MOSKVA U PROBLEMU ZBOG PARTIZANA: Putin šalje 35.000 gardista da slome ukrajinsku gerilu - Truju vojnike, miniraju pruge...
Rusija je od početka rata ostala bez gotovo pola miliona vojnika koji su ili ubijeni ili povređeni.
Predsednik Rusije, Vladimir Putin, rasporedio je skoro 35.000 nacionalnih gardista Rusije da suzbijaju ukrajinski otpor na okupiranim teritorijama pod kontrolom Moskve, prema kijevskom Nacionalnom centru otpora (CNR).
IRAN SPREMIO NOVO ORUŽJE DA RAZORI UKRAJINU! Nudi ga Rusiji dok Kijev strahuje od najgoreg: "ZABRINUTI SMO"
ZAGRMILI IZ KREMLJA: "Nastavljamo sa našom OPERACIJOM" - "formula mira" veoma ČUDAN proces bez učešća Rusije
Zelenski iznenada otputovao u bratsku zemlju! Poznat i razlog posete
Rusija trenutno okupira velike delove južne i istočne Ukrajine koje je Putin anektirao u jesen 2022. nakon izbora koji se smatraju lažnim. Ukrajina je ranije te godine u martu pokrenula CNR, nakon početka ruske invazije u februaru.
Kako piše Msn.com, Nacionalni centar otpora, kojim rukovode specijalne snage Kijeva, pomaže u koordinisanju i obuci ukrajinskih partizana koji žive pod ruskom okupacijom.
Prema CNR, ruska nacionalna garda, poznata i kao Rosgarda, druga je najvažnija komponenta Putinovih snaga u okupiranoj Ukrajini. Oni imaju zadatak da suzbiju ukrajinski građanski otpor “filtriranjem aktivnosti među civilnim stanovništvom i identifikovanjem pripadnika podzemnog pokreta”, prema ukrajinskim izvorima.
Od početka januara je najmanje 35.000 pripadnika Rosgarde poslato na okupirane teritorije. Ukrajinska vojska tvrdi da je otprilike polovina Putinovih gardista organizovano u "redovne formacije", uključujući brigade, pet bataljonskih taktičkih grupa i 44 taktičke grupe. Drugu polovinu Rosgarde čine gardisti koji su prebačeni iz ruskog odreda policije specijalne namene i Specijalne jedinice za brzo reagovanje, navodi CNR.
Oni koji su raspoređeni iz Rusije dolaze opremljeni tenkovima, artiljerijskim sistemima i helikopterima da "koriste čitav ovaj niz naoružanja da potčine one koji se ne slažu sa ruskom okupacijom", navodi ukrajinski Centar otpora.
Takođe, Putinovi gardisti su navodno igrali ulogu u zaštiti biračkih mesta koja su korišćena tokom nelegitimnih ruskih izbora na okupiranim ukrajinskim teritorijama u septembru 2022. i 2023.
- Pored izvođenja stvarnih borbenih dejstava protiv civilnog stanovništva, zaposleni u Rosgardi aktivno su uključeni u propagandne aktivnosti u obrazovnim institucijama. Oni takođe igraju ulogu projekcije sile, tako što konstantno patroliraju naseljenim mestima u borbenim oklopnim vozilima i u punoj opremi - navodi CNR.
Rusko Ministarstvo odbrane još nije komentarisalo ove navode, piše Njuzvik. Rusija je od početka rata ostala bez gotovo pola miliona vojnika koji su ili ubijeni ili povređeni, a u problemima je i zbog plaćenika grupe Vagner koji su povučeni iz borbe u Ukrajini nakon pobune lidera Jevgenija Prigožina.
Ukrajinskim partizanima pripisuju se razorni napadi na ruske snage od početka invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. Dok rat besni duž linija fronta, ukrajinski partizani na okupiranim teritorijama izveli su niz napada na rusko osoblje koje je postavljeno u tim oblastima. CNR je takođe izvestio o slučajevima sabotaže ruske vojske, uključujući prekidanje pruga za snabdevanje i trovanje ruskih vojnika.
Početkom novembra je partizanska grupa u jugoistočnom gradu Melitopolju navodno raznela automobil pun proruskih čečenskih militanata, dok je voz koji je prevozio municiju i gorivo na Krim navodno eksplodirao nakon što su ga napali borci otpora u oktobru.
Početkom decembra 2023. je grupa ukrajinskih partizana tvrdila da je ubila više od 20 ruskih vojnika otrovanom votkom i hranom na Krimu, koji je Moskva anektirala 2014. Tada je partizanska grupa pod nazivom “Krimski borbeni galebovi” na “Telegramu” navela da je ubila 24 ruskih vojnika, a da je još 11 njih završilo u bolnici nakon što su im dali otrovanu hranu i piće u Simferopolju, drugom po veličini gradu na Krimu.
Do toga je došlo svega nekoliko nedelja nakon što su četvorica oficira ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) navodno otrovana nakon što su konzumirali hranu isporučenu iz restorana u Melitopolju. Trojica su umrla, dok je četvrti završio na intenzivnom odeljenju u bolnici.
I u oktobru je u gradu bilo sličnih incidenata, nakon što je ukrajinski dostavljač pokušao da otruje 77 ruskih vojnih diplomaca. Jegor Semenov, poreklom iz Melitopolja, uhapšen je i dobio je inicijalnu kaznu od 15 dana zatvora nakon što je uhvaćen kako daje vojnicima otrovanu tortu i kartone viskija tokom proslave okupljanja klase.
Prošlog vikenda je CNR izvestio da je pokret ukrajinskih partizana na Krimu napao ruski radarski sistem i kontrolni centar na poluostrvu, za koji je Kijev rekao da je "odgovoran za bezbedni kanal komunikacija sa Kremljom, uključujući koordinaciju protivvazdušne odbrane čitavog poluostrva".
Ukrajinski predsednik, Volodomir Zelenski, obećao je da će povratiti ovo poluostrvo.
On je nedavno rekao da je glavni cilj njegove vojske u novoj godini da izoluje Krim, koje Rusiji služi kao strateški vojni centar od pokretanja invazije na susednu zemlju.
- Mi imamo jedan strateški cilj, a to je deokupacija teritorije, da budemo na granicama naše zemlje. Naši ciljevi se nisu promenili. Cilj je da imamo više uspešnih koraka u Crnom moru, da nastavimo uspehe na Krimu, na jugu. Ne mogu vam reći detalje, ali mi ćemo to da uradimo – rekao je on Ekonomistu, dodajući da je izolovanje Krima "ekstremno važno" Kijevu kao način da smanje broj napada iz tog regiona.
Zelenski je takođe, početkom januara u video-obraćanju, pozvao strane partnere da obezbede Ukrajini dodatne sisteme protivvazdušne odbrane.
Izvor: Srbija Danas/Blic