NATO ne želi da bude strana u ratu u Ukrajini: Šolc i Bajden priredili hladan tuš Zelenskom
Olaf Šolc i Džo Bajden progovorili su o mogućnosti da NATO postane strana u ratu u Ukrajini.
„Podržavamo Ukrajinu najsnažnije što možemo i istovremeno se staramo da NATO ne postane strana u ratu, kako se ovaj rat ne bi pretvorio u još veću katastrofu“, izjavio je danas nemački kancelar Olaf Šolc obraćajući se novinarima uoči razgovora iza zatvorenih vrata u Berlinu sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom.
Posvećenost Ukrajini
„Stajaćemo rame uz rame sa Ukrajinom koliko god bude potrebno“, istakao je Šolc, preneo je Dojče vele.
Prema njegovim rečima, Putin se preračunao. „Zajedno smo posvećeni snažnom NATO-u koji brani svaki kvadratni centimetar teritorije alijanse. Svaka članica naše alijanse može da se osloni na njega“, kazao je Šolc.
Uticaj ruske invazije
Šolc je rekao da je ruska invazija na Ukrajinu „uzdrmala evropski bezbednosni poredak do temelja“. On je dodao da je Nemačka posvećena „suverenitetu i integritetu Ukrajine“ i da će stajati na strani Kijeva „koliko god bude potrebno“.
Reakcija SAD-a
„Zahvaljujući vašem rukovodstvu, Putinovi planovi su propali“, rekao je Šolc obraćajući se Bajdenu.
Predsednik SAD pozvao je saveznike Ukrajine da ostanu odlučni i podrže Kijev koji ulazi u tešku zimu, preneo je Rojters.
Nemačka i NATO ciljevi
Bajden je pozdravio činjenicu da Nemačka podiže svoju potrošnju za odbranu do cilja NATO od dva odsto bruto domaćeg proizvoda.
„Nemačka i SAD su dve zemlje koje u najvećoj meri podržavaju Ukrajinu kao nezavisnu naciju. Molim vas, nastavite tako“, poručio je Bajden.
Preokret u nemačkoj odbrambenoj politici
Bajden je pohvalio napore Šolca što je suštinski preokrenuo nemački dugogodišnji princip da ne šalje ili ne prodaje oružje konfliktnim područjima kao odgovor na napad Rusije na Ukrajinu u februaru 2022.
„Od invazije na Ukrajinu, pokazali ste vođstvo i mudrost da prepoznate da je ovaj rat značio prekretnicu u evropskoj istoriji i odlučili ste da delujete“, istakao je Bajden.
Obećanja za podršku Ukrajini
On je obećao da će SAD, Nemačka i ostatak Evrope nastaviti da podstiču napore za podršku ukrajinskoj vojsci i infrastrukturi, kao i da će pomoći Kijevu da se oporavi deblokadom ruskih zamrznutih sredstava.
„Znam da je cena visoka. Ali nemojte pogrešiti: ona bledi u poređenju sa cenom života u svetu gde diktatori jednostavno mogu da uzmu šta žele“, rekao je Bajden.
Bajden je naglasio da stabilnost u Evropi i širom sveta zavisi od „čvrstih američko-nemačkih odnosa“.
On se nalazi u poseti Berlinu, gde se sastao i sa nemačkim predsednikom Frank-Valterom Štajnmajerom. U razgovorima sa britanskim premijerom Kir Starmerom i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, razgovaraju o tome kako da se okončaju borbe u Ukrajini dok ruske snage napreduju na istoku.