BUGARSKA PRONAŠLA REŠENJE: Kupovaće gas preko Grčke i plaćati skoro DUPLO SKUPLJE
Bugarska opozicija ima plan
Bugarski premijer Kiril Petkov i ministar energetike Aleksandar Nikolov ne daju odgovor na pitanje zašto je kompanija "Bulgargaz" odbila da rezerviše potrebne količine gasa u grčkom terminalu "Revitusa" i da pregovara sa proizvođačima o isporuci tečnog prirodnog gasa, izjavila je bivša ministarka energetike Temenuška Petkova.
POTPUNI HAOS UNUTAR EU: I Hrvatska traži izuzeće od embarga na rusku naftu
RAT BI MOGAO DA BUDE USKORO GOTOV? Sporazum Ukrajine i Rusije blizu ukoliko se ispuni ovaj USLOV Zelenskog
NOVI PAKET EU SANKCIJA RUSIJI PRED SLOMOM: Ova zemlja ulaže VETO ukoliko Brisel ne napravi izuzetak po pitanju naftnog embarga
Prema njenim rečima, postupci aktuelne Vlade su usmereni na pregovore o isporukama gasa preko posrednika.
- Sada ponovo dobijamo ruski gas od privatne kompanije, ali njegova cena je skoro 30 odsto viša, rekla je Petkova za bugarsku televiziju "Nova".
Poslanik bivše vladajuće stranke GERB Deljan Dobrev takođe oštro kritikovao bugarskog premijera. Kako je rekao, u sadašnjoj situaciji Vlada ne bi trebalo mnogo da se oslanja na interkonektor sa Grčkom koji je prvobitno napravljen za tranzit gasa preko teritorije Bugarske. Dobrev sumnja da će na leto poteći gas pomenutim gasovodom, iako je bugarski premijer ranije izjavio da će njime početi da se isporučuje milijardu kubnih metara azerbejdžanskog gasa.
Takođe je rekao da se preko Bugarske odvija tranzit ruskog gasa u Grčku, ali se deo tog gasa ponovo vraća u Bugarsku. To se dešava preko posrednika - grčke kompanije DEPA i privatne švajcarske kompanije "Met enerdži".
- Kako možemo dokazati da je gas zapravo ruski? Nakon prekida isporuka očekivalo se da ćemo uvoziti gas iz Grčke, odnosno isporuke 'Gasproma' trebalo je da se smanje. Međutim, naša potrošnja se povećala… Ali to još ne može da bude dokaz (da se nastavljaju isporuke ruskog gasa). Treba da vidimo kuda on ide. Koliko gasa ide u Grčku? Pre nego što smo ostali bez gasa tamo se slalo 40 hiljada megavat sati, a nakon toga – 105 hiljada. Pre krize iz Grčke nam se vraćalo 12-30 hiljada megavat sati, a 1. i 2. maja već 92-94 hiljade. Samo cena više nije 75 evra, nego 102 evra i nešto manje od 100 evra preko posrednika, rekao je Dobrev.
Bugarska kompanija „Bulgargaz“ potvrdila je da Bugarska koristi usluge pomenutih dobavljača, ali se ne slažu sa tvrdnjama da cena gasa ozbiljno raste.
- Čak i da je Bugarska platila još jedan iznos u rubljama, cena bi verovatno pretrpela nepredviđene promene s obzirom da izostaje precizan kurs i mogućnosti da bugarska strana ima kontrolu u procesu konverzije koju je predložila kompanija "Gasprom eksport" - zaključio je Dobrev.