Kasparova, Anatolija Karpova i Višvanatana Ananda.
Laslo Polgar je posle svega zaključio da je njegov eksperiment uspeo.
- Kažu da je slučajnost kako je čovek koji je krenuo da dokaže praktičnu teoriju izuzetnih postignuća koristeći šah, eto, baš nekako, dobio tri najtalentovanije šahistkinje u istoriji. Možda neki ljudi jednostavno ne žele da veruju u moć vežbe - rekao je jednom prilikom.
U šahu su ostvarile sve, ali sve ovo je uticalo na život Žuže, Sofije i Judit. Ipak, to je bila želja Lasla i pokazao je da se neke stvari mogu ostavriri, ali cena je nekada previsoka ili moža nije.