RUSIJA OPASNO ZAPRETILA! Ako francuski vojnici dođu u Ukrajinu, sukob će biti ne "verovatan", već NEIZBEŽAN!
Moskva upozorila na ozbiljne posledice takve odluke zapadnih NATO zemalja
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u utorak da bi sukob s Rusijom bio neizbežan ako zapadne zemlje pošalju trupe u Ukrajinu. Naime, francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u ponedeljak kako ne isključuje slanje francuskih kopnenih snaga u Ukrajinu kao podršku Ukrajini. Peskov smatra da bi te vlade trebale da razmotre da li je taj potez u interesu njihove zemlje.
"NE MOŽEMO ISKLJUČITI SLANJE VOJNIKA U UKRAJINU" Makron poručio: Učinićemo SVE kako Rusija ne bi pobedila!
RADI TO NAMERNO?! Rusi otkrili NAJGNUSNIJU stvar o Zelenskom: "Želi da profitira čak i od SMRTI svojih vojnika"
DRAMA U ZAPOROŽJU: Ukrajinci pokušali diverziju koristeći BOJNI OTROV, ruske službe HITNO reagovale
- U ovom slučaju ne trebamo da govorimo o verovatnosti, već o neizbežnosti sukoba - rekao je Peskov, piše CNN.
- I ove zemlje moraju to da procene i da budu svesne toga, pitajući se da li je to u njihovom interesu, kao i u interesu građana njihovih zemalja - rekao je portparol Kremlja.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u ponedeljak da ne isključuje raspoređivanje francuskih kopnenih trupa u Ukrajini. Makron je nakon završetka konferencije o pomoći Ukrajini u Parizu u ponedeljak rekao da su sve opcije otvorene kako bi se osiguralo da Rusija ne dobije rat protiv Ukrajine.
Na sastanku, koji je organizovan u kratkom roku, učestvovali su najviši predstavnici mnogih ključnih evropskih saveznika Kijeva, uključujući nemačkog kancelara Olafa Šolca i britanskog ministra spoljnih poslova Dejvida Kamerona, predsednik Poljske Andžej Duda. Učestvovao je i hrvatski premijer Andrej Plenković, kao i lideri baltičkih zemalja.
Sjedinjene Države je predstavljao njihov najviši diplomata za Evropu Džejms O'Brajen.
Makron je rekao da nije bilo konsenzusa o korišćenju kopnenih trupa na sastanku preko 20 šefova država i premijera, ali da se ništa ne može isključiti u pogledu buduće dinamike. Svaka država može samostalno i suvereno odlučiti o raspoređivanju kopnenih trupa.
Na sastanku je odlučeno da se formira koalicija za snabdevanje Ukrajine projektilima za napade daleko iza ruskih linija, rekao je francuski predsednik. Kratkoročno, potrebno je mobilisati dodatnu municiju za Ukrajinu iz sopstvenih zaliha.
Makron je odbio da pruži detalje o tome koje nacije razmišljaju o slanju trupa, rekavši da više voli da zadrži neku "stratešku dvosmislenost".
Duda je rekao da je najžešća diskusija bila o tome da li poslati trupe u Ukrajinu i da "nije bilo dogovora po tom pitanju. Mišljenja se ovde razlikuju, ali takvih odluka nema."
Poljski predsednik je rekao da se "nada da ćemo u bliskoj budućnosti zajedno moći da pripremimo značajne isporuke municije za Ukrajinu. Ovo je sada najvažnije. To je nešto što je Ukrajini zaista potrebno."
Makron je ranije pozvao evropske lidere da obezbede "kolektivnu bezbednost" kontinenta pružanjem nepokolebljive podrške Ukrajini suočenoj sa oštrijim ruskim ofanzivama na bojnom polju poslednjih meseci.
- Posebno poslednjih meseci, videli smo da Rusija postaje čvršća - rekao je Makron. Makron je naveo potrebu da se ojača bezbednost kako bi se sprečili svi ruski napadi na dodatne zemlje u budućnosti.
Estonija, Litvanija i Letonija, kao i mnogo veća Poljska, razmatrane su među "mogućim metama budućeg ruskog ekspanzionizma." Sve četiri zemlje su uporne pristalice Ukrajine.
Estonski ministar spoljnih poslova rekao je ranije ovog meseca da NATO ima oko tri ili četiri godine da ojača svoju odbranu.
U video govoru, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je lidere okupljene u Parizu da "osiguraju da Putin ne može da uništi naša dostignuća i da ne može da proširi svoju agresiju na druge nacije".
Nekoliko evropskih zemalja, uključujući Francusku, izrazilo je podršku inicijativi koju je pokrenula Češka za kupovinu municije i granata van EU, rekli su učesnici sastanka. Holandski premijer Mark Rute rekao je da je njegova zemlja odlučila da obezbedi više od 100 miliona evra za tu svrhu.
Pored toga, biće pokrenuta nova koalicija za dalje "mobilisanje" nacija koje imaju kapacitete za isporuku projektila srednjeg i dugog dometa, rekao je Makron, pošto je Francuska prošlog meseca najavila isporuku 40 dodatnih krstarećih raketa dugog dometa "Skalp".
Evropske nacije su zabrinute da će SAD povući podršku jer pomoć Kijevu lebdi u Kongresu. Oni su takođe zabrinuti da bi se bivši američki predsednik Donald Tramp mogao vratiti u Belu kuću i promeniti kurs američke politike na kontinentu.
Konferencija u Parizu dolazi nakon što su Francuska, Nemačka i Velika Britanija nedavno potpisale 10-godišnje bilateralne sporazume sa Ukrajinom kako bi poslali snažan signal dugoročne podrške dok Kijev radi na jačanju podrške Zapada.
Visoki ukrajinski zvaničnik Mihail Podoljak rekao je da su pregovori o potencijalnoj zapadnoj intervenciji u ratu dobri. Kremlj je reagovao na reči Emanuela Makrona da nije isključeno slanje zapadnih trupa na ukrajinsko tlo.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da, ukoliko se to dogodi, pregovori će dobiti zaokret i doći će do neizbežnog sukoba sa NATO.
- U ovom slučaju, ne treba da govorimo o verovatnoći, već o neizbežnosti. Tako ćemo proceniti. I ove zemlje treba da ocenjuju ove zemlje na isti način i da budu svesne toga. I postavite pitanje da li to odgovara njihovim interesima, a što je najvažnije, interesima građana njihovih zemalja - rekao je Peskov. Kijev je, s druge strane, pozitivno reagovao na reči Emanuela Makron.
Visoki ukrajinski zvaničnik Mihail Podoljak rekao je da su pregovori o potencijalnoj zapadnoj intervenciji u ratu dobri.
- Ovo pokazuje, prvo, apsolutnu svest o rizicima koje za Evropu predstavlja militaristička, agresivna Rusija - rekao je on.
Sada se oglasio i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
On ističe da "nema planova da se vojnici šalju u Ukrajinu". Stoltenberg je rekao da, iako je "alijansa Kijevu pružila neviđenu podršku, nema planova da zemlje stave borbene trupe na teren u Ukrajini".
Podsetimo, svaka odluka o slanju vojnika zahtevala bi jednoglasnu podršku svih članova. Lideri Švedske, Slovačke, Poljske i Češke su danas rekli da ne planiraju slanje trupa u sukob.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.
Izvor: Srbija Danas