"EVO KADA ĆE BITI UKINUTE SANKCIJE RUSIJI" Blinken o ponovnom uspostavljanju odnosa Zapada i Moskve
Sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji mogu da budu ukinute u zavisnosti od rezultata rusko-ukrajinskih pregovora, saopštio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
- Međunarodna zajednica je uvela sankcije protiv Rusije. Videćemo šta će raditi i šta želi da radi Ukrajina. Ako dođe do razumevanja da pregovori Moskve i Kijeva mogu da dovedu do završetka sukoba, što će zahtevati ukidanje sankcija, onda u redu. Cilj sankcija nije da budu beskonačne, već da se promeni ponašanje Rusije. Ako bude rezultata pregovora (sankcije, pritisak, podrška Ukrajini – ostvarićemo to), onda će u određenoj meri sankcije nestati - izjavio je Blinken u intervjuu za televiziju "Si-En-En".
Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države svakodnevno rade na pooštravanju postojećih sankcija protiv Rusije, kao i uvođenju novih ograničavajućih mera zbog dešavanja u Ukrajini, ali uzimaju u obzir potrebu da zemlje EU ne izgube energetske resurse koji su im potrebni.
POLJSKA TRAŽI 150.000 AMERIČKIH VOJNIKA: Tu nije kraj, Varšava želi još nešto, Rusija to neće dopustiti po cenu RATA!
BLOKADA UKRAJINSKE OBALE: Rusija u dominantnom položaju - obavlja amfibijsko iskrcavanje!
ŽESTOKE BORBE U MARIJUPOLJU! Zarobljen PVO sistem - 513 ukrajinaca se predalo snagama DNR
- Svaki dan to radimo. Pooštravamo postojeće sankcije i dodajemo nove. Činimo to u punoj koordinaciji sa Evropljanima i drugim partnerima širom sveta - izjavio je Blinken.
On smatra da je "ruska ekonomija u teškom položaju".
- Sankcije sada nanose ozbiljnu štetu i nastaviće to da čine u budućnosti dok god se ovo nastavlja - dodao je.
- Od Rusije zavisi šta će biti dalje - naglasio je državni sekretar.
Istovremeno, potpuno smo usredsređeni na to da Evropa ima energetske resurse koji su joj potrebni da preživi ne samo ove godine u ovim vremenskim uslovima, već i sledeće godine, kaže Blinken.
O isporukama oružja Ukrajini
Političar je istakao da Vašington sarađuje sa zemljama širom sveta kako bi Kijevu obezbedio prebacivanje sistema naoružanja koje Ukrajina može da koristi.
Na pitanje da prokomentariše navode da američki vlasti pokušavaju da doprinesu prebacivanju tenkova sovjetske proizvodnje u Ukrajinu, Blinken je odgovorio da ne može da govori o konkretnim sistemima naoružanja.
- Ali mogu da kažem da je naša administracija dostavila Ukrajini 2,3 milijarde dolara za sisteme bezbednosti, uključujući 1,6 miliona dolara samo za protekli mesec. To se tiče mnogih sistema naoružanja - objasnio je državni sekretar.
Trudimo se da Ukrajina dobije sisteme koji su joj potrebni i da može da ih koristi, zaključio je Blinken.
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu ranije je primetio da je isporuka smrtonosnog oružja Ukrajini od strane Zapada neodgovorna i da bi njegova nekontrolisana distribucija mogla da predstavlja pretnju evropskim državama. Isporuke oružja Ukrajini su greška, povećavaju žrtve, ali neće uticati na ishod operacije, istakao je načelnik Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije Sergej Rudskoj.
Rat u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti "zahtevaju odlučnu i hitnu akciju", pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije "zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima".
Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši "demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine" i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za "krvave zločine nad civilima" u Donbasu.