SEĆANJE NA LEGENDU: Hrvati izneli ludu priču o Maradoninom poreklu
Legendarni argentinski fudbaler, Dijego Armando Maradona preminuo je na današnji dan pre četiri godine. Samo dan nakon njegove smrti osvanula je senzacionalna vest o tome da on ima hrvatsko poreklo.
Poznato je da naše komšije često vole da prisvajaju mnogobrojne legende, pa su tako hrvatski mediji odlučili da slično urade i sa proslavljenim fudbalerom.
Dan nakon što je Maradona otišao na večni počinak, fejsbuk stranica "Cultura Croata" koja komunicira sa hrvatskim iseljenicima koji žive u Južnoj Americi se oprostila od Dijega porukom na španskom jeziku:
-Zbogom potomku Hrvata... Njegov pradeda po majci bio je Matej Kariolić, a rođen je na Korčuli. To je ostrvo na kojem je rođen i Marko Polo. Matej Kariolić preselio se u Argentinu, gde je dobio ime Metju Karioliči, njegova kći Salvador Karioliči udala se za Ramona Franku, a u tom je braku rođena Dijegova majka Dalma (takođe ime jedne od Maradoninih ćerki). Počivaj u miru, idole, legendo - napisali su administratori stranice "Cultura Croata"
Navode da je fudbaler poznat po čuvenoj "Božjoj ruci" poreklom Hrvat, proverio je Zadarski.hr kod dugogodišnje upravnice Kancelarije za Dalmaciju Matice iseljenika Hrvatske, Branke Bezić Filipović, žene koja je objavila puno radova o iseljeništvu Hrvata.
-Dijego Maradona vuče hrvatske korene s majčine strane, kako kažu u hrvatskoj zajednici u gradu Rosariju u Argentini, smeštenom na reci Parani. Naime, već 1895. na listi rudara s Parane bio je i Mateo Kariolič iz Hreljina pokraj Bakra. To je bio otac Salvadore Kariolič, Maradonine bake i zet Gašpara Polića iz Korčule, dok za Salvadoru još tvrde kako se rodila na Korčuli. Maradonina majka zvala se Dalma što je bilo uobičajno među Dalmatincima u Argentini. Pre tačno 15 godina u ovo vreme bila sam na turneji po Argentini sa veteranima Hajduka, te s vajarom Stanislavom Bavčevićem, kao i Goranom Borčićem, tadašnjim upravnikom Muzeja grada Splita. Nosili smo eksponate za izložbu, a veterani Hajduka igrali su utakmice u Kordobi, Tukumanu, Rozariju i Buenos Ajresu. U Rozariju su nastupili na stadionu kluba Njuels, na kojem je tribina nazvana imenom Dijega Maradone - rekla je Branka Bezić Filipović
Dok su pomenuti navodi krajnje diskutabilni, niko ne može da ospori da je Maradona bio sjajan fudbaler, a da je istovremeno imao buran privatni život.
Dijego je karijeru započeo u Argentinos Juniorsu, a potom je sezonu proveo u Boki Juniors. Usledio je transfer u Barselonu, a navijači Crvene zvezde upamtili su njegov lob na Marakani.
Ne čudi što se njegov karakter najbolje snašao i najduže zadržao u Napoliju u kojem danas stadion istoimenog kluba nosi ime po njemu. Italijanskom klubu je doneo prvu titulu u Seriji A, a potom su Napolitanci predvođeni Dijegom došli do još jednog šampionskog pehara.
Iako je bio uspešan na samom terenu, problemi na privatnom polju su bili sve izraženiji. Maradona se okrenuo porocima, a kokain je postao njegova druga ljubav uz fudbal. Zbog njegovog konzumiranja zaradio je i višemesečnu suspenziju a ostatak karijere nije bio tako bajan.
Pomenuti potez kada je rukom savladao golmana Engleske, Pitera Šiltona desio se u četvrtfinalu Svetskog prvenstva 1986. na kojem se Argentina popela na krov planete. Maradona je postigao oba gola za pobedu protiv Engleza, a isti učinak je imao i protiv Belgiju u polufinalu. Nije se upisao u listu strelaca u poslednjem meču, ali su Gaučosi bili bolji od Nemačke 3:2 za drugu titulu prvaka sveta.
Okušao se i kao trener nacionalnog tima, nekoliko manjih timova u Argentini, a radio je i na bliskom istoku, ali se nije proslavio.