ALKARAZ NOVI ŠAMPION PARIZA! Zverev pao nakon drame u pet setova!

09.06.2024. 13:50
Karlos Alkaraz
Karlos Alkaraz / Izvor: Tanjug/AP photo/Thibault Camus

Posle US opena 2022, Vimbldona prošle godine, Karlos Alkaraz je večeras osvojio i svoj prvi trofej na Rolan Garosu.

Dvadesetjednogodišnji Španac je u finalu posle četiri sata i 20 minuta borbe savladao nemačkog predstavnika Aleksandra Zvereva sa 3:2, po setovima 6:3, 2:6, 5:7, 6:1 i 6:2.

Razvoj događaja u ovom meču podsetio je i na Novakove pobede na ovogodišnjem turniru, pre nego što ga je povreda sprečila da nastupi u četvrtfinalu, a mladi Španac je, baš poput našeg tenisera pokazao i veliki mentalnu snagu kada je bio u rezultatskom zaostatku posle tri odigrana seta.

Alkarazov trijumf znači i da se Španac probio na drugo mesto na ATP listi, Novak Đoković će od sutra biti trećeplasirani.

Počelo je brejkovima na obe strane, videlo se da su i jedan i drugi bili prilično nervozni i nesigurni u uvodnim minutima meča, a prvi koji je došao do svoje prepoznatljive igre bio je Alkaraz, koji je vezao tri dobijena gema, poveo sa 4:2 i do kraja seta nije dozvolio Zverevu da uzvrati - 6:3.

Maratonski gem je obeležio početak drugog seta, Alkaraz je uspeo da spasi tri brejk-lopte, ali je Zverev u ovaj deo igre ušao sa mnogo više samopouzdanja i to je vrlo brzo počelo da dolazi do izražaja.

Nemac je uspostavio potpunu dominaciju na terenu i od 1:2 došao do 6:2, za izjednačenje u setovima.

I u trećem setu je Zverev dobio pet gemova u nizu, s tim da je tada bio u težoj situaciji, s obzirom da je Alkaraz prethodno uspeo da stekne brejk prednosti i povede sa 5:2. Međutim, Zverev od tog trenutka kreće na sve ili ništa i pravi veliki preokret za vođstvo od 2:1 u setovima.

Bio je Alkaraz uzdrman u tim trenucima, njegov govor tela nije pokazivao da je spreman da uzvrati zahuktalom Zverevu, delovao je pomalo i uplašeno, ali početkom četvrtog seta Nemac gubi koncentraciju posle jedne sporne sudijske odluke na njegovu štetu. To je Španac umeo da iskoristi, brzo je napravio brejk, pa zatim još jedan i tu je priča u četvrtom setu bila završena.

Ušlo se u set odluke, u kom opet Alkaraz prvi stiže do brejka, ali je Zverev imao sjajnu šansu da mu odmah uzvrati. Međutim, Nemac je propustio dve vezane brejk-lopte, opet je bio i ljut na sudije zbog još jedne odluke na njegovu štetu i Alkaraz je poveo sa 3:1.

Malo je nedostajalo da Španac u sledećem gemu napravi još jedan brejk i praktično već tada reši meč, ali se Zverev izvukao, smanjio na 3:2 i produžio svoju nadu.

Imao je Nemac brejk-priliku i za izjednačenje u sledećem gemu, nije je iskoristio, a onda je ušao u novu raspravu sa sudijama i već smo videli u prethodnim setovima kako se to odražava na njegovu igru.

Alkaraz je poveo sa 4:2, a onda je Zverev potpuno izgubio ritan, čemu su doprinela i dva fantastična poena španskog tenisera koji je stigao do novog brejka i ostalo mu je još samo da na svoj servis završi posao u ovom finalu, što je i učinio.

2:6! KRAJ MEČA!

Karlos Alkaras je novi šampion Rolan Garosa!

2:5

Novi brejk, treći koji osvaja bez izgubljenog poena.

Nemoćno izgleda Zverev, sve je na strani njegovog protivnika pa i mreža. Na sve to Karlos pogađa samo linije.

2:4

Sačuvao je Alkaras svoj servis ponovo, iako je Zverev bio blizu vraćanja brejka.

2:3!

Bio je pod moranjem u ovom gemu Zverev, imao je priliku Alkaras da reši pitanje pobednika, ali Saša se izvukao i ostao u igri.

1:3! Kakav gem, kakav meč!

Kakva drama u četvrtom gemu! Imao je Zverev četiri brejk lopte u gemu koji je trajao skoro deset minuta, ali Alkaras je izašao kao pobednik - Ovo je možda bio i prelomni trenutak na meču.

1:2! Brejk pravi Alkaraz

Sam je sebe porazio Zverev sada. Iz greške poklanja Alkarasu brejk prednosti.

Sve što je Karlosu sada potrebno je da održava prednost.

1:0

Poveo je zverev na početku petog seta.

6:1!

Osvaja Alkaraz ovaj set. Igraće se PETI SET u finalu Rolan Garosa!

1:5

Zverev nije uspeo da potvrdi brejk i potencijalno traži priliku da se vrati u set čije bi mu osvajanje donelo prvu Grend slem titulu.

Karlos će servirati za osvajanje seta.

1:4

Vratio je jedan brejk Zverev, ali daleko je još od totalnog povratka u set.

0:4

Još jedan brejk Alkarasa! Izgleda da je Zverev pustio ovaj set niz vodu, sve smo bliži petom.

0:3

Probudio se Alkaras, Nemac je pod velikim pritiskom.

0:1

Otvorio je Alkaras brzo uvodni gem četvrtog seta.

7:5! ZVEREV PRAVI NEVEROVATAN PREOKRET

Zverev je osvojio treći set i napravio veliki korak ka tituli!

5:5!

Siguran je Nemac na svoj servis, stiže do izjednačenja.

4:5! Brejk Zvereva!!!

Ne predaje se Zverev tako lako! Kada je sve bilo na Špancu, da svojim servisom osvoji treći set, Nemac se probudio i pono se vratio u život.

3:5

Gem za Zvereva, ali sada Alkaras servira za set.

2:5! Španac na korak od seta!

Kakav gem! Imao je Nemac tri šanse da odmah vrati brejk, ali na kraju je ovu bitku dobio Španac i sada je na korak od osvajanja trećeg seta.

2:3! Ne dozvoljava brejk Alkaraz

Muči Španca refleksija sa jedne strane terena, ali ne dozvoljava da ga to previše omete.

Najneizvesniji gem trećeg seta do sada. Zverev je uspeo da stigne do izjednačenja, ali ne do brejka i prilike uopšte za njega.

0:1!

Uvodni gem u trećem setu pripao je Alkarasu, iako ga nije služio servis.

6:2! ZVEREV OSVAJA SET

Biće ovo dug meč. Uspeo je Aleksandar Zverev da odgovori Alkarasu i izjednači u setovima.

4:2

Preživeo je Zverev ovaj gem, pošto je imao mnogo problema sa agresivnim Alkarasom, ipak uspeo je da overi brejk.

2:2

Bez izgubljenog poena Zverev je osvojio gem na svoj servis

0:1! Borba početkom drugog seta!

Velika borba na početku drugog seta, najduži gem u dosadašnjem delu meča, deset minuta! Uspeo je Alkaras da osvojim gem na svoj servis, iako je Zverev imao svoje šanse.

15:52

3:6! Alkaraz osvaja prvi set!

Španac stiže do prednosti posle 40 minuta igre.

Čak tri puta je oduzeo servis protivniku u prvom delu igre, moraće Zverev bolje u nastavku.

4:3! Propušta Španac veliku šansu

Imao je Španac dve brejk šanse na 15:40, ali nije uspeo da stigne do trećeg brejka u svega četiri servis gema Zvereva.

Nemac je stigao do izjednačenja, a potom as udarcem i prilike da osvoji gem što i koristi.

Sada će vrebati svoju šansu da se na servis Alkarasa vrati u igru.

1:1! Vraća brejk Nemac

Brza reakcija nemačkog tenisera potpomognut Alkarasovom slabom igrom.

Uzvratio je Španac istom merom na duple servis greške Zvereva iz prvog gema i dozvolio mu da stigne do dve brejk lopte.

Prvu je sačuvao, ali potom šalje loptu u aut iz poena koji je započeo iz drugog servisa.

Za sada je taj segment igre ključan.

0:1! Brejk Alkaraza

Očajan početak za Zvereva.

Nemac je u finale ušao sa dve duple servis greške, ali je uspeo da se vrati u gem.

Imao je 40:30 kada je poslao loptu u aut nakon poena koji je kontrolisao.

Alkaras je na razliku iskoristio svoju prvu priliku i stigao do rane prednosti.

15:11

POČELO JE FINALE!

Zverev prvi na servisu u velikom finalu Rolan Garosa.

Devet puta su do sada Zvezrev i Alkaraz igrali, a prvi put u Akapulku u Meksiku pre nešto više od tri godine u martu.

Prednost u međusobnim okršajima pripada Nemcu ruskog porekla, koji vodi sa 5:4.

Interesantno je da su se njih dvojica sastala na Rolan Garosu 2022. godine, kada je Zverev slavio sa 3:1 u setovima, ali je Alkaraz taj koji vodi u duelima na šljaci sa 2:1.

Britanka srpskog porekla osvojila US Open
Mika Stojsavljević

07.09.2024. 22:45
POBEDA NAKON DRAME: Aleksandra Krunić u drugom kolu Gvadalahare!
Aleksandra Krunić

07.09.2024. 22:30
DOČEKAĆE NOVAKA: Vraća se posle sedam godina
Novak Đoković

07.09.2024. 21:49
HOĆE LI SINER BITI SUSPENDOVAN? Dan posle finala US opena videće se kakva mu je sudbina