KOGA SE TO PLAŠE, PUTINA?! Masovno napuštaju Rusiju, njih 20.500 od početka rata! Jedan od glavnih je već POBEGAO!
Tome treba dodati hiljade koji su otišli u druge zemlje, prenosi Bi-Bi-Si
Prema podacima Jevrejske agencije, koja pomaže Jevrejima širom sveta da se presele u Izrael, od ukupno 165.000 Jevreja u Rusiji, 20.500 se preselilo u Izrael od početka rata u Ukrajini. Tome treba dodati hiljade koji su otišli u druge zemlje.
PUTIN ODMAH REAGOVAO, NEMA ČEKANJA: Zbog eksplozija na Krimu imenovan novi komandant ruske Crnomorske flote (FOTO)
UKRAJINSKE SNAGE MASOVNO GRANATIRAJU GRAD ENERGODAR: Rusi pozvali civile da se sklone na bezbedna mesta
RUSI BI NAS ZAROBILI ZA TRI DANA: Zelenski znao da će Putin napasti Ukrajinu, otkrio zašto je ćutao!
Samo dve nedelje nakon početka rata, Rusiju je napustio Pinhas Goldšmit, glavni rabin u Moskvi od 1993. On je vodio moskovsku skupštinsku sinagogu, jednu od glavnih sinagoga u Rusiji i bivšem Sovjetskom Savezu. Posle pada socijalizma, Goldšmit je bio među onima koji su obnovili institucije jevrejske zajednice u Rusiji.
- Počeli smo od nule sa sinagogama, školama, vrtićima, socijalnim službama, nastavnicima, rabinima i članovima zajednice - kaže on. Ali kada je počeo rat, on je govorio protiv.
- Osećao sam da moram da uradim nešto da pokažem svoje potpuno protivljenje invaziji na Ukrajinu, ali bih se doveo u opasnost da sam to učinio dok sam boravio u Moskvi - objasnio je rabin. U Izrael je stigao preko Mađarske. Neki su mu zamerili što je otišao, ali kaže da ga je većina podržala.
- Odluka nije bila laka – za mene i moju suprugu, lokalna jevrejska zajednica bila je naš život - kaže on.
Ana Shternshis, profesor jidiša na Univerzitetu u Torontu i stručnjak za jevrejsku istoriju u Rusiji, kaže da se dugo pita zašto se toliko žuri da ode, osim ako nije došlo do velikog talasa antisemitizma. Ali onda je shvatila da, "svaki put kada se nešto desi u Rusiji, neki preokret ili promena, Jevreji su uvek u opasnosti".
Tako je bilo u vreme ekonomske krize s kraja 19. veka, tokom Oktobarske revolucije i Drugog svetskog rata.
- Ne deluju svi na to, ali svaki Jevrejin u Rusiji danas razmišlja o tome - kaže profesorka Šternšis, koja je i sama rođena u Rusiji.
Više o dešavanjima u Ukrajini pročitajte OVDE.
BONUS VIDEO: Dronovima napadnuta nuklearna elektrana Zaporožje