BAJDEN IH OSTAVIO NA CEDILU? Kako će se stvari odigrati u Ukrajini: "Trampove poruke nisu miroljubive..."
Da li će izlazak Džoa Bajdena iz predsedničke trke u SAD uticati na rat u Ukrajini i kako - jedna je od aktuelnih tema nakon manje-više očekivanog poteza aktuelnog američkog predsednika. Tome treba dodati i najave predsedničkog kandidata republikanaca Donalda Trampa da će u slučaju pobede na izbora brzo završiti rat. Analitičari, pak, smatraju da će narednih meseci u Americi biti u fokusu predsednički izbori, a ne sukob na istoku Evrope.
Bajden je u poslednjem trenutku odlučio da se povuče iz izborne trke jer je do predsedničkih izbora u SAD-u ostalo svega tri i po meseca. Pritom nije rekao ni reč o mogućnosti da se povuče sa funkcije pre isteka mandata u januaru. S druge strane, podržao je kandidaturu svoje potpresednice Kamale Haris za predsednika Amerike.
Ako se ima u vidu da je do američkih izbora ostalo stotinak dana, a do isteka Bajdenovog mandata pet meseci postavlja se pitanje kakvu će u tom kratkom periodu voditi politiku još aktuelni američki predsednik?
Kakvu će Bajden voditi politiku do kraja mandata?
Da li bi Amerika narednih meseci mogla dodatno vojno i finansijski da podrži Ukrajinu kako bi se rat okončao odnosno postoji li opasnost da rat postane još krvaviji?
Potpunu neizvesnost u pogledu ishoda rata unosi i republikanski kandidat za predsednika Amerike Donald Tramp koji je prilikom poslednjeg telefonskog razgovora sa Volodimirom Zelenskim, predsednikom Ukrajine, najavio da će "okončati rat ukoliko pobedi na izborima".
- Kao vaš sledeći predsednik SAD, doneću mir svetu i okončati rat koji je koštao toliko života - poručio je Tramp koji i dalje krije detalje kako bi to postigao.
Da li bi te Trampove najave mogle bi možda da ubrzaju poteze demokrata na čelu sa još aktuelnim predsednikom Bajdenom da okončaju rat u Ukrajini? A to, kako sada stoje stvari na ratištu i u odnosima Zapada i Rusije, ne bi značilo ništa drugo nego još žešće i krvavije borbe na istoku Evrope.
Ipak, pitanje je da li bi Vašington u narednom periodu uopšte mogao da pruži veću podršku Kijevu od dosadašnje.
"Ozbiljnije pružanje pomoći Ukrajini mora imati podršku Kongresa"
Dimitrije Milić, politikolog iz organizacije "Novi treći put" ukazuje na te prepreke.
- Kada se radi o ratu u Ukrajini svako ozbiljnije pružanje pomoći od strane SAD-a mora da ima podršku Kongresa. Predsednik i njegova ovlašćenja su dosta ograničena kada se radi o ovom pitanju. Zbog toga je teško očekivati da Bajden poveća značajno pomoć Ukrajini. On eventualno može odobriti napade američkim naoružanjem dublje na ruskoj teritoriji - ocenjuje Milić za "Blic".
Nakon što je Bajden obelodanio da se povlači iz predsedničke trke, Tramp je doveo u pitanje Bajdenovu sposobnost da upravlja državom do isteka mandata u januaru. Milić to vidi kao "manje bitan element".
- Republikanci su većinu kampanje protiv Bajdena usmeravali oko njegovih godina i kognitivnih funkcija, a manje oko rezultata njegovog rada. Razlog je što su u 2024. ekonomski rezultati bili mahom dobri - navodi Milić.
"Mislim da će se rat ići nekom svojom logikom"
Srećko Đukić, bivši diplomata, podseća da je i Zelenski imao očekivanja da se do kraja ove godine može završiti rat u Ukrajini.
- Čak je i najavio da će na Drugom samit mira pozvati i Rusiju i pritom nema ništa protiv da na tom skupu učestvuje i ruski predsednik Vladimir Putin. Bez obzira na to, teško je predvideti kako će se rat kretati i povezati rat i izbore u Americi. Mislim da će rat ići nekom svojom logikom - ocenjuje Đukić za "Blic".
Sagovornik "Blica" nije baš siguran ni da će se rat u Ukrajini tako brzo završiti ako Tramp pobedi na američkim izborima.
- Ni Trampove poruke nisu miroljubive. On bi mogao da nastavi da naoružava Ukrajinu ukoliko Rusija ne pristane na neka njegova rešenja. Ali, mislim da u Americi nije trenutno u fokusu rat u Ukrajini nego američki izbori i kandidatura Kamale Haris za predsednika. Za sada nema nagoveštaja da će se američka politika prema Ukrajini menjati - zaključuje Đukić.
Izvor: Srbija Danas/Blic/Marko Tašković