"GORE JE NEGO U BAHMUTU", SVE VIŠE MRTVIH UKRAJINACA: Jezive ispovesti o poginulim vojnicima, Kijev krije tačne brojke, otkriveno i zašto
Broj mrtvih u Ukrajini dramatično se povećava, kažu nove procene neimenovanih američkih zvaničnika
BBC-jev reporter Kventin Somervil bio je na prvoj liniji fronta na istoku, gde je tužan zadatak brojanja mrtvih postao svakodnevna stvarnost. Nepoznati vojnici leže nagomilani u maloj mrtvačnici od cigala, nedaleko od prve linije u Donjecku, gde 26-godišnja Margo kaže da razgovara s mrtvima.
SUKOB IZNAD CRNOG MORA! Rusi otvorili vatru, uništena ukrajinska bespilotna letelica
ZELENSKI VIŠE NEMA KUD Sve veći pritisak Zapada, on poludeo pa uzviknuo: Treba oni da budu u rovovima
UKRAJINCIMA META CIVILI I DECA? Reketirali selo u Rusiji - broje se mrtvi, među njima ima i mališana
- Možda zvuči čudno ali ja sam ta koja želi da se izvini za njihove smrti. Želim nekako da im zahvalim. Kao da mogu da čuju, ali ne mogu da odgovore - govori.
Ukrajina ne daje zvanične brojke o svojim mrtvima - ukrajinske Oružane snage ponovile su da su brojke o ratnim žrtvama državna tajna - ali Margo zna da su gubici ogromni.
Brojke ostaju tajne. Ali američki zvaničnici, citirani u Njujork tajmsu, nedavno su naveli brojku od 70.000 mrtvih i čak 120.000 povređenih. To je zapanjujuća brojka, s obzirom na to da se procenjuje da Oružane snage broje samo pola miliona. UN je zabeležio 9.177 civilnih smrti do sada.
- Najteže je kad vidiš mrtvog mladića koji nije ni navršio 20, 22 godine. I shvatiš da nisu umrli prirodnom smrću. Ubijeni su. Ubijeni su za svoju zemlju. To je najbolnije. Ne možeš se navići na to. Sada je došlo do tačke gde je reč samo o tome da pomognemo momcima da se vrate kući - govori.
Najteži dan njenog života, kaže, bio je kada su u mrtvačnicu doneli njenog supruga na dan kada je umro. Dvadesettrogodišnji Andrej poginuo je u bici 29. decembra 2022. godine.
- Umro je braneći svoju domovinu. Ali tada sam, po ko zna koji put, uverila sebe da bi trebalo da budem ovde, trebalo bi da pomognem poginulima - kaže ona. Posao ju je očvrsnuo i postala je kao čelik, kaže.
I bez obzira na to koliko bilo bolno videti tela koja se donose u mrtvačnicu, kaže da nikada ne plače u javnosti: - Sve to držim u sebi do večeri, kada dođem kući. Niko ne vidi moje suze.
Još u aprilu, procene Pentagona su ukazivale na znatno manji broj umrlih u Ukrajini, 17.500. Skok na više od 70.000 delimično se može objasniti kontraofanzivom na jugu. U prvim danima ukrajinskoj pešadiji je bilo posebno teško,"gore nego u Bahmutu", rekao je za BBC komandant brigade koji se tamo borio. Taj grad u Donjecku pao je u ruske ruke u maju u jednoj od najkrvavijih bitaka rata do sada.
Ukrajina je sada promenila taktiku, ali početak pokušaja probijanja ruske odbrane u junu bio je skup, posebno za mlade, tek obučene vojnike. Oni su svakodnevno umirali "na desetine", rekao je stariji vodnik koji se u junu borio oko donjeckog sela Velika Novosilka.
U mrtvačnici, jednoj od nekoliko duž fronta, rade na identifikaciji nepoznatih vojnika koji dolaze direktno sa bojnog polja. Vreće za tela se iznose, jedna po jedna, i počinje potraga za tragovima. U prvoj vreći je telo mladića, otvorenih očiju, pažljivo sklopljenih ruku u krilu. Lice mu je posečeno, a na nozi je rana. Izneto je još jedno telo, nedostajali su mu prsti na desnoj ruci, krv i blato sa ratišta su mu umrljali uniformu.
Osoblje mrtvačnice pregledava im džepove, i dalje pune svakodnevnih predmeta - ključeva, mobilnih telefona, novčanika sa porodičnim fotografijama. U smrti ti su predmeti tragovi koji bi mogli ponovno ujediniti neidentifikovane s njihovim porodicama.
Crnim markerom na drugoj vreći za tela reč "neidentifikovano" precrtana je i zamenjena muškim imenom i podacima o vojnoj jedinici. Stiže još vreće za tela, ali ograničenja izveštavanja ne dopuštaju novinaru BBC-ja da objavi koliko.
Grupa vojnika, zapovednika raznih činova, dolazi vojnim kamionetom i korača ispred mrtvačnice, pušeći cigarete. Pregledavaju jedno telo da vide je li vojnik iz njihove čete, jedinice ili bataljona. Izgleda da je ubijen u artiljerijskom napadu - deo mu glave nedostaje, a rane na telu su još gore kad ga okrenu.
- Ovo je teško. Neugodno. Ali potrebno je, deo našeg posla. Moramo im pružiti dostojan ispraćaj - kaže zamenik zapovednika bataljona koji koristi nadimak "Avocat". Još će vojnika iz njegove jedinice biti dovedeno da pomogne u identifikaciji tela, kaže on. Stvarni razmeri gubitaka očiti su na ukrajinskim grobljima.
Na kasnom popodnevnom suncu oko groblja Krasnopilske u Dnjepru glave suncokreta vise teške - počasna straža za sveže iskopane grobove koji se sve više šire prema periferiji.
Na jednom takvom grobu 31-godišnja Oksana plače sama. Gleda slike svog preminulog supruga Pavla. Bradati i snažni mlađi narednik bio je prvak u dizanju tegova i lični trener. Poginuo je tokom prethodne ukrajinske protivofanzive, blizu grada Izjuma u novembru, kada je ruski helikopter ispalio projektil na njegov konvoj.
- Dobrovoljno je otišao da brani našu zemlju. Bio je ratnik u srcu - ljubitelj slobode. Bio je oličenje ukrajinskog duha - kaže Oksana. Trebalo je vremena da identifikuje Pavlovo telo. On je, kao i drugi s kojima je bio u vozilu, bio jako opečen. Na kraju je prepoznat po tetovaži.
Oksana i Pavlo sklopili su pakt da će se ona, ako on umre, pridružiti vojsci. Poslednja dva meseca služi u jedinici za vazdušno nadziranje dronovima, na periferiji Bahmuta.
Nedelju dana nakon susreta na groblju Oksana je u potpunom oklopu i kreće prema borbenoj poziciji u potrazi za ruskim protivtenkovskim odredom koji cilja ukrajinske snage. Kad tamo stigne, zvuk artiljerije, gotovo isključivo odlazne vatre, zaglušujuć je.
Oksana se sada prijavila u vojsku. Reporter BBC-ja pita je zašto se izlaže opasnosti. To je njena moralna dužnost, kaže ona.
- Samo treba da nastavim ono što je on započeo. Dakle, svi njegovi napori nisu bili uzaludni. Volontiranje i donacije su sve dobre, ali želim da budem deo toga, deo naše buduće pobede - govori.
Ukrajinska zamenica ministra odbrane Hana Malijar ranije je izdala izjavu, upozoravajući da će oni koji objavljuju brojke o žrtvama biti izloženi krivičnom progonu.
- Zašto su ti podaci tajna? Jer tokom aktivne faze rata neprijatelj koristi broj mrtvih i ranjenih da izračuna naše verovatne daljnje akcije. Ako neprijatelj ima te informacije, počeće da shvata neke od naših sledećih koraka.
Teret rata teško pada borcima 68. brigade Jeger, koji pokušavaju da zaustave ruski napredak na istočnom frontu, blizu grada Kupjanska. Zamenik zapovednika bataljona koji koristi nadimak Lermontov bio je u mračnom raspoloženju.
- Rusi neće prestati. Ne možete pregovarati s njima. Zapad to ne razume - kaže on.
Mladi vojnici koji su očekivali da će biti kod kuće za godinu dana sada shvataju da će biti duže odsutni, navodi. On je veteran borbe u Donbasu, bori se protiv Rusije i njenih saveznika od 2014. Koliko dugo onda očekuje da će ovaj rat trajati? - Još 10 godina - odgovorio je.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.